Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

„100 години Требенище“ - съвместна изложба на България, Сърбия и Северна Македония

Находки от Требенище
Снимка: БГНЕС



На съвместна експозиция на България, Сърбия и Северна Македония ще бъдат показани 440 артефакта от некропола при Требенище край Охрид. Утре изложбата се открива в Археологическия музей на Република Северна Македония в Скопие.

Некрополът край с. Требенище, което е на 14 километра от Охрид и откъдето са артефактите, е открит случайно от българските войски при пътно строителство в края на Първата световна война през пролетта на 1918-а година. Първите пет гроба са разкопани от войници, които предават инвентара на българската администрация в Охрид. По-късно за продължаване на разкопките са изпратени археолозите Карел Шкорпил и Богдан Филов, които проучват още гробове.   

Изложбата „100 години Требенище“ е резултат от съвместната работа на археолозите от Националния археологически музей на БАН, Археологическия музей на Република Северна Македония и Народния музей в Белград. 

Експозицията ще представи на едно място предмети от некропола, които никога не са показвани заедно и принадлежат на фондовете на трите музея.
 
Почти всички предмети от седемте гроба, които са част от постоянната експозиция на Националния археологически музей в София, ще бъдат представени.

В предстоящата изложба македонската страна ще покаже находките от проведените през 1953 и 1954 г. археологически проучвания на 33 гроба от некропола в Требенище.

Експозицията ще се придружава от богато илюстриран каталог на английски език с текстове на учени от трите балкански държави.

Директорът на Националния археологически музей на БАН доц. Христо Попов също ще участва в откриването на изложбата утре в Скопие.

След представянето си в столицата на Северна Македония изложбата ще бъде показана и в София и Белград.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В осмото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Софийската национална опера чества 90-годишнината на световноизвестната българска оперна певица Александрина Милчева - Великолепен дебют на мецосопрана Виолета Радомирска в ролята на Принцеса ди Буйон на..

обновено на 09.12.24 в 18:34

Германското трио за електренна музика "Tangerine Dream" в интервю за "Евробокс"

Германската група за електронна, прогресив музика Tangerine Dream е проект, който съществува вече 57 години. Имат безброй албуми и саундтраци зад гърба си и продължават да издават нова музика. Най- новият наречен "Raum" е 86-ти в дискографията им и беше издаден през 2022 година. След смъртта на създателя на Tangerine Dream- Едгар Фрьозе през 2015..

публикувано на 09.12.24 в 16:59
Пламен Тотев

"Нацизмът-история, генезис, идеи и влияние" - предупреждение към политиците, че заиграването с национализма е игра с огъня

На български език излезе книгата "Нацизмът-история, генезис, идеи и влияние". Норвежкият автор Карл Мюлер Фрьолан търси отговор на въпроса какво води до опасната привлекателност на тези философските идеи. Книгата разказва историята на Третия райх, но и търси отговори на въпроси, които не са изгубили актуалност: Как една водеща европейска..

публикувано на 09.12.24 в 12:18
Златин Орлов

Златин Орлов - създател на скулптури за единството на Балканите

Изкуството е мост между поколенията , културите и народите. То има способността да изразява идеи, които думите не могат да уловят и да оставя послания, които преодоляват границите на времето и пространството. Историята познава безброй примери за монументални произведения, които надскачат своята епоха – от прочутите Колоси на древния..

публикувано на 09.12.24 в 10:08
Дигитализирана ретро коледни картичка от колекцията на Регионална библиотека

За традицията и историята на коледните картички

До Коледа остават седемнайсет дни. Това е време на трепетно очакване, но и време за подготовка: къде и как ще прекараме празниците, какво ще има на трапезата, какви подаръци ще купим, каква ще бъде украсата и други организационни задачи. Част от празничната атмосфера за Рождество Христово са поздравителните картички. Традицията им е от..

публикувано на 08.12.24 в 10:01
Драматичният театър

Ловешкият драматичен театър представя пиесата "Асансьорът"

Драматичният театър "Борис Луканов" в Ловеч ще представя "Асансьорът" на писателя-дисидент Георги Марков.  Пиесата е писана през 1967 година. Две години по-късно Марков емигрира, а през 1978 г. е убит в Лондон. Творчеството му е забранено у нас. По тази причина и пиесата е свалена от репетиции, в която младият тогава Йосиф Сърчаджиев..

публикувано на 08.12.24 в 09:37
Мария Бакалова на церемонията в Люцерн, 7 декември 2024 г.

Мария Бакалова връчи престижна награда на режисьора Жак Одиар за филма му "Емилия Перес"

Актрисата Мария Бакалова връчи наградата за европейски режисьор на французина Жак Одиар за филма му "Емилия Перес" на 37-ата церемония за Европейските филмови награди в Люцерн. Над 1000 гости присъстваха на галата в швейцарския град. Филмът "Емилия Перес" беше избран измежду 15 продукции за европейски филм на 2024 година. Одиар получи..

публикувано на 08.12.24 в 08:52