Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Аня Владисавлевич: Политици и съдии притискат журналистите в Хърватия със съдебни дела

| обновено на 09.03.19 в 11:17


В Хърватия журналисти продължават да обръщат внимание на съществуващия според тях проблем със свободата на словото в страната. Миналата седмица хиляди излязоха на демонстрация в центъра на Загреб, а недоволни представители на медиите заплашват да сезират европейски и международни институции, ако властта не вземе мерки. Проблемът се дължи основно на дела, с които политици, съдии и други публични личности се опитват да притискат журналистите, каза пред БНР кореспондентът на "Болкан Инсайт" в Загреб Аня Владисавлевич.

Хърватия има постоянен проблем с медийната свобода. През последните 10 години повече от половината хърватски журналисти са изгубили работата си. Преди 3 години беше премахната единствената възможност за финансиране на медии с нестопанска цел през Министерството на културата. Основната причина за протеста миналата седмица е фактът, че журналистите не могат да работят свободно заради многото съдебни дела срещу тях. Важен аспект е наказателно преследване заради уронване на престиж, което беше въведено през 2013 г. и с което широко се злоупотребява. Публични личности постоянно съдят журналисти заради причинени им душевни терзания“, коментира тя в интервю за предаването "Събота 150".

Аня Владисавлевич разказа още, че множество дела парадоксално са заведени от националните радио и телевизия срещу собствените им журналисти:

„Хърватското радио и телевизия широко се възприема не като обществена, а като държавна медия. Международни доклади сочат, че правителството се меси в работата на обществения оператор и това ограничава медийната независимост в страната. "Репортери без граници" написаха, че върху обществената медия очевидно се оказва политически натиск“.

По данни на Асоциацията на хърватските журналисти в страната в момента се водят най-малко 1163 дела срещу медийни работници. Най-честото обвинение е, че дадено издание или отделен журналист е уронил престижа на политик, съдия или друга публична личност. Обезщетенията са в размер на десетки хиляди куни, или хиляди евро, които са непосилна тежест, особено за бюджетите на по-малки медии. Същевременно в рамките на бюджетни ограничения правителството от няколко години насам спира целевото финансиране за медийни проекти с нестопанска цел. 
Хърватия се намира на 69-то място в Световния индекс за свободата на пресата на организацията Репортери без граници за 2018-та. България е на 111-то място.   
Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Още израелски заложници бяха освободени от Ивицата Газа

Шестима израелски заложници бяха освободени днес от Ивицата Газа, след като Израел потвърди, че палестинската организация "Хамас" е предала снощи тленните останки на една от заложничките Шири Бибас. С вече характерната за "Хамас" церемония в Нусейрат бяха предадени на Червения кръст  Елия Коен, Омер Шем и Омер Венкерт - и тримата на възраст..

публикувано на 22.02.25 в 14:47
Огнян Минчев

Огнян Минчев: Европа може да е първата жертва на новата доктрина на САЩ

Приключва международната система, която бе учредена в края на Втората световна война, чийто резултат беше ядреният чадър, който Америка осигуряваше на Европа в реалностите на Студената война и на глобализацията. Америка се оттегля.  Не е акт на национализъм, а на нов тип националистически империализъм .  Европа е сама  и трябва да помисли как да..

публикувано на 22.02.25 в 14:17

Напрежение на протеста на "Възраждане", има пострадали

Участниците в протеста, организиран от партия "Възраждане", срещу въвеждането на еврото се насочиха с шествие към сградата на представителството на Европейската комисия в София. Стигна се до напрежение, след като протестиращите хвърлиха боя и се опитаха да подпалят вратата на сградата. Огънят беше потушен. Има пострадали полицаи. Има и..

публикувано на 22.02.25 в 14:11

Става ли по-опасно пътуването със самолет?

След самолетната катастрофа в Торонто тази седмица, третата голяма от началото на годината в Северна Америка, все повече хора започнаха да се питат безопасно ли е да се пътува със самолет? На 17 феврурари самолет на Делта еърлайнс с 80 души на борда се разби при кацане в Торонто. За щастие катастрофата се размина без жертви. Необичайното в случая..

публикувано на 22.02.25 в 14:05
Изглед от остров Санторини.

Леко е намаляла сеизмичната активност на Санторини

Все още, обаче е неясно развитието на трусовете. Някои жители се върнаха, въпреки риска от земетресения. В последното денонощие трусовете на Санторини не надвишават 4-та степен по Рихтер, съобщава екипът от специалисти, който следи сеизмичната активност. Намален е броят на земетресенията, но все още не могат да се дадат прогнози за..

публикувано на 22.02.25 в 13:50
Антон Хекимян

Хекимян за ремонта на столичната ул. "Опълченска": Бухалката на Терзиев

Общинските съветници от ГЕРБ-СДС ще предложат създаване на специална работна група в СОС, която да извърши обследване на ремонта на ул. "Опълченска", който вчера беше спрян от ДНСК. Това обяви Антон Хекимян, председател на групата на ГЕРБ-СДС. По думите му в тази работна група трябва да бъдат включени и експерти от Държавната агенция за безопасност..

публикувано на 22.02.25 в 13:48

Поход по повод Световния ден на редките болести се проведе в София

Държавата да изработи Национален план за хората на редки болести настояха за пореден път близки на пациенти, страдащи от такива заболявания. Те организираха в София поход по повод Световния ден на редките болести. В похода се включиха близки и пациенти с редки заболявания, както и такива, които ежедневно полагат усилия и грижи, за да..

публикувано на 22.02.25 в 13:31