Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

„Портретът на Дориан Грей“ в Благоевград – съвременен прочит в сложна плетеница от литература и театър

С голям интерес благоевградската  публика, а и не само, очаква премиерата на  постановката „Портретът на Дориан Грей“, която ще бъде точно след седмица. Не само защото ръкавицата е хвърлена към единствения роман на класика Оскар Уайлд и  саркастичния му поглед към разядената лондонска аристокрация в края на XIX век. Но и заради абсолютно съвременния прочит на сюжета, поставен на сцената на театъра.

Нещо повече - версията, която избира екипът, е на Мерлин Холънд, който е внук на Оскар Уайлд и който е дал съгласието си. В главните роли - сър Хенри е Калин Врачански, в ролята на Дориан Грей се превъплъщава младият актьор Севар Иванов, Мариана Бонева е Сибил Вейн.

Да облечеш  лондонската аристокрация от преди два века в удобството на съвременната висша мода с младежкия привкус на тениски, джинси, много злато и цветни мотиви, си е истинско предизвикателство. Още по-голямото е да придадеш на Оскар Уайлд  актуалността на настоящето.

Млад екип, който свири на един инструмент и то хармонично. В това успяват да ни убедят директорът на театъра Маргарита Мачева и гост-режисьорът Стайко Мурджев. Постановката бе определена като съдбовна на фона на дългогодишната управленска и театрална депресия на културната институция.

„Като директор на театъра смятам, че такъв постановъчен екип не е събиран от години, с толкова сериозни имена. Мисля, че това е една от първите предпоставки да се случи страхотно представление“, каза Маргарита Мачева.

„Портретът на Дориан Грей“ е един литературен паметник, към който трябва да се отнасяш много сериозно, много подготвен за сложните парадоксални смисли, които носи самият роман“, обясни Стайко Мурджев. И изрази надежда зрителите в Благоевград да успеят да се свържат с посланията на спектакъла.

Според него съвременният прочит на романа не означава опростен, поевтинял прочит, или че актьорите са облечени в джинси и тениски, а една съвременна динамика на общуването. „Мисля, че се случва една интригуваща амалгама между епохата на Оскар Уайлд – XIXвек в Лондон, и космополитното живеене тук и сега“, каза Стайко Мурджев. Според нето на премиерата ще може да се види „елегантна, сложна и пищна плетеница от литература и театър“.

И сега към най-любопитното и коментираното от историята на тази постановка. Тя е по версията на Мерлин Холънд, който е внук на Оскар Уайлд, разбира се не пряк, и с него са водени преговорите.

„Това е много голямо постижение, постижение на управата на театъра“, каза Стайко Мурджев.

„Тази адаптация на романа беше най-вярна. Любопитен факт от преговорите беше, че той искаше след като се преведе от английски на български, българският превод след това обратно да се преведе на английски, за да може да сравни и види езика“, сподели Маргарита Мачева.

Преводът на текста от Деница Димитрова „наистина е страхотен, голямо постижение“, добави Мурджев.  

Костюмите в „Портретът на Дориан Грей“ са безспорна провокация  към зрителя и към автора им Петя Боюкова.

„Те са съвсем съвременни, а не модернизирани костюми… Но са костюми на едно особено общество, много високо общество… или костюми от висшата мода по някакъв начин“, обясни тя.

Музиката на спектакъла е дело на  Петър Дундаков, който също повдигна завесата.

„Тя също съдържа едно вдъхновение от чисто романтичното опиянение на това време, когато е писан романът, до съвсем съвременни конотации на електронно процесиране и моделиране на звука“, обясни той.

Целият репортаж чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Пропаст

"Пропаст" - най-новата книга на Робърт Харис - роман за шпионаж и любов по време на война

"Конклав" е филмът, в който главният герой, изигран от страхотния Ралф Файнс, ръководи избора на нов папа.   Продукцията получи високи оценки от зрители и критици, а номинациите за престижни награди продължават да валят.  Автор на книгата, по която е създаден филмът, е британският писател Робърт Харис, а най-новата му книга е "Пропаст" .  "..

публикувано на 22.01.25 в 15:35
конференцията Момичета с мисия: Образование

"Момичета с мисия: Образование" и пътищата за спасение от ранните бракове

Утре – 23.01, ще се проведе конференцията "Момичета с мисия: Образование". Регистрацията за нея е безплатна.  Организира се от издателство "Ентусиаст"  и от Френския културен институт. Това събитие е вдъхновено от книгата "Жени, лишени от търпение" на Джаили Амаду Амал , разказа пред БНР Сиана Колибарова, издателство "Ентусиаст". "Бяхме..

публикувано на 22.01.25 в 11:58
Валерия Велева

Валерия Велева: Видях всичко в журналистиката

Видях всичко в журналистиката. Това заяви пред БНР журналистът Валерия Велева, която празнува своята 70-та годишнина с представяне на две свои книги – "Рани от власт" и "Ах, тази власт". "Двете книги обхващат периода от падане на власт на Тодор Живков до наши дни.  В едната съм събрала интервюта, които съм правила от 1991 година до днес...

публикувано на 20.01.25 в 17:53
Йордан Славейков

Йордан Славейков: Обичам да правя пиеси, в които на зрителя накрая и малко надежда да му дам!

" Темата в пиесата е това, заради, което хората идват, за да я гледат, а темата за любовта е точно такава, но аз обичам да правя такива пиеси, в които на зрителят накрая малко надежда да му дам , каза за БНР Йордан Славейков, режисьор, писател, драматург и преподавател.  Поводът за срещата ни е най-новото му представление "Прашка" , чиято..

публикувано на 20.01.25 в 12:43

Валентин Григоров - поет, писател, певец и бард

В книгата " Късно завръщане" на Валентин Григоров от София ви докосвам до един позитивен, динамичен и енергичен човек. Тя съдържа лирика, приказки и разкази и от нея лъха ведрият дух на автора. С любимата Венета Терзиева, която преди време съм представяла ,живеят и работят в Берлин, събират българи - писатели в Милано, зареждат хората с..

публикувано на 20.01.25 в 11:43
Мария Тодорова

Експозиция от 38 икони в Художествената галерия на Русе

Експозиция от 38 икони, създадени в периода 17-19 век вече имат самостоятелно зала в Художествената галерия на Русе . Те ще бъдат достъпни за посетителите целогодишно и тази промяна е част от новата концепция на галерията.  С акапелни църковни произведения, изпълнени от камерния хор на Държавна опера - Русе, тържествено и с подобаващо..

публикувано на 19.01.25 в 06:30
Филмов фестивал МЕНАР

Започва филмовият фестивал МЕНАР

Днес в Дома на киното в София се открива филмовият фестивал МЕНАР. Той запознава българската публика с културата и традициите на Югоизтока и ислямския свят. Това е 17-тото му издание. Зрителите да очакват една добра селекция от игрални, документални и късометражни филми, които ще се се излъчват до 30 януари, обясни пред БНР Здравко..

публикувано на 17.01.25 в 12:06