Лидерите на 27-те страни в Европейския съюз и британският премиер Тереза Мей са договорили гъвкаво удължаване на срока за излизането на Великобритания от Блока до 31-ви октомври.
На пресконференция в Брюксел той посочи:
"През това време ходът на действията ще бъде изцяло в ръцете на Великобритания. Тя все още може да ратифицира споразумението за напускане, като в този случай удължаването ще бъде прекратено. Може да преразгледа и цялата стратегия за Брекзит, което може да доведе до промени в политическата декларация, но не и в споразумението за напускане. До края на този период Обединеното кралство ще има и възможността да отмени чл. 50 и да се откаже напълно от Брекзит".
Председателят на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер заяви, че е доволен от постигнатото споразумение и добави:
"Брекзит без сделка би бил пълна катастрофа, всеки го знае. Така, че аз и Доналд се опитваме да избегнем именно това. /.../ Когато отново се срещнем през юни, няма да предоговаряме споразумението за оттегляне нито помежду си, нито с Обединеното кралство, тъй като обратното би застрашило предпазния механизъм. Харесва ми решението, което взехме тази нощ, тъй като крайната дата бе фиксирана на 31-ви октомври. Аз трябва да напусна офиса си на 1-ви ноември. Затова много се надявам тогава да нямаме заседание през нощта, защото иначе трябва да си тръгна в полунощ“.
Тереза Мей заяви, че Европейският съюз е изпълнил нейното ключово искане в споразумението за шестмесечно удължаване на срока за Брекзит да бъде включена клауза за ранно напускане на общността:
"Продължавам да вярвам, че трябва да напуснем Европейския съюз със сделка възможно най-скоро. Удължаването може да бъде прекратено в момента, в който бъде ратифицирано споразумението за напускане, което беше основното ми искане. Това означава, че ако успеем да напуснем ЕС в първите три седмици на май, не трябва да участваме в европейските избори и може официално да напуснем през юни".
"Знам, че много хора бяха притеснени, че поисках това удължаване. Досега Великобритания трябваше да е напуснала Европейския съюз и искрено съжалявам, че не успях да убедя парламента да одобри сделката. Изборите, пред които сме изправени сега, са тежки и времевата рамка е ясна. Така че сега трябва да продължим с усилията си да постигнем консенсус по сделка, която е от национален интерес", каза още Тереза Мей.
Френският президент Еманюел Макрон заяви, че това, което е убедило европейските лидери да позволят удължаване на срока за Брекзит, е фактът, че Тереза Мей смята, че е възможно британският парламент да приема междупартийно споразумение.
Макрон заяви, че поема отговорността за блокиране на по-голямо удължаване на срока за излизането на Великобритания от Евросъюза. При напускането си на Европейския съвет в Брюксел Макрон заяви, че е защитавал тази позиция в името на общото благо, въпреки че повечето европейски лидери са били за по-дългосрочно отлагане на Брекзит:
"Мисля, че постигнахме най-добрия възможен компромис. Първо, защото той запазва единството на 27-те; второ, защото се отзовахме на искането на Обединеното кралство да получи повече време, за да постигне споразумение по сделката за оттегляне, договорена преди няколко месеца; и трето, защото така запазваме доброто функциониране на Европейския съюз".
Британските евродепутати не могат самостоятелно да решат дали да останат в Европейския парламент след оттеглянето на страната им от ЕС. Това заяви днес говорител на Европейската комисия, съобщи БТА.
Той отбеляза, че въпросът е уреден от договора за ЕС. Всяка страна от Общността има права и задължения по договора и те отпадат, когато държавата напусне ЕС, добави говорителят.
По неговите думи въпросът не подлежи на тълкувания, затова ЕС не е предприел подготовка за действия в подобен случай. С отговора на говорителя бе изяснено, че ако през май Великобритания отново излъчи евродепутати, те ще трябва да напуснат ЕП с оттеглянето на страната им от ЕС.
Британският премиер Тереза Мей заяви пред депутатите в Камарата на общините, че нейн приоритет остава да изпълни Брекзит, като защити решението си за отлагане на излизането от ЕС повече от 6 месеца с опция това да стане и по-рано, ако бъде..
Неизвестността около Брекзит започва да става по-страшна от което и да е окончателно решение по въпроса. Това заяви в предаването „Нещо повече“ Любомир Кючуков от Института за икономика и международни отношения. По-рано днес след среднощно заседание..
За срещата на Доналд Тръмп с Еманюел Макрон зависи кого питате. Ако са поддръжниците на Тръмп, с опорните точки от Белия дом, Макрон е поредният лидер, който засвидетелства уважение към Тръмп , идва да се съобрази с него. Ако слушате..
Кремъл предложи на Вашингтон съвместно изследване на залежите на редкоземни метали в Русия. Стана ясно също, че Европейският съюз може да предложи свое споразумение по въпроса. Освен съвместното изследване на ценните залежи руският президент..
Изложбата "90 години БНР - Радиото на поколения българи" беше открита в Мраморното фоайе в сградата на медията. Експозицията е с фото- и архивни документи от фондовете на Държавна агенция "Архиви" и Българската телеграфна агенция. На..
На първи март от 19.30 в Топлоцентралата ще бъде официалната премиера на документалния филм "Балканска черна кутия" с режисьор Цветан Драгнев. Документалният филм е посветен на Никола Груев - известен на меломаните като Котарашки ,..
Разходите за отбрана на Обединеното кралство ще се увеличат до 2,5% от БВП до 2027 г., докато бюджетът за чуждестранна помощ ще бъде намален, обяви британският премиер Киър Стармър преди срещата му с Доналд Тръмп. В неочаквано изявление в..
Акцията на "Възраждане" пред Дома на Европа беше предварително дирижирано активно мероприятие, което има определени цели . Това мнение изказа пред БНР политологът и университетски преподавател доц. Милен Любенов. "Една от целите на този акт е..
Като координирана атака срещу доброто му име. Така кметът на Русе Пенчо Милков обясни публикациите, свързани с имотното му състояние, за които БНР съобщи в началото на този месец, а днес Антикорупционният фонд допълни. "Мисля, че ми се руши..
" Най-уязвимите области в България, с най-високи енергийни нужди и най-много проблеми от гледна точка на социалната уязвимост са София област, Разград,..
Не подкрепяме и трите бюджета, заяви пред БНР инж. Иоанис Партениотис - вицепрезидент на КТ "Подкрепа". На НСТС вчера всички социални партньори..
"Възраждане" фактически загубиха политическия дебат за еврото, но с агресията показаха несъстоятелност и неадекватност. Това каза пред БНР доц...