Днес се навършват 8 години от началото на войната в Сирия. Тогава повлияни от Арабската пролет и промените в Тунис и Египет, сирийските граждани излизат на мирен протест срещу президента Башар Асад, който се превръща във въоръжено въстание, а година по-късно и във всестранна война, в която се включват още няколко държави.
15 март 2011 г. е датата на която, тогава без да предполагат, протестиращи мирни граждани стават заложници на амбициите на няколко диктаторски лидери. В желанието си да запази властта президентът Башар Асад издава заповед сирийските сили за сигурност да стрелят по демонстранти, искащи демокрация. Убити са 4-ма от тях. Това слага началото на революция, ескалирала в 8-годишна война, довела до смъртта на над 370 хиляди души и 13 милиона разселени.
Протестиращите хващат оръжието и се превръщат в най-голямата бунтовническа организация в света. Две години по-късно вече се говори за гражданска война.
Конфликтът , който до този момент няма нищо общо с религията прераства в сблъсък между различните течения на исляма, християните и етническите малцинства.
Високо стоящият в йерархията на „Ал Кайда“ - Абу Мухаммад ал-Джулани, създава клон в страната - „Джабхат ан-Нусра“, който преминава през няколко трансформации – отделяне на групи, присъединяване на други джихадистки формации, като в момента е ядрото на „Хаят Тахрир аш Шам“.
Броят на загиналите расте, а армията извършва многобройни нападения срещу цивилни.
В помощ на Дамаск се включват Русия и Иран. Бунтовниците пък са подкрепени от Саудитска Арабия и Катар, който им предоставя над 3 милиарда долара.
Арабските държави обаче нямат единно мнение коя точно фракция от опозицията да снабдят с оръжие. Настъпват вътрешни боричкания за влияние и пари, от които печелят екстремистите.
Извършени са шокиращи нападения с химически оръжия срещу цивилни. Крайните квартали на Дамаск са обгазени със зарин. Загиват над 1400 души. Това е повратната точка, след която следва намесата на Запада.
В следствие на конфликта загиват над 112 000 цивилни, над 125 000 войници от сирийската армия и от съюзени с нея милиции, както и 67 000 бойци от кюрдските сили. Смъртта са намерили и 66 000 джихадисти.
Башар Асад, към днешна дата вече владее около две трети от територията на страната, но цената е твърде висока- над 20 хиляди убити деца, около 13 хиляди жени, 4 милиона бежанци.
Основната част от напусналите Сирия живеят в бежански лагери в Йордания, Ливан и Турция, където зависят от волята на управляващите. Много от тях предприемат опасни пътувания до така желаната Европа, но така и не достигат до бреговете на Стария континент.
Като 3-годишния Айлан, чието мъртво тяло бе изхвърлено на турския бряг и накара институциите да се захванат по-сериозно с трафикантите.
Сирия е напълно разрушена. Щетите се оценяват за около 350 милиарда евро. Разрушена е инфраструктурата както и ключови сектори от икономиката, включително петролния.
Режимът е под икономическа блокада вследствие на санкциите от страна на Съединените щати и Европейския съюз, а краят му все още не се вижда.
Проблемът с безстопанствени животни на пътя към Бобов дол и Дупница се разраства. В социалните мрежи са публикувани снимки и видеоклипове с коне на пътя след катастрофата на пътя Кюстендил - село Ябълково, при която загина 18-годишно момиче, а спътничките му бяха тежко ранени. Проверка установи сериозни пропуски на пътя Кюстендил - с. Ябълково..
"По принцип, мразя да повтарям, обаче ситуацията налага да кажа още веднъж, че преди последните избори, аз ясно казах, че ще направя всичко възможно, ако зависи от мен, да има правителство. Също така казах, че няма да правя никакви договорки и дори няма да разговарям с Делян Пеевски и неговата партия", написа във Фейсбук днес лидерът на "Има..
"Това правителство се роди най-вече от необходимостта да се сложи край на политическата криза и на този безкраен цикъл от избори. Хоризонтът му зависи от това какви цели си поставя и най-вече с какви средства и методи ще постига тези цели. Най-важното е да води политика и да работи в интерес на българския народ". Това заяви президентът Румен Радев..
Представляващият Висшия съдебен съвет Боян Магдалинчев обяви, че съветът ще търси възможоност да атакува пред Конституционния съд наложената от депутатите забрана съдебни кадровици с изтекъл мандат да избират т.нар. трима големи в съдебната система. Магдалинчев каза това минути след като ВСС отложи изслушването на Борислав Сарафов, който е единствен..
Народното събрание одобри предложения от ГЕРБ-СДС кабинет с премиер Росен Желязков. "За" правителството на ГЕРБ-СДС, БСП-Обединена левица и "Има такъв народ" гласуваха 125 депутати - от ГЕРБ-СДС, "Демокрация, права и свободи - ДПС", БСП-ОЛ и "Има такъв народ". "Против" бяха 114 депутати - от ПП-ДБ, "Възраждане", "ДПС - Ново начало" и МЕЧ. Нито..
20-годишна жена е с черепно-мозъчна травма и опасност за живот, след като е катастрофирала около 23:50 часа снощи на АМ "Струма" - на изхода от тунел "Блатино", съобщиха от Областната дирекция на полицията в Кюстендил. Лекият автомобил се е движел с несъобразена с пътните условия скорост в посока Благоевград. Жената е загубила контрол и се е..
Да се въведе оценка на дисциплината в училищата, която да е балообразуваща и обвързана с кандидатстването в университетите или за работа. Предложението ще бъде обсъдено на заседание на УС на ръководителите в системата на образованието идната седмица. Това заяви директорът на Земеделската гимназия в Сандански Емил Терзийски, който би тревога в..
Това е идеалното центристко правителство, за което Бойко Борисов трябва да бъде поздравен. Много голямо събитие става в страната. Така..
"Знаците сочат натам, че той е и прежален, и похарчен . Може би се е превърнал в прекалено непоносим дори за онези, които досега поощряваха..
Има реален риск министрите да не са лоялни към партиите, които са ги излъчили, а към определени центрове, които стоят зад тях - олигархични или..