Дълговете на всички официални вероизповедания в България да бъдат опростени, реши на първо четене парламентът. Става дума за неплатени данъци, осигуровки и лихви по тях на обща стойност над 8 милиона лева, като почти цялата сума се дължи от Главното мюфтийство. Промяната в Закона за вероизповеданията беше приета само с гласовете на вносителите – ГЕРБ и ДПС.
Порочен прецедент и опит за рекет видяха "Обединени патриоти" в прокараните на първо четене промени в закона за вероизповеданията. Призоваха за оттегляне на законопроекта и дори за връщането на БСП в пленарната зала, за да бойкотират предложените изменения. От ВМРО коментираха, че е недопустимо да се дотират бъдещите пенсии на мюсюлманските свещенослужители. "Атака" и НФСБ също останаха непримирими. Павел Шопов Павел Шопов от квотата на "Атака" настоя законопроектът да бъде оттеглен с мотива, че се създава порочен прецедент: "От тук нататък се отваря една такава възможност за кой ли не. Всеки може да иска такива опрощавки" и коментира: "Който се е заиграл с ДПС, много скоро е приключил курса и си е отишъл от политичеката сцена".
А лидерът на НФСБ Валери Симеонов заяви: "Ахмед Доган можеше да бръкне и да ги даде тези 8 милиона. Те пари имат. Става въпрос за нещо друго. Трябва да бъде показано на цялото Народно събрание, на цялото българско общество, че ДПС командва парада в Бъгария, че без ДПС нищо не става". "Отново сме поставени в ситуация НС да бъде рекетирано от една парламентарна група – в случая групата на ДПС. Призовавам колегите от ГЕРБ да не се връзват на тази въдица", каза още Валери Симеонов.
Искрен Веселинов от ВМРО също се противопостави на промените в закона: "В края на краищата голяма част от тези пари, доколкото ни е известно, защото тази информация, разбира се, се крие, са осигуровки. Значи служителите на Главното мюфтийство ще получават пенсии, които ние в момента ще дотираме".
Вносителите от ГЕРБ и ДПС се аргументираха с това, че амнистията на дълговете ще защити националната сигурност. Йордан Цонев подчерта, че актът на опрощаване е въпрос на държавна финансова политика, не засяга религиозни права и не ощетява никое вероизповедание.
Ако депутатите в пленарната зала одобрят промените и на второ четене, ще бъдат амнистирани дълговете на всички регистрирани вероизповедания у нас на обща стойност 8 267 000 лева, като 8 106 000 са дълговете на Главното мюфтийство.
Вносителите от ГЕРБ и ДПС се аргументират с това, че амнистията на дълговете ще защити националната сигурност. Цветан Цветанов посочи: "И никой по никакъв начин, не е оказал някакъв рекет, за да сложа подписа си. Никога, по никакъв повод, не е поставяно някакво условие, а просто сме си припомняли това, което е обсъждано на Консултативния съвет по национална сигурност (КСНС)".
Въпросните промени в Закона за вероизповеданията са вторите за по-малко от три месеца. В края на миналата година бяха приети поправки, с които държавата се ангажира да осигури парите за заплати на служителите, както и с тяхното увеличение. От Свещеническия синдикат твърдят, че текстовете противоречат на Конституцията и Кодекса на труда.
„Мюфтийството съвсем не е толкова сиромахомилско, както се представя. Има над 4700 собствености, които отдава под наем. При всеки нормален български гражданин, който отдаде едно дюкянче под наем, НАП веднага отива и му слага касов апарат“. Това..
Евродепутатът Ангел Джамбазки се обяви против опрощаването на дълговете на вероизповеданият а. Позицията на ВМРО обаче тепърва ще се обсъжда, каза той пред БНР. Днес в пленарна зала влизат промените в Закона за вероизповеданията, които..
Митата върху износа от Европейския съюз в САЩ ще бъдат 15% за всички стоки. Това обяви американският президент Доналд Тръмп след среща с председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен в курорта Търнбъри в Шотландия. До спешните..
Пожарът в Пирин продължава да се разраства в североизточна посока към Кресна, но опасност за населените места и домовете на хората към момента няма. Локализиран е другият пожар, който избухна следобед на територията на община Симитли. Няколко вили и..
Националният съвет на БСП прие отчетите за дейността на ръководените от левицата министерства, както и за дейността на народните представители от коалицията. 32 законопроекта, 120 въпроса към изпълнителната власт, 86 предложения между първо и..
Екип кюстендилски пожарникари е изпратен на границата със Северна Македония заради пожар при съседите, който е в близост до нашата територия, съобщиха от Областната дирекция на полицията. Пожарът е установен от частната наблюдателна кула в с. Еремия,..
Поради възникнал пожар временно е спряно автобусното движение в участъка на бул. "Панчо Владигеров" и ул. "Обелско шосе", двупосочно на линии 31 и 81. Автобусите ще се отклоняват по обходни маршрути. Към момента Метростанция "Обеля" се обслужва..
"Утре нашите ВВС ще разполагат само с 1, максимум 2 "Кугар"- а и един "Ми-17". Докато дойдат тези всичките, нашите села, много от тях, изгоряха. Искам да напомня, че миналата година, точно по това време, парламентът прие решение, с което задължи..
Пожар във Великотърновско затвори главния път София - Варна. Запалили са се сухи треви край Ново село. Екипи на "Пътна полиция" затвориха участъка при разклона за село Добромирка. В посока Варна автомобилите се пренасочват през Бяла черква -..
„Комисията за противодействие на корупцията е обвързана с получаването на средствата по Плана за възстановяване от Европейската комисия. Този план, както и..