Пред сградата на дипломатическата мисия се събраха около 30 членове и симпатизанти на партията.
Скромният протест поиска извинение от Турция и издигна лозунги, с които остро осъди думите на турския външен министър:
„Аз съм против, твърдо, тези думи, които чухме от Чавушоглу и съм против това, че всъщност нямаше извинение от негова страна. Честно казано, се чувствам и малко обидена“, каза протестираща.
"Турските управници преминаха границата на дипломатическото благоприличие", заяви заместник-председателят на ВМРО Ангел Джамбазки. "Подобно изказване е недопустимо и нагло", допълни евродепутатът:
"Думите на такъв човек не могат да бъдат случайни. Това е преднамерена, нарочно направена провокация. Това е недопустимо, неприемливо и ние настояваме, първо, за извинение, второ за прекратяване на тези действия. Ще търсим това извинение, докато не го получим".
„В противен случай означава да се поддадем на рекета от турска страна…все едно не сме независима държава, а някаква султанска провинция…Турция спекулира с темата за бежанците и тяхната бройка на своя територия. Както и с парите, които Европа ѝ отпуска. Ердоган ги използва, за да обучава нови ислямисти и джихадисти“, отбеляза евродепутатът.
Според народния представител от ВМРО Юлиян Ангелов страната ни трябва да има по-твърда позиция спрямо Турция:
"Тези действия трябва да продължат и ако от страна на Турция не получим разумно обяснение за думите на Чавушоглу или извинение, мисля, че България трябва да предприеме десйтвия, дори да бъде отзован и някой дипломат турски в България".
"Патритотите" настояват външният министър Екатерина Захариева да бъде изслушана в НС, което се очаква да се случи в сряда.
Няма да оставим нещата така, категоричен бе пред БНР депутатът от ВМРО Атанас Стоянов.
„Искаме да изразим нашата категорична позиция, че Турция не за първи път пряко влияе върху вътрешната, а и външната политика на България – и чрез своята, образно казано, неосманистка политика на Ердоган, и чрез своите политически патерици тук – ДПС и ДОСТ. В случая, ползвайки изключително важен въпрос, свързан с финансирането на вероизповеданията и законопроекта за вероизповеданията, за пореден път тяхното вмешателство в нашата политика е не само пряко, то е и недопустимо“, обясни той в интервю за предаването "Преди всички".
Стоянов смята, че са необходими още действия от страна на правителството: „Не само един разговор с вицепрезидента, а много по-сериозни действия, включително и с тежки разговори с президента Ердоган. България нито е вилает, нито е провинция на Турция“.
С тази политика на Ердоган Турция няма да се приближи към ЕС, изказа мнение депутатът.
По думите му предстоят разговори на коалиционно ниво по темата. ВМРО ще приветства евентуално вето на президента на тази част от закона, която засяга външното финансиране.
Цялото интервю и репортаж по темата можете да чуете в звуковите файлове.
За 25-и път в Кюстендил започна пленерът по живопис "Св. Лука". Организатори са Сдружението "Международен пленер Свети Лука“, Община-Кюстендил и Художествена галерия "Владимир Димитров – Майстора“. Традиционната културна проява за Кюстендил завършва с изложба на 18 октомври, празника на св. апостол и евангелист Лука - покровител на зографите..
Израелският премиер Бенямин Нетаняху описа предстоящото завръщане на държаните от "Хамас" заложници, като "историческо събитие", което съчетава "тъга" и "радост". Часове преди очакваното събитие Нетаняху направи кратко телевизионно обръщение. Той изрази надежда, че въпреки "многобройните разногласия" между израелците, в страната ще настъпи..
24% е била избирателната активност на вота за кмет на кметство Герман в Столична община. 526 са гласувалите в днешните частични избори в населеното място. Общинската избирателна комисия приема изборните книжа от трите секции. Божидар Трайков, издигнат от местната коалиция ГЕРБ - СДС, е единствен кандидат. Той заемаше поста..
Канадски увеселителен парк заплашва да евтаназира 30 кита, ако правителството не го подпомогне финансово. Природозащитници настояват канадските власти спешно да спасят живота на 30-те белуги, които са застрашени от евтаназия в резултат на кризата в бившия морски увеселителен парк "Marineland" в Ниагара Фолс, Онтарио, Канада. Паркът затвори през 2024..
Ако Украйна получи от Съединените щати ракети Tomahawk, те ще бъдат използвани само срещу военни цели в Русия, но не и срещу цивилни. Това заяви в интервю за телевизия "Фокс нюз" украинският президент Володимир Зеленски, предаде агенция Ройтерс. Зеленски поиска от Макрон още ракети и системи за противовъздушна отбрана Уверението му идва в..
Основната политическа война, която се води в България, е тази, свързана с геополитическата ориентация на страната и накъде отива държавата в нейното бъдеще. Тази теза изрази по време на словото си при откриването на Годишната среща на Националното сдружение на общините в Република България в к.к. Албена министър-председателят Росен Желязков. По..
Гърция е поканена да участва на срещата на върха в египетския курорт Шарм ел Шейх за мир в Газа. Страната ще бъде представена от премиера Кириакос Мицотакис. Гръцкият премиер Кириакос Мицотакис потвърди участието на страната в срещата на върха за ивицата Газа. В делегацията е включен и външният министър Йоргос Герапетридис, което наложи анулиране на..
" Излиза, че Слави Трифонов е радетел на свободата на словото , което прави необяснимо внасянето на този мракобесен закон , подписан последно от..
"ГЕРБ и Пеевски водят целенасочени действия за отстраняване на кметовете на София и Варна. Тези две дестинации са им ключово важни за следващите..
"Не беше много необходима тази промяна. Донякъде управляващото мнозинство се опитва да направи ДАНС незаобиколим фактор. При положение, че..