Творческата ретроспекция разкрива художествените търсения на твореца от студентството му през 80-те години на миналия век до днес, включително и последния му период от живот и творчество в Китай.
Изложбата е подредена в художествената галерия „Борис Денев“ във Велико Търново и показва учебни рисунки, ранни автопортрети, графики, живопис и дигитални опити на проф. Пламен Легкоступ.
Изложбата 60Х60, с която проф. Пламен Лагкоступ празнува своя юбилей, е всъщност хибридна конструкция между пътепис, автобиография в картини, цветно пиршество, мизансцен на творчески катарзиси, но в основата ѝ е житейската панорама на един творец с ясна художествена и гражданска позиция.
През осем различни периода е минал художникът от 1980-а година до днешния си 60-ти юбилей, разказа Нейко Генчев, чието издателство представи книгата на проф. Легкоступ „По вълните на времето“.
„През тези периоди той е бил различен художник и различен човек и може да се види развитието му до настоящето, когато вече е близо до съвършенството. Човек, който изобщо не се страхува да влезе в дълбокото, да се заеме с напълно нови и за него неща, и от тях да създаде нещо съвсем ново“, отбеляза Генчев.
По думите му, особено интересни са последните работи на Легкоступ, в които можем да видим истински синтез на културите:
„Говоря за китайския му период, как от две изключително различни култури с различни средства, с различна философия той успява да синтезира нещо ново, като в същото време запазва най-ценното от съставките, които са включени в него“.
Книгата „По вълните на времето“ е своеобразен каталог на 60-те картини, които проф. Пламен Легкоступ представя в изложбата за своя юбилей.
„Аз съм вечното дете, излъгано от света“, посочва в книгата си художникът, който представя студентски рисунки, графични творби, компютърни предизвикателства и 16 картини, рисувани в последните години, когато живее и твори в Китай.
Най-миниатюрната творба е негов автопортрет с размери 13 на 16 см, рисувана през 1980 година , а най-крупната творба е 150 на 300 см и е копие на картината му „Институт „Конфуций“ – мост между цивилизациите“. Оригиналът е в Китай и е собственост на Пекинския университет за чужди езици и култури.
„Животът ми даде много уроци за 60 години“, сподели проф. Пламен Легкоступ.
„Някои грешки съм се опитал да не ги повтарям, други така се е случило, че съм ги повтарял, но на практика съм узнал какъв е смисълът на сентенцията „Не вярвай на данайците, дори когато ти носят дарове“.
В каква посока ще отплава занапред е Божа работа, вярва проф. Легкоступ. „Един творец никога не знае накъде ще отплава, може да е по течението, може да е срещу течението. Важното е да пътуваме“.
Дух, сила и непокорство са водили проф. Пламен Легкостут да устоява на житейските ветрове, превръщайки ги в попътни в платната на кораба си. Признава, че все още не е нарисувал всичко, което иска.
„Рисувал съм и животни, и много предмети, в един период и хора съм рисувал. Бил съм два пъти женен и успешно разведен. Сега живея с трета дама на сърцето си, но нито една от тях не съм нарисувал, защото любовта не трябва да се рисува, тя трябва да се изживява“, разказва още той.
„В общи линии това, което съм мечтал, съм го изобразил по някакъв начин. В крайна сметка художникът, ако не може да изживее мечтите си, поне ги пресътворява, било то с четка или в глина. Мечтая да нарисувам този сюжет, който досега не съм рисувал. Какъв ще бъде той, времето ще покаже. Оставам ми още има няма 40 години да станем столетници“.
Проф. Пламен Легкоступ рисува само в ярки цветове. Картините му изобилстват от жълто, оранжево, червено, виолетово. Споделя, че работи с поне 10-15 нюанса на любимите си цветове. За него колегите му художници казват, че цветовете, които използва, го характеризират най-добре като ярък, понякога френетично наситен, звучен и енергичен.
„Хората, които се радват на картините, на изкуството, и без друго животът им не е чак толкова розов. Всеки си има проблеми и да му нарисувам някоя картина, която да излъчва някаква тъга - няма смисъл да го обременявам човека допълнително. В крайна сметка изкуството е игра и аз се радвам като рисувам. Ярките, топли тонове ми създават едно по-оптимистично, по-ведро настроение. То ми помага да изляза от другите ситуации, в които съм попадал през живота си“.
Рибите са запазената марка в картините на проф. Пламен Легкоступ в почти всичките му творчески периоди. В техния образ той търси съчетанието на различни форми и чувства.
„Мъката на художника е, че вижда в живота неща, които другите се правят, че не виждат или не са за виждане, но по-голямата мъка, е че не можем да ги променим“, прави равносметка на 60- годишния си юбилей проф. Пламен Легкоступ.
Гост в рубриката „Горещо сърце“ е пазарджишкият художник Константин Анастасов. Неговото много спектърно творчество провокира различна публика, включително и детската, която го дарява с много емоции и непринуденост. Константин Анастасов е носител на таз годишната национална награда на СБХ в раздел карикатура. Той е автор на много творчески и..
"Изотопия" се размечта не просто за Ден на будителите, а за цял месец (защо не и повече), в който да се срещаме с хората, превърнали се в будната ни национална съвест . Средновековно невъзможен? Хамлет в омагьосания замък (първа част) Сред тях е Кирил Маричков , а и всички познати и непознати нему, с които..
Вярващите са убедени, че 40 дни след смъртта душата на покойника е сред нас, едва след това отлита към отвъдното. На този специален ден за помен християните подават храна и дарове, раздават и дрехите на мъртвия. Всичко дадено ще му се намери на оня свят. "Изотопия" поднася на Кирил Маричков спомените и емоциите на..
В рубриката „Горещо сърце“ отиваме в балчишкото село Гурково, където ни отвежда кореспондентът ни в Добрич Мая Райнова. Там тя се срещна с председателя на читалище „Свобода“ Наталия Георгиева, която родом е от Велико Търново, но след години в чужбина решава не просто да се завърне в България, а да се премести близо до морето. "Човекът, който..
Юркие Фейзи вдъхновява всеки, който я познава. Вярва, че винаги има път и надежда. Все още никой не е открил лек за лупуса, с който е принудена да живее, но вярва, че хората сами могат да се справят с всичко, стига да имат воля и любов към себе си. Това е най-важното нещо, на което се е научила от лупуса. "Да обичам повече себе си и когато..
"Националното радио , без никакво притеснение мога да кажа, че е в основата на успеха на "Сигнал", каза Йордан Караджов пред "Нощен хоризонт". "Да те жадувам", "Може би", "Сбогом", "Липсваш ми" са само няколко заглавия, които вече 46 години пренасят поколенията в свят на рок емоция и дълбоки спомени , създадени от музиката на "Сигнал"...
"Когато отидете в космоса…." директорът на НАСА Бил Нелсън се срещна с ученици и студенти . Посещението на Нелсън у нас беше част от европейската му обиколка. Защо НАСА се връща на Луната след 50 години? Как го прави с почти три пъти по-малък бюджет от преди. И дали войната в Украйна би била пагубна за отношенията между космическите сили? Много..
Стотици населени места са на воден режим. Потърпевши са около 200 хил. души към момента. В някои села имат вода по 2-3 часа на 5 дни. Най-тежка е..
Увеличиха се възможностите на президента да действа като партиен лидер . Това заяви пред БНР Ренета Инджова, бивш служебен премиер. Силви Кирилов..
"Атанас Атанасов е възможност да преговори за създаване на управленско мнозинство . Бихме го подкрепили само ако започнем преговори за мнозинство...