Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

300 нови генни терапии срещу болести се изпитват в световен мащаб

| обновено на 02.04.19 в 12:35
2
Снимка: ЕПА/БГНЕС

До 5 години фармацевтичната индустрия ще осигури качествено нов тип терапии за нелечими заболявания като болестта на Алцхаймер, хемофилия тип В, някои онкозаболявания, резистентни на антибиотици инфекции и други. Става дума за генни терапии, които са в последните фази на клиничните изпитвания. В момента се изпитват около 300 такива терапии, от които 111 са в онкологията.

Една от най-перспективните нови терапии в света е CAR-T терапията, която се прилага от 2012 г. при онкозаболявания на кръвта. Това съобщиха експерти на семинара „Лекарствата на бъдещето – научни открития, които ще променят света“, организиран от Асоциацията на научноизследователските фармацевтични производители.

Как се поправя повреден ген при редки и нелечими заболявания - отговор на този въпрос дава науката с разработването на нови генни терапии. Всичко започва в далечната 1983 година, каза д-р Светослав Ценов от Асоциацията на производителите на оригинални лекарства.

В света има регистрирани генни терапии за пет заболявания. Те са в областта на онкологията и очните болести, казва той и добави:

„Над 100 са заболяванията, към които в момента се проучва приложението на генна терапия. От тези клинични изпитвания тук, някъде около 40 са в последна фаза. Това означава, че съвсем скоро те могат да се появят и да се използват реално в различните държави“, добави д-р Ценов.

Редките заболявания като хемофилията А и Б са обект на търсене чрез генните терапии. По класическия метод в момента лечението на хемофилията струва 6 млн. евро доживот на един пациент, а с генна терапия той ще се излекува.

И освен за тези болести, геномна терапия се търси за болестта на Алцхаймер - прогресивно дегенеративно заболяване на мозъка. Приема се, че се развива над 65-годишна възраст, но при 5-6% се появява между 30-40 години. Лечението в момента е симптоматично и само забавящо прогреса. Цялостно излекуване няма. У нас има между 60 и 100 хиляди болни, разказва д-р Михаил Михов. 7000 евро на година струва средно лечението на един пациент в Европа, но индиректните разходи, свързани с болестта, са много повече:

„За България имаме директни разходи на година 304 млн. евро. Съответно общите разходи са 429 млн. евро на година. Разходите за пациент на година са от порядъка на 5000 евро“. 

До няколко години се очаква пробив в лечението на Алцхаймер, посочва д-р Михов.

През 2012 година в университета в Пенсилвания е създадена генетична терапия за лечение на някои от формите на рак на кръвта. Това е т.нар. CAR-T терапия, която е вид персонализирана медицина и тя вече е приложена върху 11-годишната Емили от САЩ в тежка фаза с рак на кръвта, която сега е напълно здрава, разказа д-р Росен Димитров.

Д-р Росен Димитров описва т.нар. CAR-T терапия, която е вид персонализирана медицина и успешно е приложена върху дете с рак на кръвта.

Методът се прилага до момента на пациенти, неподдаващи се на настоящите терапии, като целият процес отнема 3 до 4 седмици. Пациентът се подлага и на химиотерапия, а екипите трябва да са изключително добре подготвени за страничните реакции, дори изпадане в кома, какъвто е случаят с Емили, но те се справят. Има и 10-дневно проследяване.

В Европа методът е одобрен миналата година. Прилага се освен в САЩ, и в Франция, Швейцария и Германия, както и в Китай и Япония. Технологията е скъпа, но е надежда за пациентите.

Още по темата чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Изглед към фрегатата Тритон на датския флот в Гренландия, архив, юли 2024 г.

Ледовете на Арктика – арена на горещ геополитически сблъсък

Залежи на нефт, газ и редкоземни елементи. Нови търговски маршрути и военни позиции – това са предпоставките за задаващата се нова Студена война между САЩ от една страна, и Русия и Китай от друга, за стратегическо предимство в тази част на света. Арктика ще бъде една от основните морски шамхатни дъски в новото противоборство  както през..

публикувано на 05.04.25 в 11:26

Двама бивши министри за безводието: Вода има, въпросът е къде отива?

Темата се поде и вече не се сваля – предпоставка за събуждането, отчита бившият министър на земеделието Кирил Вътев. "Вода в България има много, обаче се пилее и не се оползотворява . Престъпно е да имаме население без вода и земеделие без поливане!", смята той. В предаването "Преди всички" Вътев акцентира върху оптимизирането на..

публикувано на 04.04.25 в 07:59
Доктор Сабрина Бачи

Доктор Сабрина Бачи: Ваксината срещу морбили е една от най-мощните и безопасни в света

През март Европа отчете, че през 2024 г. в региона е имало над 127 хиляди заразени с морбили . Това е най-големият брой случаи на дребна шарка от 25 години насам. "Вирусът никога не почива. Това е сигнал за събуждане", предупреди директорът на Световната здравна организация за европейския регион доктор Ханс Хенри Клуге . От..

публикувано на 03.04.25 в 19:27

Питър Хоръкс към медиите в България: Продължавайте да се борите

Медийната среда в България се е подобрила, но продължава да е подложена на натиск отвън, както и на кампании с дезинформация. Това заяви в интервю за БНР Питър Хоръкс , бивш ръководител на Световната служба на Би Би Си ( BBC World Service ), както и на новинарския център на британската медийна корпорация. Как се справя Българското национално..

публикувано на 02.04.25 в 21:33

Владимир Ненов: При всяко издевателство над деца наказанията да бъдат удвоявани!

Пред Съдебната палата в Пловдив тази вечер ще се проведе протест с искане за по-строго наказание за Петър Чернев, обвинен в жестокото малтретиране на 5-годишния Адриан.  На  Чернев беше наложената присъда от 8 години "лишаване от свобода", а майката на пострадалото дете , която е живеела с него, беше освободена от наказателна отговорност и ѝ..

публикувано на 02.04.25 в 09:45

Диагноза аутизъм се поставя средно на 4 години. Специалисти: Следете за ранни признаци!

Все по-рано родителите забелязват затруднения в развитието на децата, които са признаци за състояние от аутистичния спектър, но отлагат търсенето на професионална помощ, а средната възраст за поставяне на такава диагноза е 4 години . Тази световна тенденция е валидна и у нас, каза за БНР д-р Десислава Маслинкова, детски психиатър в..

публикувано на 01.04.25 в 09:41
Михаил Екимджиев

Михаил Екимджиев: Петьо Еврото беше само посредник между политиците и съдебната власт

От гледна точка на турбулентността, която може да предизвика в самата Европейска прокуратура , казусът с Теодора Георгиева е безпрецедентен. Става дума за тежки съмнения за корупция при българския национален прокурор, който трябва да наблюдава всички досъдебни производства, водени от Европейската прокуратура в България. Това е изключително..

публикувано на 01.04.25 в 09:17