В най-малкото село в Община Враца - Мало Пещене, в неделя ще има местен референдум. Въпросът на допитването е дали да се разработва кариера за добив на глауконит край селото. Право на глас имат 40 души.
Глауконитът е богат на минерали инертен материал, които е модерен, естествен тор за биоземеделие.
„За нашето село е характерно за хората, че са много революционни. Не дават тука да пристъпят ни хора от Голямо Пещене, нито от Баница, нито от където и да е. Винаги воюваме за нашето, което е, да си бъде наше. Чуждото не искаме, но своето не даваме“, така говорят за себе си жителите на врачанското село Мало Пещене.
По категоричен начин те извоюваха правота си да се произнесат да има ли край селото кариера за добив на глауконит.
Кметският наместник Иван Стоянов коментира референдума, които предстои в неделя:
„Постоянните жители са 17 човека, другите са с настоящ адрес, общо ще гласуват към 40 човека. Организацията е направена, секцията е долу в салона, бюлетините ще пристигнат в събота към 16,00 ч. Има си и полицейска охрана. В неделя в 7 часа отваряме урната и започват да гласуват“.
До местен референдум се стигна, след като в края на миналата година хора от Мало Пещене и от съседното Голямо Пещене дадоха отпор на Доклада за оценка на въздействието върху околната среда на проекта за добив на глауконит. Предвижда се да се копае на 300 метра от Мало Пещене и да се троши на място.
Според различни публикации суровината е хитов биотор на световния пазар, ако се разработи кариерата обаче, това ще бъде края на селцето, смятат местните хора:
“Тук почти всички са пенсионери и аз преди 3 години съм се пенсионирал и си седя тук на село, и ми е добре. Кротко селце, тихичко, засега имаше три семейства англичани, накупиха къщи. Вярно обещават, че ще има работни места, но не може една кариера да работи и да ни лъжат, че няма да гърми, че няма да има шум“, коментира жител на Мало Пещене.
“Има проблем, това нещо тук, няма да е същото. Няма кой да ме убеди, че това като се направи, ще стане нещо добро“, каза жител на селото, който е напуснал София, за да прекара старините си Мало Пещене.
Целия репортаж може да чуете в звуковия файл.
Шведските власти освободиха кораба "Вежен", а разследването е установило, че няма злоумишлени действия и инцидентът не е саботаж - това каза изпълнителният директор на параходство "Български морски флот" кап. Александър Калчев на брифинг по случая. Той изрази задоволство, че резултатите от разследването на прокуратурата потвърждават заключението на..
Продължават да се увеличават болните от грип и ОРЗ в област Монтана. За изминалата седмица отчетената заболеваемост от грип и ОРЗ за област Монтана е 321 на 10 000 души население при 313 за седмица по-рано. От 29 януари Монтанско е в грипна епидемия, а от днес учениците учат дистанционно. Извънредните противоепидемични мерки важат до 7..
Можем да отчетем, че този казус е затворен с позитивен край. Това каза пред журналисти министърът на външните работи Георг Георгиев по повод кораба "Вежен". Швеция освободи "Вежен", изключва умишлена повреда на подводния кабел По-рано днес шведските власти освободиха плаващия под флага на Малта български кораб "Вежен", който беше заподозрян,..
Лидери на страни от Европейския съюз обещаха да отвърнат на американски мита върху европейския внос, каквито президентът на САЩ Доналд Тръмп отново се закани да наложи. На фона на сриващи се борсови индекси заради евентуална търговска война в Западния свят, американският президент анонсира предстоящи преговори с Канада и Мексико, чийто стоки за..
Подпалвачът от Солинген, който запали сграда с чужденци и уби едно българско семейство миналата година, си призна вината изненадващо в съда. Процесът срещу 40-годишния мъж започна през януари, а присъдата се очаква да бъде произнесена през март. В Германия започна делото за пожара в Солинген, при който загина българско семейство До този момент..
Да не се инвестира в имоти, защото при влизането в еврозоната, когато и да стане това, цените им ще паднат до 20%. Това е съветът на финансовия експерт Камен Колчев. "Българинът обича да купува имоти. В това няма нищо лошо. Проблемът е, че поради твърде слабо развития ни вътрешен пазар на финансови инструменти и поради ниската инвестиционна..
Книгата "Лицемерието на властта" разглежда властта като понятие и обхваща историческо време – от Освобождението на България до 1948 г., когато е установен комунистическият режим, каза авторът на книгата - историкът Яни Киров, в интервю пред БНР. "За историята трябва да се пише дистанцирано, без емоции, както един патолог. Аз съм я писал с..