Днес - 21.05, Димитър Воев – една от най-ярките, загадъчни и провокативни фигури на българската алтернативна музикална сцена от края на 80-те и началото на 90-те, щеше да навърши 60 години. Воев и група "Нова генерация" не просто създават музика, те изразяват духа на едно бурно време на социални и политически промени.
Димитър Воев е един от артистичните символи на българския преход. Поет, музикант, композитор, но преди всичко човек изпреварил времето си, който завинаги остана на 27 години.
Има няколко групи, които активно поддържат жива паметта му, той има много приятели, които го обичат, разказа пред БНР Петър Канев, автор на книгата "Явлението Димитър Воев. Преображение на края на света".
Изданието е част от по-голям проект, подпомогнат от Национален фонд "Култура".
"Истината плаши, а Воев е изключително честен. Той я назовава така, че всеки да се събуди за нея, да я види през собствената си перспектива, през собственото си сърце и душа. Назовава я гениално. Това плаши хората, които живеят с лъжата, малките душички, както той ги нарича.
Назовава нещата без цензура, въпреки че е много фин и възпитан човек. Неговият гняв е саркастичен на моменти.
Воев е свален от сцената още на първия свободен рок фестивал за младежки групи, който се организира в Парка на свободата – днешната Борисова градина. С това още приживе става легенда".
Кирил Маричков обаче категорично застава зад Воев и музикантите от групата му, разказа Петър Канев в предаването "Хоризонт до обед".
"В крайна сметка те имат изяви, имат студиен албум. В медиите защо не се пускат? Тук са някакви други инструкции".
Воев обаче стана най-неудобен след промените – през 1991-1992 година, смята Канев.
"Той каза, че всъщност нещата не са се променили. Даже са станали още по-зле. Заема обществена позиция, която защитава. Зад него застава една общност, която го подкрепя, защото разпознава нравствената му чистота".
Днес в Национален студентски дом ще се проведе събитие, посветено на годишнината от рождението на Димитър Воев. На 7 юни група група "Нова генерация" и приятели също ще почетат паметта му.
Цялото интервю може да чуете в звуковия файл.
Зджислав Зембжуски е българският Шиндлер, спасил множество евреи от ужасите на нацизма . Определението е на неговия внук Димитър Гачев. Зджислав Зембжуски е българин от полски произход. Участвал е в Балканските войни и в Първата Световна война в редиците на българската армия. Награден е с кавалерския кръст на ордена на "Св. Александър" от..
В Плевен започва Шестият международен конкурс за млади оперни певци, който носи името на примата Гена Димитрова. 55 певци от 12 държави участват в тазгодишното издание, което ще продължи до 22 май. Според програмата, от 10.00 ч. е първият тур за младите оперни певци, които ще покажат своя талант пред журито в зала „Катя Попова“ .Вторият тур е..
Българският филм "Сватба" беше представен в Европейския парламент в Брюксел по инициатива на евродепутата от ГЕРБ - ЕНП Андрей Ковачев. Продуцент и режисьор на лентата е Магдалена Ралчева, а сценарист Юрий Дачев "Сватба" е българска драма от 2024 г., базирана на едноименния разказ на Николай Хайтов. Българската премиера на филма бе на 8..
Какво кара едно дете да загуби вярата, че животът има смисъл? Какво остава, когато мълчи семейството, обществото? Какво става, когато не познаваме Бог? Темата е тежка, но важна, защото става въпрос за самоубийството сред младите, агресията и липсата на страх от Бога и закона в обществото ни. Разговорът е на кореспондента ни в Силистра..
Цигуларката Лия Петрова пропътува от Мадрид до Токио и после до Монпелие за няколко дни в края на април. Нейните ангажименти стават не просто повече, те са и все по-престижни, а на 6 юни в зала "България" тя ще солира на Симфоничния оркестър на БНР с диригент Екхард Вичик в Първия цигулков концерт от Сергей Прокофиев. С голяма радост научаваме, че..
Гост в "Магията на театъра" е театралният режисьор Крис Шарков . "В тази криза на истината в съвременното общество, именно истината е това, което търсим най-много в театъра през последните години" - думи на режисьора Крис Шарков. Крис Шарков е един от талантливите режисьори у нас, който впечатлява с решенията си на сцената, с овладяването на..
Стоян Караиванов е първият български бандонеонист, започнал с успех активна професионална кариера по българските и световните сцени. Той е носител на множество престижни награди, една от които е статуетката "Музикант на годината 2022" като победител в анкетата сред слушателите на предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт". Отзвук от "Музикант на..
На децата отдавна не им е интересно в училище. Това заяви пред БНР Александър Чакмаков, директор на Първа английска гимназия в София...
Репортаж на Латинка Светозарова в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.
" Видях транспортни работници, които бяха използвани от политиците. Бяха използвани от т.нар. икономическо мнозинство в Столична община, в което за мой..