Замърсяването на въздуха съкращава очакваната продължителност на живота на децата, които се раждат днес, средно с 20 месеца и това ще има най-голям ефект в Южна Азия, сочи публикувано днес проучване, предаде АФП.
Докладът „Състояние на глобалния въздух“ е на базирания в САЩ Институт за последици върху здравето и на университета в Британска Колумбия. Според него замърсяването на въздуха е петата водеща причина за преждевременна смърт в света и е отговорен за повече фатални случаи от малария, пътни инциденти, недохранване или алкохол.
Изследването предупреждава, че съкращаването на живота не е еднакво в света, като децата в Южна Азия ще изгубят по 30 месеца от живота си заради комбинацията от замърсен въздух навън и у дома.
Изчисленията за Източна Азия са 23 месеца в сравнение с 20 седмици за децата в развитите части на Азиатско-тихоокеанския регион и Северна Америка.
Докладът използва данни от края на 2017 г. и посочва, че Китай остава страната с най-високото ниво на смъртност заради замърсен въздух с около 852 000 фатални случаи през 2017 г.
Замърсяването на въздуха причинява 790 000 случаи на преждевременна смърт годишно в Европа и 8,8 млн. в глобален мащаб, което е двойно повече от скорошни оценки, сочи ново изследване, цитирано от АФП. Между 40 и 80 процента от тези смъртни случаи..
Заразените с коронавирус в хирургичното отделение на болницата в Сандански вече са 12. След вчерашните потвърдени 8 случая на медицински сестри и санитари, днес положителни проби са дали още четирима работещи в отделението, сред които и лекари...
Предложеният бюджет за 2025 г. не трябва да минава, но в същото време не трябва и да стои в неизвестността. Това заяви пред БНР Георги Кадиев от..
КНСБ предупреди, че ако бюджетът за тази година не бъде приет, може да се очаква вълна от протести. "Струва ми се, че за пореден път бюджетът..
Има реална опасност професията на акушерката да изчезне у нас. Това обясни пред БНР Ралица Янева, член на УС на Алианса на българските акушерки. Тя..