След 52 години е време САЩ изцяло да признаят израелския суверенитет над Голанските възвишения, които са от ключова стратегическа важност за сигурността на Държавата Израел и регионалната стабилност! Това написа днес в Туитър американският президент Доналд Тръмп. Другата седмица той ще приеме в Белия дом израелския премиер Бенямин Нетаняху.
По-голямата част от спорната територия се контролира от Израел, като Сирия също я смята за своя. До Шестдневната война от 1967 г. Голанските възвишения са били сирийски, а след нея Израел поема контрола над тях.
През 1981 г. израелският Кнесет приема закон, в който едностранно обявява суверенитет над територията. Съветът за сигурност на ООН не признава това решение с резолюция от същата година.
Минути след изявлението на Тръмп Нетаняху му благодари. „В момент, в който Иран се стреми да използва Сирия като платформа за унищожаването на Израел, президентът Тръмп смело признава израелския суверенитет над Голанските възвишения“, посочи още израелският премиер в Туитър.
Президентът на САЩ Доналд Тръмп ще приеме своя близък съюзник – израелския премиер Бенямин Нетаняху, в Белия дом следващата седмица, съобщи днес говорителката на Белия дом Сара Сандърс, цитирана от АФП. Работна среща на двамата лидери е насрочена..
Държавният секретар на САЩ Майк Помпейо започна днес близкоизточна обиколка, която ще включи преговори с израелския премиер Бенямин Нетаняху преди парламентарните избори в Израел. Регионалната визита на Помпейо започна днес с Кувейт, като тя ще..
В Италия се провежда общонационален протест на магистратите в защита на конституцията и срещу обявената от правителството съдебна реформа, която в момента се обсъжда в парламента. Магистрати и съдии не са съгласни с предложената реформа, която..
Конституционният съд възложи на ЦИК да преизчисли резултатите от изборите. Съдът установи неточно отчитане на резултатите от парламентарните избори в почти половината от секциите. ЦИК ще трябва да съобрази констатираните от съда неверни данни и да..
След двегодишно прекъсване в църквата "Св. Александър Невски" в местността Бакаджика край Ямбол отново беше отслужена литургия и се чу камбанен звън. Службата беше ръководена от Сливенския митрополит Арсений в съслужение с пловдивския владика Николай,..
Папа Франциск бележи "леко подобрение", докато се бори с пневмония в болницата, а по-рано беше съобщено, че възникналият проблем с бъбреците му е разрешен, информираха днес от Ватикана В бюлетина на пресслужбата на Ватикана се изтъква, че: "Клиничното..
Иран е ускорил производството на уран със степен на обогатяване, близка до тази, която го прави годен за използване в ядрени оръжия, според анализ на Международната агенция за атомна енергия. В поверителни доклади на надзорния орган на ООН се..
Статия в "Шпигел" прави връзка между победата на изборите на партия "Алтернатива за Германия" (АзГ) в западногерманския град Гелзенкирхен и социалния разпад в бившия индустриален център, където живеят 13 хиляди трудови имигранти от България и Румъния...
Съединените щати няма да предоставят гаранции за сигурността на Украйна. А за НАТО украинците "могат да забравят", обяви американският президент Доналд Тръмп. "Ще бъдем на терен там - това е нещо като автоматична гаранция, защото никой няма да прави..
" Най-уязвимите области в България, с най-високи енергийни нужди и най-много проблеми от гледна точка на социалната уязвимост са София област, Разград,..
Не подкрепяме и трите бюджета, заяви пред БНР инж. Иоанис Партениотис - вицепрезидент на КТ "Подкрепа". На НСТС вчера всички социални партньори..
Има кампания за ползите от еврото, а защо няма кампания за вредите от еврото? Това каза пред БНР депутатът от "Възраждане" Виктор Папазов и цитира..