Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

The Bulgarian History Podcast - приключението на един американец през българската история

Ерик Холзи харесва живота и спокойствието у нас, въпреки бюрокрацията и проблемите на българите

Ерик Холзи от САЩ създава предавания за българска история
Снимка: Иван Русланов

Какво би накарало млад американец да се гмурне в дълбините на българската история? 

Ерик Холзи е роден във Вашингтон, но прекарва немалка част от живота си у нас. За първи път идва в България през 2009 година като чуждестранен студент в Американския университет в Благоевград. Преди това имал намерения да кандидатства за докторант в Англия, но високите такси там осуетили плановете му. 

Решава да се отдаде на исторически подкастове - радиопредавания, в които представя историята ни от различна гледна точка. В момента работи по първите епизоди на Сезон 5. Досега е разказвал за разцвета на Османската империя, а занапред предстои да се вгледа в събитията от 16 и 17 век. Очаква с нетърпение периода на Възраждането, но, по думите му, "дотогава има още много история".

"Сега, след пет и половина години аз съм в 16 век, след 84 епизода." 

Желанието му да продължи да обогатява знанията си, както и да се опита да намери липсващи парченца от историческия ни пъзел идва, след като негова приятелка му подарява книгата "Корона от тръни" на Стефан Груев. 
"Тази книга беше нещо абсолютно ново за мен. Историята на България и на Стамболийски беше нещо, което познавам, но с много интересен ъгъл. Много ми хареса тази история и може би ще работя като историк", споделя Ерик Холзи пред "Хоризонт".

Проблемите се появяват, когато Холзи започва да търси източници, чрез които да подготвя материалите си. В момента се опитва с помощта на приятели да се информира и от български книги.   

"Това беше малък шок за мен, че има само една книга на английски на историята на Първата българска империя (държава - бел. ред.). Тази книга е от преди 84 години. Няма толкова информация. Работя малко с текстове на български, но малко е по-трудно“, разказва Ерик.

Животът в София му харесва. Чувства се в България много по-добре, отколкото на всяко друго място, където е бил. Впечатлен е от спокойствието в нашата страна, макар да знае за проблемите на българите. "По принцип се чувствам много по-добре тук. Мисля, че в България е по-добре, че няма много пистолети. Чувствам, че всичко тук е по-спокойно.“

"Най-добрата страна на живота тук, и същевременно най-ужасната е, че никой не го е грижа. Страхотно е, когато в някой хубав ден си в парка с приятели, на бира. Но когато си насред бюрокрацията е ужасно", разказва още Ерик Холзи.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Кирил Маричков

Средновековно невъзможен? Хамлет в омагьосания замък (втора част)

"Изотопия" се размечта не просто за Ден на будителите, а за цял месец (защо не и повече), в който да се срещаме с хората, превърнали се в будната ни национална съвест . Средновековно невъзможен? Хамлет в омагьосания замък (първа част) Сред тях е Кирил Маричков , а и всички познати и непознати нему, с които..

публикувано на 22.11.24 в 19:55
Кирил Маричков

Средновековно невъзможен? Хамлет в омагьосания замък (първа част)

Вярващите са убедени, че 40 дни след смъртта душата на покойника е сред нас, едва след това отлита към отвъдното. На този специален ден за помен християните подават храна и дарове, раздават и дрехите на мъртвия. Всичко дадено ще му се намери на оня свят. "Изотопия" поднася на Кирил Маричков спомените и емоциите на..

публикувано на 20.11.24 в 16:38
Наталия Георгиева

Наталия Георгиева се е посветила на читалището в село Гурково

В рубриката „Горещо сърце“ отиваме в балчишкото село Гурково, където ни отвежда кореспондентът ни в Добрич Мая Райнова. Там тя се срещна с председателя на читалище „Свобода“ Наталия Георгиева, която родом е от Велико Търново, но след години в чужбина решава не просто да се завърне в България, а да се премести близо до морето.  "Човекът, който..

публикувано на 17.11.24 в 06:24

Омайващата Юркие Фейзи предава на хората позитивния си дух

Юркие Фейзи вдъхновява всеки, който я познава. Вярва, че винаги има път и надежда. Все още никой не е открил лек за лупуса, с който е принудена да живее, но вярва, че хората сами могат да се справят с всичко, стига да имат воля и любов към себе си. Това е най-важното нещо, на което се е научила от лупуса. "Да обичам повече себе си и когато..

публикувано на 10.11.24 в 08:14
Йордан Караджов

Данчо Караджов: Националното радио е в основата на успеха на "Сигнал"

"Националното радио , без никакво притеснение мога да кажа, че е в основата на успеха на "Сигнал", каза Йордан Караджов пред "Нощен хоризонт". "Да те жадувам", "Може би", "Сбогом", "Липсваш ми" са само няколко заглавия, които вече 46 години пренасят поколенията в свят на рок емоция и дълбоки спомени , създадени от музиката на "Сигнал"...

публикувано на 07.11.24 в 14:55
Кадър от видео, публикувано от SpaceX, показващо тестов полет на Starship при втория опит за изстрелване на SpaceX в Бока Чика, Тексас, САЩ, 20 април 2023 г.

Директорът на НАСА Бил Нелсън за бъдещето на космическите програми

"Когато отидете в космоса…." директорът на НАСА Бил Нелсън се срещна с ученици и студенти . Посещението на Нелсън у нас беше част от европейската му обиколка. Защо НАСА се връща на Луната след 50 години? Как го прави с почти три пъти по-малък бюджет от преди. И дали войната в Украйна би била пагубна за отношенията между космическите сили? Много..

публикувано на 03.11.24 в 07:30
Проф. Радка Аргирова

Проф. Радка Аргирова: Вирусите са най-голямото предизвикателство за мен

Вирусологът професор Радка Аргирова е потомствен лекар. Успява ли да се справи в живота с вирусите? "Вирусите са най-голямото предизвикателство за мен. Те ме карат непрекъснато да чета, да уча, да съм нащрек. Трябва винаги да бъда във висша форма. Първо, защото никога не знаеш точно кога какъв вирус ще се появи. Второ, точно кога кой..

публикувано на 03.11.24 в 06:53