Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Шефът на антикорупционната комисия с охрана от НСО заради заплаха за живота му

Срещу мен се води компроматна война от проверявани олигарси, заяви Пламен Георгиев

| обновено на 02.04.19 в 19:23
Пламен Георгиев
Снимка: БГНЕС

Председателят на Комисия за противодействие на корупцията и за отнемане на незаконно придобитото имущество (КПКОНПИ) Пламен Георгиев отказа днес да коментира твърденията за несъответствия в имотната му декларация - как е ипотекирал терасата на своя тризонет, за която твърди, че не е негова, а собственост на целия блок, в който живее, и нарече публикациите и изявленията по темата „компроматна атака“, зад която стоят проверявани от Комисията олигарси.

Заради сигнал, преценен като сериозен, четирима държавни охранители пазеха днес антикорупционния шеф в първото му появяване след началото на т.нар. афера „Апартаментгейт“.

Имена на атакуващите го не бяха съобщени, но бяха описани като „хора с медии, натрупали по спорен начин първия си милион в началото на прехода" и „имащи 198 милиона причини да водят срещу нас компроматна война и да не искат антикорупционната комисия да работи“.

Пламен Георгиев декларира, че няма да бъде разколебан, включително и от заплахите за физическа разправа.

„Всичко е ясно“ и „точка по въпроса“ бяха репликите, с които антикорупционният шеф отклони въпросите за огромната недекларирана тераса на луксозния му тризонет - близо 200 кв. метра с барбекю и сауна.

На въпрос защо за разлика от другите от властта с евтини имоти, не е обект на проверка, Георгиев възкликна:

„Чудесен въпрос. Защо досега никой не подава сигнал да ми се направи проверка? Твърдят се какви ли не глупости. Нека се подаде сигнал до прокуратурата, нека да се подаде сигнал до парламента, нека да се подаде до нашата комисия. Цялата комисия, пет души комисия, може да ме провери. Никой не ми е подчинен, много ви моля“.

По проверката за апартаментите на Цветан Цветанов, Цецка Цачева, Вежди Рашидов и двамата зам.-министри се работи активно, каза още Пламен Георгиев. Изяснено е, че сделките са изповядани при един нотариус, проучват се всички продажби на фирма „Аркекс“, търсят се връзки между собствениците ѝ и политици.

„Установихме и действия на министри и зам.-министри, които са давали в хода на изпълнение на техните служебни задължения едни становища, които ние вече сме приобщили. Така че освен тези четири лица, които проверяваме, ще бъдат викани и министри, и зам.-министри да дават обяснение във връзка с актове, които те са давали по повод сградата „Златен век“, за която тече проверката“, каза още Пламен Георгиев.

Вчера през сградата на Комисията за противодействие на корупцията и за отнемане на незаконно придобитото имущество (КПКОНПИ) имаше протест с искане за оставката на Пламен Георгиев.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Свързани новини

Протестът пред сградата на Антикорупционната комисия в София с искане председателят ѝ Пламен Георгиев да подаде оставка.

Протест иска оставката на шефа на Антикорупционната комисия

Десетки граждани протестираха тази вечер пред сградата на Антикорупционната комисия в столицата с искане председателят ѝ Пламен Георгиев да подаде оставка. „Този човек не за първи път демонстрира нарушаване на законите. Докато е на този пост..

публикувано на 01.04.19 в 20:16
ВИЖТЕ ОЩЕ

Кипър ще компенсира загубите на земеделците от студеното време

В Кипър от днес започва незабавна първоначална оценка на щетите, нанесени върху селскостопанските култури от екстремно студеното време, обхванало острова в последните дни, съобщиха от земеделското министерство. Фермерите са в отчаяние от огромните..

публикувано на 25.02.25 в 04:55

В Ямболско остава висок броят на бездомните животни

Увеличава се броят на осиновените кучета от общинския приют в Ямбол. През миналата година нов дом са намерили близо 60 четириноги, но броят на бездомните животни не намалява.   Общинският приют отново е пренаселен, като животните в него около 150. Сигнали..

публикувано на 25.02.25 в 04:39

Съдът остави за постоянно в ареста четирима от задържаните за погрома срещу Дома на Европа

Софийският районен съд остави за постоянно в ареста четирима от задържаните за погрома срещу сградата на Европейската комисия в София по време на протеста на "Възраждане" в събота. Петима души са привлечени като обвиняеми във връзка с протеста на..

публикувано на 24.02.25 в 21:57

Пловдивчани подкрепиха Украйна

Със запалени свещи под формата на сърце, подредени пред катедралния храм "Света Богородица", украинската общност в Пловдив отбеляза третата годишнина от началото на широкомащабната война на Русия срещу Украйна. "24 февруари е датата, която..

публикувано на 24.02.25 в 21:36
Президентите на Украйна Володомир Зеленски (вляво) и на САЩ Доналд Тръмп

Тръмп изрази готовност да се срещне не само с Путин, но и със Зеленски

Президентът на Съединените щати Доналд Тръмп изрази готовност да се срещне не само с руския президент Владимир Путин, но и с украинския - Володимир Зеленски. На пресконференция с гостуващия във Вашингтон френски президент Еманюел Макрон Тръмп, който..

публикувано на 24.02.25 в 21:13

Кирил Петков: Европа е силна, а ние сме в нейния център

Стотици хора участват тази вечер в София в шествие в подкрепа на Украйна. От сградата на президенстската администрация участниците в Гражданския събор в подкрепа на Украйна се отправиха към представителството на Европейския парламент и на Европейската..

публикувано на 24.02.25 в 20:44

Състоянието на папа Франциск е показало "леко подобрение“

Състоянието на папа Франциск е показало "леко подобрение“, съобщиха от Ватикана. Главата на Римокатолическата църква прекара 11-ия си ден в болница с двустранна пневмония, предаде АФП. "Критичното клинично състояние на Светия отец показва леко..

публикувано на 24.02.25 в 20:34