В света на радиото попаднах през 1992 година, каза пред БНР журналистката Ася Пенчева, кореспондент на Българското национално радио в Русе.
Тогава започнах да уча журналистика с профил радио-журналистика. Винаги ще бъда благодарна на преподавателите си от Факултета по журналистика и масова комуникация в Софийски университет. Помня ги с добро, всеки един от тях, и им дължа много, защото те ми разкриха силата на невидимия властелин, каквото е радиото, разказа още тя в интервю за предаването “Хоризонт за вас“.
Тогава започна нашата любов, но тя се реализира в пълен обем, така да кажем, през 2014 година. На 1-ви ноември, тогава започнах работа в Българското национално радио, преди това съм имала опит в радио “Алма Матер“, тогава се закрастих, ако може така да се каже, за радиото и за неговата магия.
Да си кореспондент е толкова трудно, колкото всяка друга професия. Лесно няма, както се казва! Ако имаше едно лесно нещо, всички щяхме да бъдем там. Трудно е да си новинар, трудно е да си тонрежисьор, трудно е да си оператор – всичко е трудно, но всичко си има своя чар, казва още Пенчева.
За мен работата ми като кореспондент е приятна, има си своите трудни и неприятни моменти, но си има и своето удовлетворение.
Тя е учила в София, но се връща в Русе защото:
„За мен Русе е най-важният град в страната. Не казвам, че другите са по-маловажни, а защото Русе, първо, е свързан със семейството ми, и второ, Русе е уникален град за страната ни, защото той е различен. Българската архитектура я има в стария Пловдив, в Копривщица, в Жеравна – това е духът на типично българската архитектура и традиция. Докато в Русе – това преплитане на европейската култура с модерност, с това, че всичко, което за първи път се е случило в страната е започнало от Русе...Ние в Русе мразим това клише - най-европейският град. То обаче е факт!“.
Още за ранните опити на Ася Пенчева в свиренето на цигулка, за страстта ѝ към екстремните спортове, както и колко амбициозна майка на двете си дъщери е тя, може да чуете от интервюто в звуковия файл.
Калина Канева е българска учителка, журналистка , авторка на изследователски и публицистични книги и материали. Главната тема в нейното творчество са са руско-българските културни и исторически връзки. Работила е в издания като в. "Антени". Част от най-известните и трудове са "Симетрия на времето. Срещи и разговори с акад. Дмитрий Лихачов"..
В рубриката "Горещи сърца" ще влезем в тъкачен стан, за да се убедим колко важно е да не изпускаш нишката. И това е валидно и за живота, и за тъканите. "Като се скъса основата и веднага се получава дупка. Така е и в живота." В нашия свят, залят от фабричен текстил, героят ни в "Горещи сърца" тъче на бабиния му стан. Ангел Милчев е един от малкото..
Александър Симеонов е от Плевен , занимава се с музика от дълги години и е вокалист на плевенската група "Страйкърс" . Другото признание за него идва от работата му като детски учител в Детска градина "Надежда" . Какво музикално предизвикателство е подготвил, как децата му влияят за творчески идеи и за още неща от живота: "От дълги години се..
Краткият февруари е винаги изненадващ, винаги динамичен. Носи със себе си много нова енергия, която събужда природата и я води към пролетта. Неговият ритъм напомня за звука на цигулката , ту остър и силен, ту мек и нежен. Може би точно така публиката в големите концертни зали в Париж и Рим, Мадрид и Берлин се е наслаждавала на звука на..
Педя човек - лакът брада си има нов дом - Къщата на куклите. Арт-Къща с музей „Куклите” е уникален в България музей на куклите с над 3000 кукли, Творилница и парти център за рождени дни. Представени са порцеланови кукли, антикварни, ритуални, съвременни, марионетки, сувенирни кукли от България и от света, винтидж, колекционерски и др...
Най-ранните спомени на Георги Господинов свързани с Българското национално радио, са от предаванията "България - дела и документи“ и "Ранобудно петленце". БНР връчи годишните си награди "Сирак Скитник" Авторът на "Времеубежище" описа сигналите на тези предавания като "особен отключвател на памет" и разказва за първото си радио..
В Къщата на художниците в Плевен е подредена изложба, която е своеобразно емоционално завръщане. Убавка и Костика са едни от най-разпознаваемите и..