Днес няма да има вот по пакета „Мобилност“, връща се в транспортната комисия. Това обяви пред БНР евродепутатът Петър Курумбашев. По думите му днес дебат ще има, без обаче да е последван от гласуване:
„Вестта стана известна малко преди полунощ. Изведнъж цялата листа за гласуване изчезна от страницата на ЕП. Също така изчезнаха от дневния ред и трите досиета, които бяха за прочутия пакет за мобилност. Това е възможно, след като Антонио Таяни е взел своето решение по чл. 175 от правилника на парламента, че председателят на парламента има право, когато има постъпили над 50 изменения, след консултации с председателя на водещата комисия, в случая транспортната, да върне за ново разглеждане досиетата във водещата комисия. Сега очевидно има повече от 50 изменения. Нашите екипи и колегите от други държави се оказа, че сме подготвили над 1600 изменения, които успяхме да внесем до петък. Той се е възползвал от това свое право да ги прати обратно за разглеждане в транспортната комисия“, обясни той в предаването „Преди всички“.
„Снощи българските евродепутати, без Николай Бареков, са изпратили писмо до Таяни, в което подчертават, че се правят редица процедурни нарушения“, посочи Курумбашев. Той уточни, че текстовете не са били предоставени на всички езици, а освен това всичките 1600 изменения са били събрани в пет блока за гласуване. Евродепутатът посочи, че днес е трябвало да направят и второ гласуване преди началото на дебатите /искане по недопустимост/. Според него Таяни ще бъде атакуван заради решението си.
Петър Курумбашев посочи, че теоретично е възможно да се направи пореден опит за вкарване на пакета за гласуване на последната сесия на ЕП в Страсбург. Според него обаче това няма да стане. Пакетът не може да се приеме в рамките на мандата на този парламент, прогнозира той.
Засега не спираме нашия митинг-протест в София, въпреки информациите, че днес в ЕП може и да не се гласува пакета „Мобилност“, заяви Красимир Лалов от Сдружението на българските превозвачи. Той обаче подчерта, че предстои да обсъдят това развитие на нещата.
„В 12.00 часа запазваме нашата среща на храм-паметника „Александър Невски“, каза Лалов.
Юлиана Николова oт Центъра за модернизиране на политики потвърди, че дневният ред на ЕП е променен:
„Дебатът няма да бъде по същество на пакета, а ще бъде по това колко е приемливо гласуването при толкова много промени. Така си седи. Втората част – по гласуването – трите точки за гласуване седят, но преди това са влезли много други, така че не са единствените“.
Процедурните хватки в пакета „Мобилност“ още от самото начало са присъщи и на двете страни – Изток – Запад, каза Николова.
„Дори да гласува другата седмица - това, което гласува ЕП, трябва да се даде на Съвет. Съветът трябва да реши дали приема предложенията на парламента и ако ги приеме, те стават официално законодателство. По-малко вероятно е Съветът да приеме без забележки и без изменения предложението на парламента. Тогава вървят едни 3-месечни процедури, през които се минава на триалог, което няма да се случи по време на Румънското председателство“, обясни Юлиана Николова.
Интервютата чуйте в звуковите файлове.
В България малко се знае или почти не се знае за тези търговски войни от кухнята, от потърпевшите . Всеки ден се случват твърде много неща. Това каза пред БНР сънародничката ни Райна Александрова от Квебек, Канада. Тя води своеобразен дневник на последиците от митата във Фейсбук профила си. По професия е софтуерен инженер. Живее там от 15..
Разчитаме на здравия разум в политическите сили, заяви пред журналисти в Пампорово вицепремиерът Атанас Зафиров за решението на Конституционния съд за мандатите в Народното събрание. "Основната разделителна линия в това Народно събрание оттук нататък ще бъде: искат ли партиите политическа стабилност, искат ли икономически растеж, искат ли..
Книга за съболезнования в памет на жертвите от пожара в дискотека в Кочани в нощта срещу неделя отваря посолството на РСМ в София в 13:30 часа в сградата на дипломатическата мисия, съобщи пред "Хоризонт" посланикът на Северна Македония Агнеза Руси Попоска: "Тя ще бъде отворена в следващите пет дни. В Македония е обявен ден на траур тази седмица...
"Има бензиностанции, които точат ДДС. Те трябва да бъдат проверени и санкционирани. Сивият сектор в бранша е между 20 и 30%". Това обясни пред БНР Светослав Бенчев, председател на Българската петролна и газова асоциация. Преди дни премиерът Росен Желязков обяви, че в цялата страна се провежда специализирана проверка на обекти, които..
Все още Община Кюстендил няма осигурени средства за ремонти на уличната мрежа и за рехабилитация по селата, казаха експерти. Такова забавяне не е допускано предишни години, добавят те. Неофициално кметът на града инж. Огнян Атанасов коментира, че след като няма приет републикански бюджет, не е гласуван и общински такъв, то няма яснота как..
В Брюксел се провежда годишната донорска конференция за Сирия. На форума за първи път са представени новите власти в страната след свалянето на дългогодишния лидер Башар Асад. Западни и регионални сили се стремят да насочат Сирия по пътя на стабилността след 14 години гражданска война, заради която милиони хора напуснаха страната, отбелязва..
Под мотото "С музика за Плевен" известни музиканти и спортисти се обединяват в благотворителен концерт. Той ще се проведе на сцената на НЧ "Съгласие 1869" и ще започне в 19 часа. Идеята е да се закупи роял за читалището. "Заедно с Георги Черкин поехме тази нициатива. Миналата година горе – долу по същото време имахме друг концерт в читалище..
В тази среда на разграждане на държавността Конституционният съд се оказа един от малкото стожери на самата държавност . Българското задкулисие не..
Дано целта на мнозина не е била да делигитимират КС преди неговото произнасяне. Това заяви пред БНР проф. Янаки Стоилов, конституционен съдия,..