Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Столичната община ще финансира проекти за ремонт на стари сгради със специален статут

Идеята е да се поощрят добросъвестните собственици, за да се реставрират знакови сгради

4
Снимка: Георги Корнейков, БНР

Общинската пилотна програма "Културно наследство" ще подпомага собственици, които имат затруднения да започнат консервация, реставрация и ремонт на сгради със статут "местно значение". Това съобщи в предаването "Хоризонт до обед" заместник-кметът по културата и образованието д-р Тодор Чобанов. За тази година пилотната програма е обезпечена с 300 хиляди лева, а според резултатите ще се подготви и проекта за 2020 година. 

По цял свят е обичайна практика местните власти да предлагат различни форми на подкрепа, уточни той. "Идеята е да се финансира проектирането на проекти, както за основен ремонт, така и само за фасадни работи, чрез който проект да могат собствениците вече много по-лесно и бързо да кандидатстват, да намерят възможности  за финансиране на самите дейности", коментира Чобанов. Той смята, че през подобни европейски практики могат да бъдат спасени знакови сгради. 

Около 5 процента от сградите с индивидуален статут имат сериозни проблеми, сочи анализът на Столичната община. Това са около 40 сгради. "Идеята е да се подпомогне търсенето на средства от страна на самите собственици, които имат възможност да потърсят както чрез грантово финансиране, така и чрез заем, но това което ги спъва и спира още на първата стъпка, е именно архитектурният  проект. Той също е много сериозна инвестиция, тъй като цените за този вид проектиране са по-високи от средните пазарни цени, защото това е специализирана работа. Тук на собствениците ще се спестяват суми от порядъка на 50-70 хиляди лева, което въобще не са малки суми и са напълно съпоставими, да кажем, с един фасаден ремонт."

Малина Едрева, председател на постоянната комисия по култура в Столичния общински съвет, поясни, че ако собствениците не изпълнят вече подкрепен с публични средства проект, ще се стига до ипотекиране. 

"Много от тези случаи, които тревожат обществото, са свързани с лица, които категорично не желаят да изпълнят своите задължения като собственици на сгради с особен статут", изтъкна още Тодор Чобанов, според когото трябва да се разшири пакетът от стимули за добросъвестните собственици. 

Мариана Мелнишка и Александър Геров са автори на изследване за къщите със специален статут в цялата страна. Информацията от тяхното изследване е събрана в двутомник - "Къщите говорят" и "Къщите още говорят". В цялата страна подобни къщи със специален статут са 660, те са в около 24 града, разказа Мариана Мелнишка.

"В София е прекрасно, всички се грижим за това. Протестите доведоха до този наистина много хубав резултат, европейски резултат. Но в по-малките общини, много често сме питали, с оскъдните средства на някои ентусиаст в общински съвет или кмет, тук-там се прави по нещо. Имам предвид Велико Търново, Плевен, в Лом добре се справят, Шумен също така. Те имат невероятни архитектурни обекти, защото тези архитекти, които са правили София, които са правили Русе след Освобождението, те са строили в градове като Плевен, Шумен. За Плевен има архитект, докаран физически от Австрия да построи дворец на плевенски търговец. Този дворец в момента зее с избити "очи" и отворени "уста". 

Собствениците ги има, но те не могат да го поддържат, живеят в една малка къщичка в двора", коментира още Мелнишка. Според нея за сградите в столицата шансът е по-голям, защото подобни сгради могат да се превърнат в пространства за изкуство. "Но в градове, където няма такова потребление на изкуството, хората са по-скоро песимистични."

На финалната права е създаването на Общински културен институт "Топлоцентрала". Подготовката на проекта тече от 2013 година, когато София се готви да кандидатства за Европейска столица на културата. Работи се много динамично с вече учредената Асоциация "Топлоцентрала", обясни Малина Едрева. "Това е една широка гражданска енергия, която идва от независимия сектор, от нашите творци и институциите", разказа тя.

Става дума за изоставено пространство в Южен парк 2 - топлоцентралата, която някога е захранвала НДК. 

„Първите три милиона лева гласуваме този четвъртък на Столичен общински съвет. Общата сума е 5 милиона и половина, т.е. разликата отива за оборудването. Днес влиза докладът, с който предлагаме на Столичния общински съвет да учреди нов общински културен институт, уточни Едрева. 

Различните гледни точки чуйте в звуковия файл. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Кирил Дрезов: За Балканите Украйна беше по-приемлива като голям буфер между тях и Русия

В Центъра за европейски проучвания към колежа "Сейнт Антъни" в Оксфорд се проведе семинар на тема "Значимостта на войната в Украйна за Югоизточна Европа". Един от лекторите беше Кирил Дрезов - директор на Звеното за Югоизточна Европа в Университета Кийл. "В резултат на тази война виждаме едно продължение и даже изостряне на това традиционно..

публикувано на 21.12.24 в 08:41

Игор Жалоба: Украйна трябва да осъзнае необходимостта от присъединяването към ЕС

" Украйна като държава трябва да израсне до осъзнаване на необходимостта от това присъединяване, а не да очаква, че присъединяването към ЕС ще разреши вътрешните ни проблеми ".  Това заяви в интервю за БНР проф. Игор Жалоба - председател на организацията ПанЕвропа в Украйна и професор по история, който работи в Института по история към..

публикувано на 19.12.24 в 11:55

AI поставя пред много предизвикателства и адвокатите

Изкуственият интелект поставя пред много предизвикателства и адвокатите. В двете посоки - и за прилагането в практиката им, и заради появяващите се или липсващи регулации за използването му. Естония, Китай, Канада и САЩ използват изкуствен интелект в съдебните практики, припомнят футуристи. Международният съюз на адвокатите вече е изготвил..

публикувано на 19.12.24 в 09:00

Орязват средства за инвитро, отиват за земеделците

От Фондация "Искам бебе" алармираха, че с постановление се орязват средства от Фонда за инвитро процедури, като е предвидено те да се насочат към земеделските производители . По този повод от "Искам бебе" вчера бяха на среща със здравния министър д-р Галя Кондева.  "Това в никакъв случай не ни противопоставя на другата целева група, към която..

публикувано на 18.12.24 в 11:28

Вълкан Горанов: Българските деца олимпийци се открояват значително на европейската сцена

Изложбата "Фантастични умове", която представя успехите на България в международните олимпиади по природни науки за 2024 г., ще бъде открита днес в зоната за пристигане на Терминал 2 на Летище София .  "Идеята за изложбата е продължение на проекта "Моите будители", който показва различни успехи от образованието и културата", отбеляза пред БНР..

публикувано на 18.12.24 в 10:30

Катерина Василева и Анина Сантова с приз за "Журналист надежда"

За 13-а поредна година бяха раздадени журналистическите награди в конкурса "Валя Крушкина - журналистика за хората". Тазгодишните носителки на наградата за млад журналист - "Журналист надежда", на конкурса, отидоха при Катерина Василева от "Свободна Европа" и Анина Сантова от "Капитал". В интервю за предаването "Преди всички" Катерина Василева..

публикувано на 17.12.24 в 10:20