осъщественото от тях първо спускане със ски по тур "Мальовишки коридор" в Северозападната стена на връх Мальовица, както и за експедицията в Памир същата година (1988 г.), когато български алпинисти изкачват и спускат със ски високия 7134 метра връх Ленин.
Сега Петър Гевренов (59 год.) е ски учител, а Николай Грънчаров (на 62 год.) се завръща почти всяка година от Германия, за да участва в Пиринското ски-рали. Тази година в състезанието ще участват около 150 души, сред които и други легендарни имена от родния ски-алпинизъм - Кънчо Долапчиев, Младен Катранджиев, Радко Марков. Гости ще бъдат доайенът на родния алпинизъм проф. Георги Атанасов-Джиджи и Иван Кожухаров, раказва един от организаторите, доц. Александър Шопов, ръководител на катедрата по “Туризъм, алпинизъм и ориентиране” в НСА.
Първото подобно състезание се организира през април 1968 г. в Пирин, в рамките на зимната републиканска алпиниада с център хижа Вихрен.
Импулсът, който води до организирането на първото състезание, е участието на българи в ски-рали Леко (в Италия), провеждано под патронажа на легендарния Рикардо Касин. Българският отбор е в състав Енчо Петков, Кънчо Долапчиев и Младен Катранджиев. Състезателите ни са посрещнати с нескрито снизхождение и по всеобщо мнение са фаворити за последното място. Конкуренцията, в лицето на останалите 23 отбора, е повече от жестока. Това са отборите на домакините, Австрия, Франция, Германия и Югославия. Както пише по-късно капитанът на отбора Енчо Петков: “Ние, обаче, бяхме българи - силни и волеви! Да губим - нямаше какво…”.
Състезанието включва изкачвания и спускания, слалом, транспортиране на пострадал, както и бивак. Въпреки не дотам добрата екипировка и липсата на опит в подобен род състезания, родният отбор се превръща в голямата сензация, заемайки трето място, след отборите на Германия и Италия.
След прибирането си в България Енчо Петков включва ски-ралито в програмата на Зимната републиканска алпиниада в Пирин.
През следващите години състезанията по ски-алпинизъм стават неразделна част от зимните алпийски сборове, а през 1972 г. се провежда и първият републикански шампионат.
До 1994 г. ски-рали Пирин е неотменна част от програмата на шампионата. След 5-годишно прекъсване, през 2000 г. е възстановено по инициатива на един от най-добрите ни състезатели в тази дисциплина - Николай Проев-Пройката. През 2011 г. той загива на слизане от шестхилядния връх Чако в Хималаите. Оттогава организатор на състезанието е сдружението, носещо неговото име. Ски-рали Пирин се провежда всяка година, в първите почивни дни на април, а трофеят за победителя е Купа “Пройката”.
Още по темата чуйте в звуковия файл.
Левски е домакин на Сабах в първа среща от третия квалификационен кръг на турнира Лига на конференциите. Мачът на стадион „Георги Аспарухов“ в столицата е от 21.00 часа и ще го предаваме по програма "Хоризонт" на БНР. „Сините“ започнаха силно сезона както на домашната сцена, така и в Европа. В Първа лига възпитаниците на Хулио Веласкес са лидери в..
Арда гостува на Кауно Жалгирис в първи двубой от трети предварителен кръг на турнира Лига на конференциите. Срещата в Литва е тази вечер от 19 часа. Възпитаниците на Александър Тунчев влязоха в историята с първия си отстранен съперник в Европа, като в предишния кръг елиминираха ХИК Хелзинки след драма с дузпи във финландската столица. „Апетитът идва с..
Резултатите в първите срещи срещи от третия предварителен кръг на Шампионската лига по футбол: Лудогорец - Ференцварош 0:0 Кайрат - Слован Братилава 1:0 Залцбург - Брюж 0:1 Лех Познан - Цървена звезда 1:3 Ница - Бенфика 0:2 Фейенорд - Фенербахче 2:1 Трети предварителен кръг в Лига Европа, първи срещи: РФС - Купс 1:2 Риека -..
Националният отбор на България по баскетбол за мъже допусна поражение от Австрия със 76:88 (14:24, 14:24, 25:28, 23:12) като гост в Швехат в първия си мач от група F в предварителните квалификации за Световното първенство в Катар през 2027 година. За австрийците успехът бе първи от двата им изиграни двубоя, като в първата среща отстъпиха при гостуването..
Лудогорец и Ференцварош завършиха 0:0 в първата среща от третия квалификационен кръг на Шампионската лига. Реваншът е следващата седмица във вторник (12 август) на стадион "Групама Арена" в Будапеща. Ференцварош започна силно срещата, но не създаде нищо интересно пред вратата пазена от Хендрик Бонман. В 15-ата минута Кайо Видал центрира в наказателното..
Атакуващият футболист на Локомотив (София) Спас Делев преподписа с клуба до 2027 година. Делев дойде в тима през зимата и записа 21 мача, в които се отчете с 9 попадения и 9 асистенции. Той изигра ключова роля за спасяването на Локомотив и бързо се превърна в любимец на „червено-черната“ общност. „Много съм щастлив тук и наистина се чувствам като у..
Американската ски легенда Линдзи Вон, която се върна на пистите след петгодишно прекъсване, ще работи с норвежеца Аксел Лунд Свиндал като треньор в олимпийската година, обяви самата тя, цитирана от АФП. "Да интегрирам Аксел в моя екип за този сезон изглежда като естествен етап и невероятно вълнуващ. Ние сме споделяли толкова истории в планината,..
Падане заради интоксикация е най-вероятната причина за смъртта на 39-годишния бивш треньор по тенис, чието тяло беше намерено до един от входовете на..
Какво знаят столичани за Амфитеатъра на Сердика може да чуете в анкетата на Виолета Борисова.
"От край време водите в България , откакто е създадена и известна, не са текли с едно и също водно количество ". Това каза пред БНР Асен Личев ,..