Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Десетки протестиращи против правителството на Казахстан са задържани

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Полицията задържа десетки антиправителствени протестиращи на митинги в два големи града на Казахстан, дни след изненадващата оставка на лидера Нурсултан Назарбаев, предаде Ройтерс. Протестите бяха организирани от противника на Назарбаев, беглецът-банкер и опозиционен политик Мухтар Аблязов, който обвинява 78-годишния политик, че планира династично наследяване на поста, а именно, че дъщерята на Назарбаев - Дарига - ще го наследи.

Дарига Назарбаева беше избрана за председател на горната камара на парламента по-рано тази седмица, след като предишният председател Касъм-Жомарт Токаев стана временен президент. Очаква се богатата на петрол и газ централноазиатска страна да проведе президентски избори през следващата година.

Десетки привърженици на Аблязов, който живее във Франция, излязоха по улиците на Алмати, най-големия град в Казахстан, и Астана - столицата, която е в процес на преименуване на Нурсултан по предложение на Токаев. Някои от протестиращите носеха сини балони, използвани като емблема на опозицията. Полицията обаче задържа всички протестиращи, скандиращи "Срам!".

Публичните митинги са незаконни в Казахстан без разрешение от властите. Назарбаев, който запазва значителни правомощия като председател на Съвета за сигурност, не слезе от казахстанската политическа сцена, въпреки оставката си и говори с руския президент Владимир Путин по телефона в четвъртък заедно с Токаев.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Павлин Русанов

Павлин Русанов: Парите за отбрана може да достигнат 2.5 % от БВП в следващите няколко години

"Парите за отбрана у нас може да достигнат 2.5 процента от БВП в следващите няколко години. Сега за сектора отиват около 2 процента. Х арченето за модернизация не би повлияло на постигането на дефицит до 3 процента, нужен за еврозоната" . Това обясни пред БНР Павлин Русанов. Близо 25 години той е човекът, който стои зад планирането и управлението..

публикувано на 11.02.25 в 08:55

Съветът на управляващите обсъжда назначенията на зам.-министри и областни управители

Очаква се днес, на поредно заседание, да се събере Съветът за съвместно управление към правителството.  Не него ще бъдат обсъдени назначенията във вторият ешелон на властта - заместник-министри, областни управители и част от регулаторите, съобщи БНТ. Слави Василев: Не са разпределили порциите, затова не се разбират и за втория ешелон От там..

публикувано на 11.02.25 в 08:44
Освободените заложнички Наама Леви, Лири Албаг, Даниела Гилбоа и Карина Ариев, 25 януари 2025 г.

Тръмп: "Хамас" да освободи всички заложници до събота или "ще отприщя ада"

Споразумението за прекратяване на огъня в Ивицата Газа трябва да бъде отменено, ако "всички заложници", държани в палестинската територия, не бъдат освободени до събота на обяд, заяви американският президент Доналд Тръмп. След думите, че ако искането му не бъде изпълнено, ще остави "целият ад да се развихри", президентът уточни, че решението..

публикувано на 11.02.25 в 08:39
Делян Пеевски

ДПС - НН: Хората очакват спешна намеса за спиране на ескалацията на цените на храните

Хората очакват от държавата и политиците спешна намеса, която да спре ескалацията на цените на основните хранителни стоки, пише в изпратено тази сутрин прессъобщение от "ДПС- Ново начало" на Делян Пеевски. ""ДПС- Ново начало" ангажира с предприемането на всички действия, които да доведат до нормализация на пазара на хранителни стоки и ще..

публикувано на 11.02.25 в 08:28

"Трансперънси Интернешънъл": България остава сред държавите с високи нива на корупция

България остава сред държавите с високи нива на корупция в публичния сектор, сочи Индексът за възприятие на корупцията за 2024 г., публикуван днес от неправителствената организация "Трансперънси Интернешънъл". С 43 от 100 точки България се нарежда на 76-о място сред 180 страни. Под нас от страните от ЕС е само Унгария - с 41 точки...

публикувано на 11.02.25 в 08:19

Съдийската колегия на ВСС изслушва съдия Мирослав Петров по казуса с Нойзи

Съдийската колегия на Висшия съдебен съвет се очаква да изслуша съдия Мирослав Петров по казуса за оказан му натиск от прокуратурата заради делото "Нойзи". Това трябваше да стане на заседание на Колегията миналата седмица, но то беше отложено заради липса на кворум. Тогава пред сградата на ВСС се събраха представители от сдружението..

публикувано на 11.02.25 в 07:57

Днес е Европейският ден на спешния номер 112

Днес е и Европейският ден на Единния европейски номер за спешни повиквания 112, обявен за такъв през 2009 година със съвместна тристранна декларация на Европейската комисия, Европейския парламент и Съвета. Очаква се да бъде от отбелязан с представянето на резултатите и тенденциите от работата на системата 112 през изминалата година,..

публикувано на 11.02.25 в 07:53