Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Първи случай на морбили в Кюстендилско

Снимка: Кирил Фалин, БНР

Установен е първи случай на морбили в Дупница, съобщиха за "Хоризонт" от Регионалната инспекция по здравеопазване в Кюстендил.

21-годишна жена е била приета в инфекциозното отделение, след като лекарите диагностицирали заболяването. Тя има 6-месечно бебе, чието състояние се наблюдава.

Случаят е потвърден от лабораторните изследвания в Националния център по заразни и паразитни заболявания в София. Жената не е имунизирана. Тя е от Крупник, но гостувала при свои роднини в дупнишката „Гиздова махала“, където ѝ прилошало и потърсила лекарска помощ.

Д-р Илияна Кръстева, завеждащ отдел в здравната инспекция в Кюстендил:

"За бебето ѝ е много сериозен рискът да се разболее. Щом майката се е разболяла, тя е нямала антитела, които да му предаде, малко е да бъде имунизирано, така че е имало много голям контакт с нея. То непрекъснато е било с нея, така че го чакаме".

Има и втори случай със съмнения за морбили - в Дупница, при 2-годишно дете, каза прокуристът на здравното заведение Мария Иванова.

Последният случай на морбили в Кюстендилския регион е от 2010 година.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

Товарен кораб потъна в Червено море

Товарен кораб потъна в Червено море след въоръжено нападение, зад което се предполага, че стои йеменската групировка хути. Четирима от моряците загинаха, а 14 са в неизвестност. Корабът "Eternity C", който потъна тази сутрин, бе атакуван в понеделник от нападатели, които го застигнаха с моторници и го обстрелваха с ръчни гранатомети. За..

публикувано на 09.07.25 в 18:07

Пожар наближава жилищни блокове в Пазарджик

Пожар гори в покрайнините на Пазарджик. Огънят е тръгнал от сухи треви, но заради силния вятър вече достига крайните блокове в западната част на многолюдния квартал "Запад".  Районът е силно задимен!  Обстановката е тревожна.  Всички пожарникарски екипи са на място, дори и хората, които са в почивка.  Все още няма официална информация за щетите...

публикувано на 09.07.25 в 18:05
Министър-председателят на Северна Македония Християн Мицкоски

Мицкоски заяви, че европейският път на РСМ е бил блокиран от България от самото му начало

В специално изявление премиерът на Северна Македония Християн Мицкоски заяви, че европейският път на Македония е бил блокиран от България от самото му начало. Той сравни днешното решение на европарламента с историческите последствия от Илинденското въстание и Първата Световна война, предаде електронното издание "Vlada.MK". Всички споменавания..

публикувано на 09.07.25 в 17:36
Росен Христов

Росен Христов: Взеха всичките ми средства за комуникация и си тръгнаха

Бившият енергиен министър Росен Христов определи днешните претърсвания в дома си заради делото "Боташ" като "персонална атака" и "политическо преследване". Пред журналисти пред дома си той обясни, че разследващите са взели всичките му средства за комуникация и са си тръгнали. Документи не са изземвани, защото нямало такива. Действията на..

публикувано на 09.07.25 в 17:18

Един ранен при големия пожар в РСМ, наложила се е евакуация на хора

В Република Северна Македония се наложи евакуация на хората в скопското село Визбегово, до което гори депо за стари автомобили и целият район е задимен. Има един ранен човек, съобщават македонски медии. Голям пожар върлува близо Скопие Три горски пожара се разраснаха в община Крива паланка, огънят е стигнал до първите къщи на село..

публикувано на 09.07.25 в 17:12
Министърът на образованието и науката Красимир Вълчев поднесе цветя на паметника на Иван Вазов.

Надежда Терзи: Да говориш за Вазов означава да разказваш за въздуха

Най-непреходното послание на Иван Вазов е да обичаме българското и да пазим своя език. Днес се навършват 175 години от рождението на поета, писателя и драматурга Иван Вазов. "Да говориш за Вазов означава да разказваш за въздуха!" С  тези думи на Надежда Терзи, главен уредник на къщата-музей "Иван Вазов" започна тържественото честване на..

публикувано на 09.07.25 в 16:57
Председателят на ДАБ Иван Иванов

В центъра за бежанци в "Овча купел" ще останат само деца

Заради недоволството на жителите на столичния квартал "Овча купел" е взето решение в регистрационно-приемателния център за бежанци да останат само деца. Проблемните бежанци поетапно са изведени и настанени на други места, обясни за БНР председателят на Държавната агенция за бежанците (ДАБ) Иван Иванов. В центъра остава 36 деца предимно от..

публикувано на 09.07.25 в 16:54