Частната компания „Космокурс“, която разработва космическия туризъм в Русия, планира догодина да започне изпитанията на собствен ракетен двигател. Основните компоненти на горивото ще бъдат кислород и спирт, които са екологично чисти и напълно безопасни, съобщи в интервю за ТАСС генералният директор на създадената преди пет години компания Павел Пушкин.
За целите на ракетните изпитания трябва да бъде построен първият в Русия частен космодрум край град Нижни Новгород. Вече е подписано и съответното споразумение с местните власти. Цената на целия проект е между 150 и 200 милиона долара. Според вестник „Известия“ финансирането е дело на съсобственика на Уралската добивна металургична компания Искандер Махмудов.
По думите на Павел Пушкин, първият опитен полет е възможен през 2023 г., а първият с туристи на борда – две години по-късно. Около 2030 г. Пушкин планира по 115 полета годишно или по два всяка седмица. Те ще са суборбитални, т.е. корабът ще лети на височина 200 км и обратно за 14 минути. Около 5 минути бъдещите космически туристи ще са в състояние на безтегловност. На борда ще има шестима туристи и един инструктор. Цената на билета ще бъде около 250 хиляди долара.
Директорът на „Космокурс“ е убеден, че в Москва и в Петербург могат да се намерят достатъчно желаещи да полетят в космоса, което да направи инвестицията рентабилна. Не така мисли обаче ръководителят на Института за космическа политика Иван Моисеев. "Подобни начинания не могат да бъдат печеливши заради недостатъчното търсене на предлаганата услуга", казва той за вестник „Комерсант“.
Предупреждение за "особено опасна ситуация" заради очаквани силни ветрове в ранните часове на днешния ден в района на Калифорнийските пожари е в сила в САЩ. Вече седмица продължават усилията за овладяване на пламъците. Това е поредното предизвикателство пред пожарникарите, които продължават тежката си битка за овладяване на огнената..
Изстрелян е първият български спътник "Балкан-1", който ще предава данни за програмата "Коперник" на Европейския съюз, предаде БТА. Спътникът е разработка на компанията "ЕндуроСат" и бе изведен в космоса с ракетата „Фалкон 9“ на компанията "Спейс Екс". Мисията бе наблюдавана онлайн в Планетариума на Висшето военноморско училище във Варна...
След преговори в Катар, продължили повече от 8 часа, официални лица от посредниците Катар, Египет и САЩ, както и Израел, и "Хамас" заявиха, че споразумението за примирие в обсадения анклав и освобождаването на заложниците е по-близо от всякога. Палестинците и израелците изразиха предпазлив оптимизъм, че сделката за прекратяване на огъня в..
България поема за половин година командването на Противоминната военноморска група в Черно море. Групата за опазване на териториалните води беше създадена от България, Турция и Румъния. Групата беше създадена заради нуждата от общото опазване на сигурността плаването в териториалните води на трите държави, след като в началото на войната..
Служебното правителство ще проведе днес редовното си седмично заседание. В дневния му ред е включен проект на решение за предложение до Народното събрание за ратифицирането на международен договор за придобиване на управляеми противотанкови ракети "Джавелин". През септември миналата година Държавният департамент на САЩ одобри възможната..
Очаква се днес Временната парламентарна комисия за проблемите с безводието в страната да изслуша служебните министри на регионалното развитие и благоустройството Виолета Коритарова и на околната среда и водите Петър Димитров, както и изпълнителния директор на "Българския ВиК Холдинг" Ирена Георгиева. На последното си заседание депутатите се..
Законът за съдебната власт влиза за окончателно гласуване в пленарната зала. Част от предложените промени бяха приети вчера от Комисията по конституционни и правни въпроси. Нейните членове решиха с единодушие да бъде спряна процедурата по избор на Борислав Сарафов за главен прокурор, предвидена за 16 януари. Комисията по..
Екоакция за почистване на бреговете на Тунджа започна тази седмица общината в Ямбол. От предприятието "Паркове и зони за отдих и спорт"..
"Оставаме в готовност - код жълто, условно ." Това каза пред БНР Васил Велев, председател на УС на Асоциацията на индустриалния капитал (АИКБ),..
Не трябва да бъде увеличавана продължителността на учебната година , заяви пред БНР Диян Стаматов - директор на 119 училище в София, бивш заместник..