Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Предсърдното мъждене е най-разпространеният вид сърдечна аритмия

Световен ден на сърцето
Снимка: БГНЕС

Всеки четвърти европеец над 40-годишна възраст е в риск от развитие на предсърдно мъждене. Това е вид нарушение на сърдечния ритъм и засяга все повече хора. Рискът от инсулт при тези пациенти е 4-5 пъти по-висок, а рискът от преждевременна смъртност – между 40 и 90 на сто.

Според статистиката инсултът, причинен от нелекувано предсърдно мъждене, попада в най-тежката група на инвалидност, а повторният инсулт в рамките на първите шест месеца се среща два пъти по-често при пациенти с предсърдно мъждене. Последните изследвания показват връзка на този вид аритмия с риска от инфаркт на миокарда. Редовните прегледи са много важни, коментира д-р Васил Трайков, ръководител на електрофизиологичната лаборатория в болница "Токуда".

"Когато имат оплаквания от пристъпно сърцебиене, пристъпна аритмия, някакви прескачания, или пък знаят, че имат някакво съпътстващо сърдечно заболяване тежко, което да протича с някаква аритмия, с някакви неприятни усещания от страна на ритъм, тогава е редно да бъдат насочени към консултация със специалист от тази област."

Тялото ни дава сигнали, когато има проблем със сърцето, които не бива да се игнорират

"Най-лесният начин е човек да си пипне пулса и да види, че не е ритмичен. Има редица апарати за измерване на артериално налягане, които дават информация в тази насока. Има и други устройства за регистрация на кардиограма. Предсърдното мъждене класически се диагностицира на електрокардиограма."

Чрез електрофизиологичното изследване се откриват и сериозни проводни нарушения, които изискват допълнително медикаментозно лечение или имплантиране на пейсмейкър. Той се прилага при забавен пулс – брадикардия и представлява устройство, което стимулира сърцето при наличие на животозастрашаващо ритъмно нарушение. У нас този метод за лечение се прилага отдавна и с успех, но струва скъпо и все още е недостъпен за много пациенти.

"Там се борим за реимбурсация, това е голям проблем. Знаете сложните, скъпите по-точно, устройства като дефибрилаторите – те не се реимбурсират. Те са огромен проблем, защото хората, които имат нужда от тези устройства те всъщност са пряко застрашени от внезапна смърт. Там проблемът е огромен – изисква се немалко доплащане", допълни д-р Васил Трайков.

Цените на дефибрилаторитеса четирицифрени и варират според вида на устройството. Националната здравноосигурителна каса поема много малка част от разходите.

Чуйте повече в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Кондов с участие в срещата на външните министри на Глобалната коалиция за борба с ИДИЛ

Служебният министър на външните работи Иван Кондов ще участва днес в срещата на външните министри на Глобалната коалиция за борба с ИДИЛ, която ще се проведе в Държавния департамент на САЩ във Вашингтон, съобщиха от Министерството на външните работи. Очаква се министрите на 87-те държави членки да обсъдят необходимостта от засилване на..

публикувано на 30.09.24 в 10:27
Крис Кристофърсън

Почина американският певец и актьор Крис Кристофърсън

Крис Кристофърсън - човекът с умел стил на писане и сурова харизма, който се превърна в суперзвезда на кънтри музиката, един от най-влиятелните автори на песни и елитен холивудски актьор, почина на 88-годишна възраст, съобщават световните осведомителни агенции, цитирани от БТА. Кристофърсън е починал мирно в дома си на остров Мауи, Хаваи, в..

публикувано на 30.09.24 в 10:25
Шигеру Ишиба

Предсрочни парламентарни избори в Япония на 27 октомври

Новият министър-председател на Япония Шигеру Ишиба, чието утвърждаване от парламента на страната се очаква утре, обяви днес, че на 27 октомври ще бъдат произведени предсрочни парламентарни избори, предаде Ройтерс. Така японските избиратели ще застанат пред урните само месец след като 67-годишният бивш министър на отбраната бе избран за..

публикувано на 30.09.24 в 10:16

Добивите на царевица и слъчоглед у нас са спаднали с над 50%

Сушата в България е засегнала около 10 милиона декара и добивите на царевица и слънчоглед са спаднали с над  50% от нормалните за страната, съобщават за БНР от бранша. Председателят на Националната асоциация на зърнопроизводителите Илия Проданов е категоричен, че средствата, в размер на близо 11 милиона евро, с възможност за 200% национално..

публикувано на 30.09.24 в 10:05

Документална изложба за трудово-производителните кооперации у нас в ще бъде открита в Ловеч

В Регионалния център за социална икономика в Ловеч днес ще бъде открита документалната изложба "105 години от създаването на Националния съюз на трудово-производителните кооперации в България". Изложбата е подготвена и реализирана от Националния съюз на трудово-производителните кооперации в България и Държавна агенция „Архиви“  в партньорство..

публикувано на 30.09.24 в 09:54
 Читалище

17-ти фестивал на любителските театри в Лом

За 17-ата година Лом провежда фестивал на любителските театри от страната. На сцената на читалище "Постоянство 1856" 15 самодейни колективи изнасят представления.  Традиционният фестивал е на името на основателя на читалището и първия театър в Лом – Кръстьо Пишурка, сподели председателят на читалището Недялка Трайкова. Пред пълен..

публикувано на 30.09.24 в 09:41
Димитър Куманов

Димитър Куманов: РИОСВ-София лъжат за река Струма!

РИОСВ-София лъжат за река Струма! Това заяви пред БНР Димитър Куманов, сдружение "Балканка". От екоинспекцията съобщиха, че е у становен източникът на замърсяването на река Струма, която в края на миналата седмица потече в оранжево-кафяв цвят. Според РИОСВ-София оцветяването е причинено от нерегламентирано изпускане на големи количества води,..

публикувано на 30.09.24 в 09:34