Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Тенис Европа призова за възстановяване на точките за ранглистите от турнири на ITF

По време на конгреса на Тенис Европа.
Снимка: БФТ

Eвропейската тенис федерация поиска възстановяване на точките, валидни за световната ранглиста, от по-малките турнири на международната федерация ITF.

Това стана на 45-ото Общо събрание на организацията във Валета (Малта) през уикенда. В него от българска страна се включиха Стефан Цветков - президент на БФТ и член на борда на директорите на Международната федерация (ITF), д-р Георги Крумов - зам. председател на УС на БФТ и Пресиян Коев - спортен директор на БФТ. 

В общото събрание на Тенис Европа взеха участие рекордните 106 делегати от 41 национални федерации по тенис.
Делегатите проведоха конструктивни дискусии по три основни теми - ITF World Tennis Tour, прякото излъчване на турнирите от ITF за мъже и жени и реформата на Купа "Дейвис".

На събранието беше обявено единодушно становище от присъстващите национални федерации за възстановяване на точките за световната ранглиста за професионалните турнири от най-ниското ниво "Фючърс".

Както е известно, от този сезон състезанията с награден фонд 15 хиляди долара не носят точки за класацията на АТР, а за 25-хилядните турнири точки се дават едва при достигане на полуфиналите. 

"По време на годишната генерална среща на Тенис Европа в Малта страните членки бяха единодушни от гледна точка на това, че настоящият преход между ITF World Tennis Tour и ATP Tour проваля играчите и федерациите, които ние подкрепяме.
Молим настойчиво ATP да обмисли незабавното възстановяване на ранкинг точките за турнирите от по-ниските нива.

Европа има повече събития и повече играчи отколкото всеки друг регион и силно вярваме, че тенисистите, състезаващи се в турнирите, трябва да бъдат разумно възнаградени за техните усилия. Настоящата ситуация оставя значителен брой играчи лишени от права и демотивирани, а това е във вреда на нашия спорт.

Затова силно окуражаваме ATP Тур да постигне споразумение с ITF, което да гарантира, че националните федерации могат да продължат да се концентрират върху задачите за развитие на спорта, както и върху това да осигурят последователен път за играчите, които желаят преход към професионалната верига", се казва в декларацията на Тенис Европа.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Теодор Кабакчиев

Теодор Кабакчиев с трето място на световното по хард ендуро в Уелс

Топ звездата ни в ендурото Теодор Кабакчиев от отбора на „Sherco“ започна  сезона в световния шампионат с подиум. Българинът завърши на 3-то място в първия кръг от първенството на планетата  „Valleys Hard Enduro“ в Уелс в сериозна канкуренция на  Били Болт. Надпреварата започна в събота с битки на директна елиминация, които бяха важни за стартирането..

публикувано на 11.05.25 в 23:52
ЦСКА 1948 победи Септември

ЦСКА 1948 спечели срещу Септември

Отборът на ЦСКА 1948 победи Септември (София) с 2:0 в мач от 34-ия кръг на първенството, в групата за разпределение на местата от 9-то до 16-то. Домакините можеха да поведат още в 3-ата минута чрез Евгений Сердюк. Украинският нападател влезе в наказателното поле на гостите и шутира, но вратарят Димитър Шейтанов успя да спаси. Десет..

публикувано на 11.05.25 в 22:25
Ливърпул и Арсенал завършиха 2:2

Ливърпул и Арсенал не се победиха

Тимовете на Ливърпул и Арсенал завършиха 2:2 в дербито от 36-ия кръг на английското футболно първенство. Мачът не носеше огромен заряд, тъй като "червените" вече си осигуриха 20-ата шампионска титла, а Арсенал е подгласник и е трудно в оставащите две срещи да загуби позиции. В рамките на две минути в средата на първата част Ливърпул поведе с..

публикувано на 11.05.25 в 20:33
Ботев (Вр) победи с 1:0 Крумовград

Ботев (Вр) надигра Крумовград и запази шансове за оцеляване

Ботев (Враца) се наложи с минималното 1:0 над отбора на Крумовград в среща от 34-ия кръг на футболното ни първенство и запази шансовете си за оцеляване в елита. Мартин Смоленски донесе успеха на домакините с единственото попадение в 10-ата минута, а с победата те събираха 30 точки. Това е четвърта победа в последните пет мача за отбора,..

публикувано на 11.05.25 в 20:26
Барселона спечели срещу Реал с 4:3

Барселона на крачка от титлата след обрат срещу Реал (М)

Отборът на Барселона почти си осигури титлата в испанското футболно първенство, след като се наложи над Реал (Мадрид) с 4:3 в мач от 35-ия кръг. Тимът на Ханзи Флик направи голям обрат срещу големия си съперник, след като в 14-ата минута изоставаше в резултата с 0:2. Мачът започна отлично за гостите, които още в третата минута получиха право..

публикувано на 11.05.25 в 19:45

България с още два медала от СК по спортна гимнастика във Варна

Българските състезатели извоюваха два бронзови медала във втория ден на финалите на световната купа по спортна гимнастика във Варна. Трети на прескок стана Еди Пенев, а Никол Стоименова взе бронз на греда. Така България завършва с общо пет отличия (един златен, два сребърни и два бронзови), след като в събота Еди Пенев стана шампион на земна..

публикувано на 11.05.25 в 18:52
Йоан Зарко

Йоан Зарко с исторически успех във Франция

Френският пилот на Хонда Йоан Зарко спечели победа на Гран при на Франция в MotoGP, като стана първият французин с успех у дома от 1954 насам, когато победител е Пиер Монре. Той завърши с време 45:47.540 минути и на 20 секунди пред лидера в генералното класиране Марк Маркес (Испания, Дукати), а трети завърши испанецът Фермин Алдегер с..

публикувано на 11.05.25 в 18:43