Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Изложба проследява развитието на християнската култура в Родопите

РИМ - Кърджали съхранява много икони, които са открити зазидани в църковни стени

Уникални икони от Източните Родопи, представени в криптата на Художествената галерия „Станка Димитрова“ в Кърджали.
Снимка: БГНЕС

Регионалният исторически музей в Кърджали съхранява една от най-богатите музейни сбирки на икони у нас. Тя разкрива развитието на християнската култура в Родопите, която с различна интензивност продължава до наши дни.

Иконите са откривани при експедиции на музейни работници и свещеници по силата на договор с Пловдивската митрополия. Уникалното при тези творби е, че са подписани от техните автори. 

Целта на тези експедиции е била да се изучава културното наследство в християнските храмове от епохата на Възраждането. Проучването е обхванало селищата в югоизточната част на област Кърджали. В него е участвала и Валерия Сариева, уредник в музея в Кърджали. Тя разказва пред "Хоризонт" как в църкви, обновявани или строени през ХІХ век, са откривали икони, зазидани в стените, почитани два или три века по-рано.

„Добре си спомням как ръката ми потъна в мека пореста материя, а това бяха икони, деструктирали. Последва процес на консервация и реставрация и те днес имат нов живот на прослава. Представете си големи икони, предназначени за така наречения царски ред на иконостаса. Святи образи, рисувани на дъбови основи, т.е. скъпи, с изобилие от злато като фон, по ореоли, по одежди. Профилирани рамки, изработени с внимание... Всичко това предполага, че те са били част от украса на просторни черкви, подходящи за такъв тип, изпълнени в изискан маниер икони."

Тези църкви вече не съществуват. Най-ранните икони, намирани в тях, са от края на 16 век. Посветени са на най-почитаните светци.

"Върху някои от тях с четем годините - 1632, 1690, 1701. Цялата идея на експозицията с тази хронология показва и връзката с късното Средновековие, показва едно непрестанно развитие на християнската култура, макар и неравномерно на места", посочва Валерия Сариева.

Авторите на иконите обикновено са били приходящи, поканени да работят в района. Имало е зографи от Пловдив и Асеновград, но най-често създателите на иконите са произхождали от Одрин и околностите му.

„Такива се Панайотис, който се подписва Панайотис от Енос. Енос е на брега на морето. Той рисува икони за три черкви. От Одрин произхожда и Мосхос, който се подписва като Моско Одринчанин. Той освен икони е работил и стенописи, например в главната черква на Бачковския манастир. По онова време зографите са говорели и пишели поне на два езика и вероятно, в зависимост от поръчката, са се подписвали на съответния език."

Имало е обаче и немалко български зографи от района на днешния Ивайловград. Сред тях се отличава зографът Димо, нарисувал Света Ана с малката Богородица.

"Елате да я видите. Тя е иконографски тип, рядък за българската традиция, по същество светска творба, с атмосфера на сдържана интимност. На фон с меки планински склонове с кипариси и храсти представени в цял ръст, фронтално, доминиращата фигура на майката Ана, хванала момиченцето си за ръчичка - действие, предхождащо традиционния сюжет Въведение на малката Мария", отбелязва Валерия Сариева.

Сбирката от икони в Регионалния исторически музей в Кърджали включва множество шедьоври на зографското изкуство. През последните три години е била посетена от около 40 000 души. 

Чуйте повече в звуковия файл


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Бум на случаите на домашно насилие в Гърция

Нараства вълната от домашно насилие в Гърция. Властите променят наказателния закон. Гръцката полиция публикува шокиращи данни за размерите на домашното насилие. За първите десет месеца са регистрирани над 15 хиляди случaя,което е двойно повече от миналата година. Арестувани са 11 300 души, обвинени в насилие. Повечето от жертвите са жени,..

публикувано на 25.11.24 в 10:35

Експрети: Подкрепата към приемните семейства е заменена със свръхконтрол

Подкрепата към приемните семейства е заменена със свръхконтрол. Около това мнение се обединиха Гинка Илиева и Александър Миланов от Националната асоциация за приемна грижа. От днес - 25.11, до 27-ми ноември в София ще се проведе Националната годишна среща по приемна грижа. Този година фокус на форума е предизвикателното детско поведение и..

публикувано на 25.11.24 в 10:25
Елена Ласкони и Калин Джорджеску

Калин Джорджеску и Елена Ласкони на президентски балотаж в Румъния

Прозападният румънски премиер Марчел Чолаку изпадна от надпреварата за президентския пост, сочат почти окончателни резултати от вчерашните избори за държавен глава в северната ни съседка, предаде АФП. Чолаку остава на трето място с 19,16% от вота при преброени над 99% от бюлетините. Проруският независим кандидат Калин Джорджеску е първи..

публикувано на 25.11.24 в 10:22

Близкият изток, Украйна и Тръмп са водещи теми на среща на външните министри от Г-7

Близкият изток, Украйна и Тръмп ще са сред водещите теми в дневния ред на започващата днес двудневна среща на министрите на външните работи на страните от Г-7 в италианския град Фюджи, предадоха агенциите ДПА и АНСА, цитирани от БТА. Това е последната среща на на външните министри на страните от Г-7 за тази година, през която ротационен..

публикувано на 25.11.24 в 10:18

Образованието в България VS образованието в чужбина

Нов български университет организира серия от събития, уебинари и лекции, които ще запознаят бъдещите студенти с богатото разнообразие от програми и възможности за обучение . Инициативата, която започва днес и ще продължи до 29 ноември, е част от кандидат-студентската кампания на Университета и тази година ще се фокусира върху темата..

публикувано на 25.11.24 в 10:16

Разкриват водещата версия за скулптурата, открита през лятото в Херкалея Синтика

Водещата версия на археолози за това коя е историческата личност, обожествена в първата скулптура, намерена това лято в древния град Хераклея Синтика, ще бъдат представени в 17,30 часа в Историческия музей на град Петрич. Ръководителят на проучването проф. Людмил Вагалински и тракологът от Института за балканистика при БАН, д-р Арина Корзун, ще..

публикувано на 25.11.24 в 09:52
Петър Цанков

Петър Цанков: Изкуственият интелект е мощен инструмент, който трябва да бъде регулиран

Изкуственият интелект е мощен инструмент, който трябва да бъде регулиран. Това заяви пред БНР Петър Цанков. Той е част от екипа, създал инструмент, по който може да се тества дали в моделите се спазва регламента за изкуствения интелект, който беше приет в Европа.  Той работи от близо месец. Системата е разработена от института INSAIT към СУ "Св...

публикувано на 25.11.24 в 09:45