Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Пламен Петков: Чипровските килими имат бъдеще

В Чипровци работи социално предприятие за килимарство, искат да възстановят паралелка в местното училище

4
Снимка: БГНЕС

От три месеца общините Чипровци и Георги Дамяново работят по спечелен  проект на социалното министерство за възраждане на занаятите. В социалното предприятие за килимарство са заети 25 души.

"Те са назначени за това да се обучават на килимарство нови хора, които ще са заети една година. След това от тях най-добрите ще останат 12 месеца и предприятието ще остане да съществува“, разказа в предаването "Хоризонт до обед" кметът на града Пламен Петков.

Опитът на Пирот за популяризиране на традиционното производство 

В Пирот има подобни производства. Там подобни предприятия функционират от 30 години. Те могат да бъдат конкуренция на международния пазар, но специално в България не, отчита кметът на Чипровци.

Съседският опит показва, че държавни институции изкупуват продукцията на предприятието в Пирот. Според Пламен Петков това може да се случва и тук. „Знаете, че постоянно имаме делегации във всички министерства от цял свят, а нашите продукти са уникални – килими, пана, карета. Ние сме известни с килима знаете откога. Имаме медали от 1888 година, още оттогава - на панаири, в Лондон, в Нова Зеландия, в Австралия, в цял свят.“

В Чипровци искат да възобновят професионална паралелка по килимарство

Кметът не крие амбициите си и желанието на съгражданите си, след като вече имат сертификат, предприятието да бъде постоянно надграждано и да кандидатстват и по други проекти. „И другото, което е: да можем да кандидатстваме за паралелка, която я имахме и съществуваше до 1994-95 година в училището, което ни е обновено напълно, санирано. Имаме преподавателите, имаме становете, имаме за багренето на килимите цяло обучение с естествени багрила от билки, така че да е изцяло биокилимът.“

„За това предприятие, за да може да съществува, ще имаме и бродировъчни машини, принтери за ситопечат, за да може тези хора да останат, да се самоиздържат. Имаме и сайт да популяризира, да увеличим пазара и в чужбина.“

Занаятът има бъдеще, интересът към него не замира

Пламен Петков смята, че голяма изложба в Народното събрание или в национален музей може да популяризира каузата. „Да участват и музеят, и фирмите, и тъкачите. Ние имаме и пана, и икони, които се тъкат по друг начин, с нашата техника, които са уникални, на уникални майстори.“

Във всяка чипровска къща има стан, на места дори повече от един, защото е занаят открай време, припомня кметът. Имат си майстори, които ги произвеждат и поръчки за по-малки станове от цяла България. По проекта за социалното предприятие ще им изработят още 10-12 нови стана. По-трудно е с преждата и вълната, която идва само от Габрово.

Петков е оптимист, че занаятът ще оцелее. „Имаме обаждания от цяла България. Искат хората да се научат. Има жени, искат да дойдат за четири-пет месеца, да усвоят занаята, за да могат след това да го практикуват.“

В края на април се провежда традиционен Фестивал на чипровския килим. 
Цялото интервю е в звуковия файл. 


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
сем. Бибас

Дани Миран: Това, което се е случило със семейство Бибас, е истински геноцид

Снимки на двете рижи момченца Ариел и Кфир Бибас станаха символи на протестите с искане за завръщане на заложниците, които бяха отвлечени в Газа през октомври 2023 година. Напразно в центъра на Тел Авив честваха първия рожден ден на Кфир. Момченцето е било жестоко убито още през миналия декември от терористи от непозната досега ислямистка..

публикувано на 23.02.25 в 06:22

Столична община и Българската хранителна банка осигуриха храна за над 600 бездомни

Близо 600 бездомни хора, настанени в трите центъра за временно настаняване в София, получиха основни хранителни продукти благодарение на съвместната инициатива на Столична община и Българската хранителна банка (БХБ). Кампанията, инициирана от заместник-кмета Надежда Бачева, не просто осигури най-необходимото за хората в нужда, но и изпрати силно..

публикувано на 23.02.25 в 05:44

Доц. Ралица Ганева: Да сравняваме 1 лев от 1984 г. с 1 лев от 2024-та не е коректно

255% е реалното увеличение на заплатите у нас от далечната 1949 г. до 2023 г. Изследване на преподаватели в Софийския университет "Св. Климент Охридски" проследява данни за потреблението и цените на 7 вида стоки за 74-годишния период . Трите периода във фокуса на проучването са комунизъм – до 1989-а, преход към пазарна икономика – до..

публикувано на 21.02.25 в 13:47
 Огнян Исаев

Над 50 на сто от учениците във Враца, които завършват основно образование, не получават диплома за средно

Защо част от учениците, завършили основно образование, не успяват след осми клас ? Например, в област Враца през 2023 година има 918 дванайсетокласници, а когато този випуск е завършвал седми клас през 2018 година учениците са били 1943-ма . Този и други въпроси, свързани с явно и скрито отпадане от училище, поставя и търси отговори проучване на..

публикувано на 21.02.25 в 07:30
Ваня Тагарева

Над 6000 безплатни профилактични прегледи годишно по предложение на Ваня Тагарева

Зам.-председателят на Столичния общински съвет (СОС) д-р Ваня Тагарева и зам.-председателят на ПК по „Здравеопазване“ д-р Антон Койчев представиха първата общинска програма за скринингови изследвания на сърдечно-съдовата система в България. Инициативата има за цел ранна диагностика и превенция на сърдечно-съдовите заболявания сред жителите на..

обновено на 16.02.25 в 06:46
проф. Димитър Костадинов - белодробни болести

В България всяка година от рак на белия дроб се разболяват между 4300 и 4400 души

България е на първо място в Европа по смъртност от рак на бял дроб, каза проф. Димитър Костадинов, началник на Бронхологично отделение в столичната болница „Св. Иван Рилски“. С над 50 хиляди смъртни случая е намаляла смъртността в САЩ след промяна на начина на живот на хората - намаляване на тютюнопушенето, промяна в начина на хранене,..

обновено на 16.02.25 в 06:35
Мария Янева - фондация

Лекари и обществени личности дадоха официален старт на националната кампания „Прегърни своето бебе – отключи мечтата си“

Специалисти по репродуктивна медицина, общопрактикуващи лекари и обществени личности дадоха официален старт на националната кампания „Прегърни своето бебе – отключи мечтата си“ в Деня на любовта. „Няма нищо по-хубаво от децата. И няма по-важна кауза от това да подкрепяме двойките по пътя към мечтаното родителство“, заяви доц. Росен..

обновено на 16.02.25 в 05:38