Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

The Bulgarian History Podcast - приключението на един американец през българската история

Ерик Холзи харесва живота и спокойствието у нас, въпреки бюрокрацията и проблемите на българите

Ерик Холзи от САЩ създава предавания за българска история
Снимка: Иван Русланов

Какво би накарало млад американец да се гмурне в дълбините на българската история? 

Ерик Холзи е роден във Вашингтон, но прекарва немалка част от живота си у нас. За първи път идва в България през 2009 година като чуждестранен студент в Американския университет в Благоевград. Преди това имал намерения да кандидатства за докторант в Англия, но високите такси там осуетили плановете му. 

Решава да се отдаде на исторически подкастове - радиопредавания, в които представя историята ни от различна гледна точка. В момента работи по първите епизоди на Сезон 5. Досега е разказвал за разцвета на Османската империя, а занапред предстои да се вгледа в събитията от 16 и 17 век. Очаква с нетърпение периода на Възраждането, но, по думите му, "дотогава има още много история".

"Сега, след пет и половина години аз съм в 16 век, след 84 епизода." 

Желанието му да продължи да обогатява знанията си, както и да се опита да намери липсващи парченца от историческия ни пъзел идва, след като негова приятелка му подарява книгата "Корона от тръни" на Стефан Груев. 
"Тази книга беше нещо абсолютно ново за мен. Историята на България и на Стамболийски беше нещо, което познавам, но с много интересен ъгъл. Много ми хареса тази история и може би ще работя като историк", споделя Ерик Холзи пред "Хоризонт".

Проблемите се появяват, когато Холзи започва да търси източници, чрез които да подготвя материалите си. В момента се опитва с помощта на приятели да се информира и от български книги.   

"Това беше малък шок за мен, че има само една книга на английски на историята на Първата българска империя (държава - бел. ред.). Тази книга е от преди 84 години. Няма толкова информация. Работя малко с текстове на български, но малко е по-трудно“, разказва Ерик.

Животът в София му харесва. Чувства се в България много по-добре, отколкото на всяко друго място, където е бил. Впечатлен е от спокойствието в нашата страна, макар да знае за проблемите на българите. "По принцип се чувствам много по-добре тук. Мисля, че в България е по-добре, че няма много пистолети. Чувствам, че всичко тук е по-спокойно.“

"Най-добрата страна на живота тук, и същевременно най-ужасната е, че никой не го е грижа. Страхотно е, когато в някой хубав ден си в парка с приятели, на бира. Но когато си насред бюрокрацията е ужасно", разказва още Ерик Холзи.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Между Испания и България Ралица Тодорова издава детски книжки

Между България и Испания една врачанка успява да издаде детска книжка "Приказки в рими". Тя е Ралица Тодорова и е на 36 години. Работи като библиотекар в читалището във Враца. Вдъхновението да пише римувани истории за малчугани идва от работата ѝ с деца в библиотеката. Преди това е била изкушена от любовната лирика. Сега живее в..

публикувано на 20.10.24 в 06:53

Отар Бердзенишвили, посланик на Грузия в България, за епическата поема "Витязът в тигрова кожа"

В София се състоя специално събитие по повод публикуването на българския превод на епическата поема "Витязът в тигрова кожа" от Шота Руставели – шедьовър, смятан за "короната на грузинската литература". Това изключително произведение е част от културното наследство на ЮНЕСКО и е важен символ за грузинската идентичност . На събитието присъства..

публикувано на 17.10.24 в 15:00

За окривателя на млечнокиселата бактерия "Лактобацилус булгарикус" - д-р Стамен Григоров

Местни фермери и производители на мляко и млечни продукти от Трънско представиха продукцията си по време на втория за тази година Празник на киселото мляко, който се проведе на 13 октомври.  Проявата беше в с. Студен извор – родното място на откривателя на млечнокиселата бактерия "Лактобацилус булгарикус" д-р Стамен Григоров.  По време на празника..

публикувано на 16.10.24 в 12:00
Д-р Лиляна Димитрова - лицево - челюстен хирург

Д-р Лиляна Димитрова - гост в "Горещи сърца": Вярата ми дава закрила и сигурност

Д-р Лиляна Димитрова е лицево-челюстен хирург с 42 годишен опит. Работила е във Варненската военно-морска болница, в "Пирогов", в болницата по Лицево-челюстна хирургия в Стоматологичния факултет, в "Александровска болница". Тя е една от създателите на отделението по Лицево - челюстна хирургия в болницата в Русе. "В Северна България – от Видин до..

публикувано на 13.10.24 в 07:23
Васко Кръпката и Кирил Маричков

Васко Кръпката за Кирил Маричков: Ще го помним като един щур щурец

Броени дни преди да навърши 80 години, от този свят си отиде рок легендата Кирил Маричков. Пред дома на музиканта в центъра на София, фенове вече поставят цветя в знак на почит, а социалните мрежи се изпълниха с песни и снимки на обичания вокалист и басист на "Щурците". Стотици музиканти, почитатели, близки и приятели публикуваха своите..

публикувано на 12.10.24 в 15:20

Васил Василев-Зуека: Всяка една картина е следващият урок за мен

Тези хора, които не желаят да пуснат властта в България вече повече от 35 г., няма да я пуснат никога .  Това каза пред БНР Васил Василев-Зуека, който живее в Испания, като уточни, че има предвид хора от бившата Държавна сигурност и хора от задкулисието. "Не бих казал, че това е причината да напусна България, но преди години, когато спряха..

публикувано на 11.10.24 в 18:01

Иван Игов: Понякога децата са по-разумни и по-силни от възрастните

"Психичното здраве в България за съжаление е доста окаяно. Според проучванията на Дружеството на психолозите, само една трета са готови да отидат без никакви притеснения на психолог или психотерапевт. Мислим си, че може би основната причина е, че хората си казват „Аз не съм болен, за какво трябва да ходя на терапия?!“, споделя психологът Иван..

публикувано на 10.10.24 в 15:16