Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Максим Бехар: Казус „Златен век“ нямаше да има, ако имахме електронна система

Той не очаква въвеждането на еврото да предизвика ценови трусове в България

Максим Бехар - член на УС на Българския форум на бизнес лидерите.
Снимка: Кирчо Стоичков

Електронното правителство трябва да бъде въведено незабавно, заяви пред БНР Максим Бехар - член на УС на Българския форум на бизнес лидерите. Той даде пример с небостъргача „Златен век“ на фирма „Артекс“. Според него ако имаше система за издаване на документи, казусът с разрешителното за строеж никога нямаше да може да се случи.

В предаването „Преди всички“ на програма „Хоризонт“ Бехар изказа мнение, че в България се прави лесно бизнес въпреки трудностите и бюрокрацията.

Според него въвеждането на еврото няма да предизвика ценови трусове, както стана преди десетина години в западни държави.

„Ако има страхове у някои хора, страхове сред по-масовото възприемане на еврозоната – че цените биха се променили или че това би повлияло на цените в посока нагоре, не смятам, че са оправдани. От друга страна България е член на ЕС и има две неща, които я карат да не бъде чак толкова пълноценен член. Едното е нашето все още изчакване в чакалнята на Шенген. Другото е еврозоната. За малка държава и малка икономика като българската смятам, че ще бъде от полза, ако бъде присъединена към еврозоната“.

Максим Бехар не очаква една европейска обща надзорна институция да може да контролира всяка банка във всяка държава. Според него това е национален въпрос и всяка национална банка трябва да може стриктно и безкомпромисно да контролира системата, така че тя да бъде сигурна.

Причината за корупция е това, че системата, която наричаме демокрация, не работи, категоричен бе още Максим Бехар. По думите му това е валидно за целия свят.

Цялото интервю може да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В Плевен продължава изложението на българските университети и колежи

В Плевен втори ден продължава изложението на българските университети и колежи. В тазгодишното издание, организирано от Общината, участват 31 университета. Днес на щандовете на университетите и колежите очакват ученици и родители от 9.00 до 12.30 часа. Подредени са в хотел "Ростов на Дон", изложението е под наслов "Избирам да уча и остана в..

публикувано на 28.02.25 в 08:35
Марчела Абрашева

Марчела Абрашева: Да внимаваме за радикални промени в избирателната система под прикритие

Конституционният съд ясно каза, че има сериозен проблем във валидността на преброяването на резултатите , което всички ние знаем. Това вече е факт и по него не може да се спори. Този коментар направи в интервю за БНР Марчела Абрашева, регионален директор за Югоизточна Европа на Международната социологическа агенция "Кантар". Според нея е..

публикувано на 28.02.25 в 08:33
Севернокорейският лидер Ким Чен-ун.

Лидерът на Северна Корея е наблюдавал тест с изстрелване на стратегическа крилата ракета

Лидерът на Северна Корея Ким Чен-ун е наблюдавал тест с изстрелване на стратегическа крилата ракета, съобщи официалната новинарска агенция на страната. Ким е разпоредил пълна готовност за използване на способностите за ядрена атака, което ще осигури най-ефективната защита на страната, допълва агенцията.   В съобщението се уточнява, че ракетата е..

публикувано на 28.02.25 в 08:30
Огромни колони от автомобили се образуваха на изхода на София по магистрала

Йоана Лалова: Откакто сме в Шенген няма кой да контролира разрешителните за превоз

Откакто сме в Шенген няма кой да контролира разрешителните за превоз. Ние нямаме контролен орган, какви разрешителни се използват, от кой, кои имат право и използват ли се, коментира в интервю пред БНР Йоана Лалова, зам.-председател на Европейски транспортен клъстер. "Ние имаме "Автомобилна администрация", която не функционира и не..

публикувано на 28.02.25 в 08:22
Снимката е илюстративна.

Силни земетресения в Непал и Кралство Тонга

Земетресение с магнитуд 5 по скалата на Рихтер разтърси южното крайбрежие на архипелага Кралство Тонга, разположен в южната част на Тихия океан. По данни на австралийската геоложка служба - трусът с дълбочина около 10 километра е бил усетен най-силно на главния остров Тонгатапу, където се намира столицата Нукуалофа, предаде БТА.  Не се..

публикувано на 28.02.25 в 08:15

След прекъсване през нощта: Подновени са полетите от и за летище "Шереметиево"

Московското международно летище "Шереметиево" е възобновило тази сутрин полетите от и за него след прекъсване през нощта. Това съобщават в Telegram руските авиационни власти, цитирани от Ройтерс. От агенцията напомнят, че ограниченията са били въведени, за да се гарантира сигурността на полетите, както и че е имало отклонен самолет, който..

публикувано на 28.02.25 в 08:10

Отбелязваме Световния ден на редките болести под мотото "Повече, отколкото можеш да си представиш"

Днес отбелязваме Световния ден на редките болести, който тази година минава под мотото "Повече, отколкото можеш да си представиш".  Пред БНР доктор Мила Байчева - ръководител на Клиниката по гастроентерология в Специализираната педиатрична болница "Проф. Иван Митев" каза, че на много места у нас тези болести все още не са добре познати, а хората с..

публикувано на 28.02.25 в 08:00