За предстоящото в неделя следобед ателие и за българското участие във Венецианското биенале Светослава Кузманова се срещна с Вера Млечевска.
Пътували ли сте до Венеция? Какво е Венецианско биенале на изкуството? Как се участва в него? Защо е важно за България и какво точно работи един куратор? Ако търсите отговори на всички тези въпроси ще ги намерите в неделя в следобед от Вера Млечевска - куратор на проекта, с който България ще се представи по време на Венецианското биенале. На 11 май ще бъде открито 58-то издание на най-голямото изложение за съвременно изкуство в света. Форумът ще продължи до 24 ноември, а българския проект е озаглавен „Как живеем?“. Автори на инсталацията са художниците Рада Букова, която живее в Париж и Лазар Лютаков, който твори във Виена, припомня Вера Млечевска и казва, че първо ще разкаже на децата, участващи в ателието накратко историята на биеналето: "Как се е развило, как се е зародило. Ще акцентираме на някои интересни истории. Ще им покажем изображения от модерната живопис."
Мотото на тазгодишното издание на Венецианското биенале е „Да живееш в интересни времена“. Нашият проект използва материали, които са в конфликт с венецианската архитектура, защото са синтетични продукти, а това трябва да накара хората да се замислят за средата, в която живеем. Каква ще е провокацията за вашите деца - ще разберете ако посетите Квадрат 500 в неделя следобед.
" Когато се отдалечим от любовта, само тогава можем да я осъзнаем и пресътворим, винаги има една дистанция, когато не си много далеч, но не си и близо...За да видиш преживяното в цялата му сложност, във всичките смисли на любовта, а любовта е тази, която ни дава най-много уроци . Но само когато сме се отдалечили от нея, преди да я забравим и..
Историята на Националната художествена академия е показана в изложба , която може да се разгледа до 9 март в галерия "Академия" на ул. "Шипка" 1 в столицата. Това е разказ за първото училище по художество и покровителството на монарсите. "Академията въ Княжество и Царство България" е заглавието на експозицията с куратор д-р Милена..
Основен фокус на тазгодишния фестивал е българското кино . В програмата ще бъдат представени рекорден брой български игрални, документални и късометражни филми, както и международни копродукции с българско участие – близо 60 . Почти 50 от тях ще имат своята световна или софийска премиера на фестивала. Голямата част от тези филми са..
Започва фестивалът за документално кино "Master of Art". Откриването е от 19.00 часа тази вечер в кино "Люмиер". В специалната селекция са 50 документални филма . Ще бъдат раздадени 18 награди. За последните 10 издания са представени над 500 ленти , уточнява създателят на фестивала Найо Тицин. По думите му, дигитализацията..
На 4 февруари се навършиха 90 години от рождението на големия български диригент от турски произход Месру Мехмедов - изключителен талант, загинал трагично на прага на своята световна кариера, ненавършил 36 години. Той е роден във Велико Търново, в семейство на бръснар, което по-късно се премества в Дряново. В детските си години Месру свири на..
Младият български пианист Емануил Иванов гради успешна международна кариера. В момента специализира в Кралската академия за музика в Лондон. През 2023 г. той е поканен да участва в звукозаписен проект, в който си партнират Кралската Бирмингамска консерватория, където учи в продължение на шест години, и реномираната компания Naxos. Интегралът има за..
По идея на артистичния директор Петър Найденов Фестивал и академия "Алегра" ще има своето първо зимно издание с три събития под мотото "Проектът Бетовен". На 9,10 и 12 февруари публиката ще присъства на истински клавирен маратон в Балната зала на Военния клуб в столицата. Солистът е един - младият, но вече прославен у нас и по света пианист Емануил..
Въвеждането на задължителна матура по математика в XII клас няма да стане от днес за утре. Трябва законодателна инициатива, съгласие в НС за промяна..
Сеизмолозите в Гърция разглеждат три възможни сценария за развитието на сеизмичната активност на остров Санторини. Първият е да продължат трусовете..
Соросоид стана обидна дума, защото хората нямат никаква мисъл за България. Джордж Сорос се надцени и мислеше, че тази вълна на "Отворено общество"..