Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Италия ще стане първата държава от Г7, която ще се включи в китайската инициатива "Един пояс, един път"

Проф. Джулиано Ночи: Европа може да стане по-силна, ако си сътрудничи с Китай

Паоло Борзата: Партньорството с Китай е много важно не само за Италия, но за цяла Европа

| обновено на 23.03.19 в 12:26
Снимка: архив

Италия ще стане първата държава от Г7, която ще се включи в китайската инициатива „Един пояс, един път“. Това ще стане с подписването на меморандум за разбирателство във втория ден на посещението на китайския лидер Си Цзинпин в италианската столица. В интервю за БНР проф. Джулиано Ночи от университета в Милано заяви, че критиките, които идват от Франция и Германия към Рим заради икономическото сътрудничество с Китай, са лицемерни.

„Това, което се случва, е, че всяка държава прави бизнес с Китай и не говори много за това. Простичко казано, нещата стоят така: няколко европейски държави размахват пръст на Италия и твърдят, че тя не постъпва правилно, но всъщност те правят абсолютно същото“, каза той за предаването „Събота 150“ на програма „Хоризонт“.

Проф. Ночи подчерта, че повече от 80% от вноса на китайски стоки пристига с кораби, които акостират в Ротердам или Хамбург. Според него крайният меморандум за разбирателство, който ще бъде подписан в Италия, не е нищо ново за Европа.

Италианската икономика е в рецесия, а чуждите инвеститори гледат с недоверие към проблемните банки, нарастващите дълг и бюджетен дефицит, съчетани с популистко правителство.

А когато има проблем, трябва да се разчита на приятелска ръка - този път тя идва от Пекин, категоричен бе проф. Джулиано Ночи. По думите му меморандумът за разбирателство за участие на Италия в мегапроекта трябва да съдържа някои задължителни условия, за да бъде защитен италианският интерес:

„Първо - основаването на съвместни дружества с държавата, за да се управлява бизнесът в интересните за Китай пристанища. Става дума за съвместно управление на нови пристанища, които да се превърнат в транспортен хъб, каквито са Ротердам и Хамбург. Второто задължително условие е да се дефинират държави в Европа, където да се работи съвместно по изграждането на пътна и екологична инфраструктура. Третото условие е Италия да получи същите условия, каквито Германия, за да развива бизнес в сфери като хранително-вкусовата и химическата индустрия. Не виждам защо италианска продукция да не може да бъде изнасяна за Китай, след като няма никакъв проблем с германската“.

Според проф. Ночи Европа може да стане по-силна, ако си сътрудничи с Китай и ако всяка от страните в ЕС съюз има равна тежест при решаването на подобни въпроси.

Паоло Борзата, който ръководи консултантска компания със сериозен бизнес в Китай, вижда намеса на САЩ в реакцията на европейските лидери.

„Вярвам, че това е реакция на Съединените щати, които провокират някои европейски държави, които са по-уязвими от евентуалните санкции, да бъдат против инициативата „Един пояс, един път“. Само че не бива да забравяме, че това е много дългосрочна игра, в която се противопоставят двете световни сили - една са САЩ със своята затихваща мощ, а другата - Китай - развиваща се икономика и все по-голяма световна сила. Аз не съм против Съединените щати, ние сме съюзници. Трябва обаче да подчертаем, че ние говорим не само за предстоящите няколко години, а за следващите десетилетия. Ние също сме световна сила, макар и трета и е наше право да избираме с кого и как да работим. Мисля, че партньорството с Китай е много важно - не само за Италия, но за цяла Европа“.

Китай не желае да спазва европейските правила за обществени поръчки, когато се изграждат големи инфраструктурни обекти, а отношенията между Брюксел и Пекин ще бъдат обсъждани в началото на април, както бе обявено от председателя на Европейския съвет Доналд Туск. Това обаче ще се случи след подписването на меморандума, допълва Борзата.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

ГДБОП разследва двама служители на Министерството на външните работи за контрабанда

Главната дирекция "Борба срещу организираната престъпност" разследва двама служители на Министерството на външните работи за контрабанда. По случая има и преписка в прокуратурата, научи БНР. По непотвърдена информация в началото на месеца служителите са задържани на граничния пункт "Калотина" с микробус, в който са превозвани няколко хиляди..

публикувано на 13.01.25 в 20:09
Гренландският премиер Муте Егеде.

Премиерът на Гренландия: Ще се стремим към по-тесни връзки със САЩ в областта на отбраната и минното дело

Гренландия иска да работи със САЩ в областта на отбраната и проучването на минните ресурси на арктическия остров, заяви днес на пресконференция гренландският премиер Муте Егеде, цитиран от Ройтерс. Егеде отбеляза, че неговото правителство търси начини за сътрудничество със САЩ и е готово да започне диалог с бъдещата администрация на Доналд Тръмп...

публикувано на 13.01.25 в 20:05

Пет доказани случая на грип има в област Монтана

Пет доказани случая на грип има в област Монтана. За седмица болните са се увеличил двойно. Най-засегнати са децата от 5 до 14-годишна възраст 14 проби от болни от област Монтана са изследвани в Националната референтна лаборатория "Грип и ОРЗ" в София. 12 от тях са взети от пациенти от следените лекарски практики в региона. Доказан е по един..

публикувано на 13.01.25 в 19:56

Увеличават се случаите на грип в Кюстендилско

Увеличава се заболеваемостта от грип и остри респираторни заболявания в Кюстендилска област по данни на Регионалната здравна инспекция. За изминалата седмица отчетената заболеваемост е 112,83 на 10 000 души. Най-засегнати от грипа са децата. Повечето засегнати са във възрастовата група от 0 до 4 години, следват децата от 5 до 14 години. С..

публикувано на 13.01.25 в 19:40
Генералният секретар на НАТО Марк Рюте и председателката на Европейския парламент Роберта Мецола - Брюксел, 13 януари 2025

Според генералния секретар на НАТО разходите за отбрана трябва да бъдат над 3% от БВП на страните

"Разходите за отбрана трябва да бъдат над 3 на сто от БВП" - това каза генералният секретар на НАТО Марк Рюте пред комисиите по външни работи и подкомисията за сигурност и отбрана в Европейския парламент. "Администрацията на Съединените щати ни притиска да изразходваме достатъчно средства", каза Рюте. Той отбеляза, че Пактът като цяло..

публикувано на 13.01.25 в 19:27
Главен инспектор Елвис Иванов

Завишен е пътният травматизъм в област Монтана през миналата година

Повече катастрофи, загинали и ранени има през 2024 година по пътищата в област Монтана в сравнение с предходната година. Травматизмът е завишен по всички показатели, отчитат от КАТ. Над 45 000 нарушения са констатирали пътните полицаи в област Монтана през миналата година. Наложените глоби с фиш са над 40 000. Спрямо 2023 година по двата..

публикувано на 13.01.25 в 19:27

Станаха ясни кандидатите за министри от ИТН

Станаха ясни кандидатите за министри в новото правителство, предложени от партия "Има такъв народ", научи БНР. Засега все още не е уточнен кандидатът за вицепремиер. Останалите имена: Министър на здравеопазването - доц. Силви Кирилов. Министър на културата - Мариян Бачев, актьор. Министър на транспорта и съобщенията - Гроздан..

публикувано на 13.01.25 в 19:17