Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

The Bulgarian History Podcast - приключението на един американец през българската история

Ерик Холзи харесва живота и спокойствието у нас, въпреки бюрокрацията и проблемите на българите

Ерик Холзи от САЩ създава предавания за българска история
Снимка: Иван Русланов

Какво би накарало млад американец да се гмурне в дълбините на българската история? 

Ерик Холзи е роден във Вашингтон, но прекарва немалка част от живота си у нас. За първи път идва в България през 2009 година като чуждестранен студент в Американския университет в Благоевград. Преди това имал намерения да кандидатства за докторант в Англия, но високите такси там осуетили плановете му. 

Решава да се отдаде на исторически подкастове - радиопредавания, в които представя историята ни от различна гледна точка. В момента работи по първите епизоди на Сезон 5. Досега е разказвал за разцвета на Османската империя, а занапред предстои да се вгледа в събитията от 16 и 17 век. Очаква с нетърпение периода на Възраждането, но, по думите му, "дотогава има още много история".

"Сега, след пет и половина години аз съм в 16 век, след 84 епизода." 

Желанието му да продължи да обогатява знанията си, както и да се опита да намери липсващи парченца от историческия ни пъзел идва, след като негова приятелка му подарява книгата "Корона от тръни" на Стефан Груев. 
"Тази книга беше нещо абсолютно ново за мен. Историята на България и на Стамболийски беше нещо, което познавам, но с много интересен ъгъл. Много ми хареса тази история и може би ще работя като историк", споделя Ерик Холзи пред "Хоризонт".

Проблемите се появяват, когато Холзи започва да търси източници, чрез които да подготвя материалите си. В момента се опитва с помощта на приятели да се информира и от български книги.   

"Това беше малък шок за мен, че има само една книга на английски на историята на Първата българска империя (държава - бел. ред.). Тази книга е от преди 84 години. Няма толкова информация. Работя малко с текстове на български, но малко е по-трудно“, разказва Ерик.

Животът в София му харесва. Чувства се в България много по-добре, отколкото на всяко друго място, където е бил. Впечатлен е от спокойствието в нашата страна, макар да знае за проблемите на българите. "По принцип се чувствам много по-добре тук. Мисля, че в България е по-добре, че няма много пистолети. Чувствам, че всичко тук е по-спокойно.“

"Най-добрата страна на живота тук, и същевременно най-ужасната е, че никой не го е грижа. Страхотно е, когато в някой хубав ден си в парка с приятели, на бира. Но когато си насред бюрокрацията е ужасно", разказва още Ерик Холзи.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Проф. Ангел Петърчев е удостоен с престижната награда

Проф. Петърчев: Две вериги се активират при влюбване - за възнаграждение и за удоволствие

Любовта е чувство, вдъхновение, културен феномен. Но можем ли да я разгледаме и през призмата на науката – какво всъщност се случва в мозъка , какви процеси протичат в него, когато човек обича, когато изпитва привързаност, страст, привличане? Или иначе казано –  какво още не знаем за невробиологичните механизми на любовта ? " Любовта е едно от..

публикувано на 18.02.25 в 16:46

Калина Канева: Човек не трябва да се озлобява. Важното е да виждаш доброто

Калина Канева е българска учителка, журналистка , авторка на изследователски и публицистични книги и материали. Главната тема в нейното творчество са са руско-българските културни и исторически връзки. Работила е в издания като в. "Антени". Част от най-известните и трудове са "Симетрия на времето. Срещи и разговори с акад. Дмитрий Лихачов"..

публикувано на 16.02.25 в 05:34

Ангел Милчев е един от малкото останали тъкачи в Северозапада

В рубриката "Горещи сърца" ще влезем в тъкачен стан, за да се убедим колко важно е да не изпускаш нишката.  И това е валидно и за живота, и за тъканите. "Като се скъса основата и веднага се получава дупка. Така е и в живота." В нашия свят, залят от фабричен текстил, героят ни в "Горещи сърца" тъче на бабиния му стан.  Ангел Милчев е един от малкото..

обновено на 16.02.25 в 05:12
Александър Симеонов

Учителят музикант Александър Симеонов: Децата ме научиха на търпение, а те много ме обичат!

Александър Симеонов е от Плевен , занимава се с музика от дълги години и е вокалист на плевенската група "Страйкърс" . Другото признание за него идва от работата му като детски учител в Детска градина "Надежда" . Какво музикално предизвикателство е подготвил, как децата му влияят за творчески идеи и за още неща от живота: "От дълги години се..

публикувано на 09.02.25 в 06:00
Зорница Иларионова

Зорница Иларионова: Да носиш удоволствие на публиката - това е моето вдъхновение

Краткият февруари е винаги изненадващ, винаги динамичен. Носи със себе си много нова енергия, която събужда природата и я води към пролетта. Неговият ритъм напомня за звука на цигулката , ту остър и силен, ту мек и нежен. Може би точно така публиката в големите концертни зали в Париж и Рим, Мадрид и Берлин се е наслаждавала на звука на..

публикувано на 03.02.25 в 10:48
Слава Рачева

Слава Рачева: Гледайте си децата, обичайте ги, обръщайте им повече внимание

Педя човек - лакът брада си има нов дом - Къщата на куклите. Арт-Къща с музей „Куклите” е уникален в България музей на куклите с над 3000 кукли, Творилница и парти център за рождени дни. Представени са порцеланови кукли, антикварни, ритуални, съвременни, марионетки, сувенирни кукли от България и от света, винтидж, колекционерски и др...

публикувано на 02.02.25 в 07:08