Неизвестността около Брекзит започва да става по-страшна от което и да е окончателно решение по въпроса. Това заяви в предаването „Нещо повече“ Любомир Кючуков от Института за икономика и международни отношения. По-рано днес след среднощно заседание на Европейския съвет беше решено, че крайната дата за излизането на Великобритания от ЕС ще бъде изтеглена до 31 октомври.
„Дългото отлагане беше очаквано, защото Тереза Мей изправи ЕС пред избора между ново удължаване и поемане на отговорността за излизане без сделка. Проблемът обаче не е в липсата на време, а в липсата на съгласие. Мей използва времето като инструмент за натиск – и върху ЕС, и върху британския парламент – поставяйки ги в цайтнот“, каза Кючуков.
По думите му, Мей едновременно притиска три страни. Първите са хардлайнерите в собствената си партия, като ги заплашва, че или трябва да приемат нейната сделка, или да няма Брекзит. Вторите са лейбъристите, които трябва да избират между нейната сделка или Брекзит без сделка. Третата е ЕС, който избира между подкрепа за нея или преговори с по-краен британски лидер.
Датата 31 октомври предшества формирането на нова Европейска комисия, изтъкна Кючуков. „С тази дата, 31 октомври, ЕС залага надеждата, че въпросът ще бъде решен в мандата на тази ЕК“.
„Брекзит без договор е най-лошата възможност, защото е непредвидим и ще има отражение върху всички сфери на живота. Три години след гласуването се появяват нови отражения, за които тепърва се търсят решения. Отлагането на решение до безкрайност също не е добро“, допълни той.
Покрай преговорите в ЕС се вижда пропукване на основната „носеща конструкция“ – френско-германския съюз, според Любомир Кючуков. В самата Великобритания несигурността все повече засяга самия живот:
„Запасите от лекарства в момента са предвидени в срокове, които не предвиждат забавяне в митническото обслужване и нова граница. Ако има Брекзит без договор, това ще увеличи сроковете. От един автомобилен завод казаха, че работят с резервни части за 3 дни, а при Брекзит без сделка ще им се наложи да имат запаси за 9 дни работа, което ще ги доведе до фалит. Немалка част от британските граждани търсят гражданство в ЕС, основно ирландско“, каза Любомир Кючуков.
Цялото интервю с него чуйте в прикачения файл.
Вотът за митата върху селскостопанските стоки от Русия и Беларус в Европейския парламент бе подкрепен от 8 български евродепутати, показа проверка на поименния вот. "За" са били петима от общо шестима наши представители от Европейската народна партия, двама от тримата евролиберали от групата "Обнови Европа" и един от двамата независими...
В Ловеч учениците и учителите от основното училище "Панайот Пипков“ поднесоха венец и цветя пред барелефа на композитора в двора на училището и пяха химна на Светите братя Кирил и Методий, чиято музика Пипков създава в това училище през 1901 година. Панайот Пипков създава музиката към стихотворението на Стоян Михайловски "Химн на Св. Св. Кирил и..
Министърът на енергетиката Жечо Станков откри днес в Ловеч най-голямата инсталация за съхранение на електрическа енергия в Европейския съюз. Тя е с мощност от близо 500 мегаватчаса. Батерията е частна инвестиция. "Удовлетворява нуждите на региона. Това е първата стъпка от нещо голямо , което сме си поставили като цел – 10 хиляди..
Министър-председателят Росен Желязков и водената от него българска делегация поднесе венци и цветя пред паметниците на Капитан Петко войвода и на Иван Вазов в Рим. Така се сложи началото на традиционното държавно посещение в италианската столица и във Ватикана по повод 24 ти май – Деня на светите братя Кирил и Методий, българската азбука,..
В отговор на предложенията на ПП-ДБ законодателни промени, с които да стане възможно и България да налага ограничения на санкционирани по глобалния закон "Магнитски", председателят на "ДПС-Ново начало" Делян Пеевски определи нападките срещу него като лъжи и на свой ред повдигна въпроса около поискания от белгийските власти имунитет на евродепутата Никола..
Фалшивите новини са за публиката без критично мислене, но критично мислене не се формира с еднопосочно подаване на информация . Това каза пред БНР Соня Момчилова, председател на Съвета за електронни медии от 2022 г. до 2024 г., журналист, писател и ПР експерт, която наскоро изнесе лекция в УниБИТ на тема: " Медии и власт. Консенсусът на..
"В църквата има далеч по-големи чудеса, но те са за духовна полза - било за здравето на хората, било за укрепване на тяхната вяра, за утвърждаване в доброто. Нестинарството, действително е езически обичай, не е вследствие на вярата. Носенето на икони по времето, когато се изпълнява този нестинарски танц, е опит да се придаде някаква мнима..
Правителството отпуска 9,5 милиона лева на "Български пощи", за да може дружеството да се подготви технически за въвеждане на еврото във връзка с..
Днес - 21.05, Димитър Воев – една от най-ярките, загадъчни и провокативни фигури на българската алтернативна музикална сцена от края на 80-те и..