Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Депутатите разглеждат промени в Закона за Търговския регистър

| обновено на 17.04.19 в 14:50
Снимка: Ани Петрова, БНР

Парламентът разглежда промени в Закона за Търговския регистър, чиято цел е да улеснят подаването на заявления за собственост. Депутатите трябва да гласуват и изменения в закона срещу изпирането на пари.

В случай, че не бъдат предприети законодателни мерки за уреждане на изискванията и сроковете, може да се очаква посоченият брой субекти, които не са осъществявали дейност през финансовата 2018 година, да предприемат действия за обявяване на декларации в информационната система, последицата ще е натрупване на огромен брой заявления в Агенцията по вписванията. Затова дружествата, регистрирани в юрисдикции с преференциален данъчен режим, контролираните от тях лица и техните действителни собственици, ще се разглеждат по реда на постъпването им отделно от другите заявления, предлага Министерският съвет. 

Целта на промените е да се предотврати претоварване на Агенцията по вписвания с декларации от неактивни предприятия, които според официалната статистика, са между 150 и 200 хил.

Затова Министерският съвет предлага на парламента декларациите на фирмите, регистрирани в офшорни зони например, да се разглеждат отделно от другите.

Председателят на Бюджетната комисия Менда Стоянова поясни, че промените се правят за улеснение: "Казвайки, че ние ще ги вписваме отделно от другите заявления, освобождаваме Търговския регистър на първо място приоритетно той да разглежда и вписва заявленията за регистрация на фирма. Трябва да разглеждаме тази промяна отново в контекста на намаляване на административната тежест".

Промените в закона за Търговския регистър решават и проблем, който може да се превърне в сериозна заплаха за нормалното извършване на вписванията, каза и народният представител от "Обединените патриоти" и зам.-председателят на Правната комисия Християн Митев:

"Ако тук и сега се провалим в усилията си да решим този проблем и ако не приемем тези промени, ние не просто само ще създадем проблем на търговците и на оборота, но и в един дългосрочен план ще компрометираме доверието, което е изградено, бих казал даже крехкото доверие на гражданите и на обществото в електронизацията на правораздаването".    





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Министър Караджов: 10 служители на ДАИ са освободени след сигнали за корупция

Всеки писмен сигнал за корупция, който е подаден в Министерството на транспорта, е препратен към главния прокурор за разследване. Това обяви министърът на транспорта Гроздан Караджов и поощри транспортните фирми да са активни в тази посока. Въпреки ниското заплащане на служителите в Държавната автомобилна инспекция стачка няма да има,..

публикувано на 22.10.25 в 16:32
Президентът Румен Радев

Президентът наложи вето върху законовите промени, свързани с ръководителите на ДАР и ДАТО

Президентът Румен Радев наложи вето върху част от измененията в Закона за Държавна агенция "Разузнаване" (ДАР ), съобщиха от прессекретариата на държавния глава. Промените бяха приети на 10 октомври и с тях правомощието по назначаване и по освобождаване на председателя на агенцията се възлага на Народното събрание. В мотивите си държавният глава..

публикувано на 22.10.25 в 16:04

Лувърът отвори врати след дръзкия обир

Музеят Лувър в Париж отвори отново, след като бижута на стойност 88 милиона евро бяха откраднати при дързък обир посред бял ден в неделя сутринта. Посетителите бяха посрещнати обратно в Лувъра от 9 ч. местно време, но музеят съобщи, че галерията "Аполон", където беше извършен обирът, остава затворена. Крадци с помощта електроинструменти..

публикувано на 22.10.25 в 16:01
Язовир

Качествата на питейната вода от язовир "Йовковци" се подобряват

Качествата на питейната вода от язовир "Йовковци" във Великотърновска област се подобряват. Водата от водопроводната мрежа не е опасна за пиене, заявиха от водоснабдителното дружество и от Регионалната здравна инспекция. На много места водата вече става за пиене, заяви Илиян Илиев, управител на ВиК "Йовковци": "По места, ако тя изглежда..

публикувано на 22.10.25 в 15:54
Пострадала от руските атаки жилищна сграда в Киев, 22 октомври 2025 г.

Седем жертви на руски удари в Украйна

Най-малко седем души, включително две деца, загинаха при руски въздушни удари в Украйна, извършени часове след като срещата между Доналд Тръмп и Владимир Путин беше отложена.  Междувременно, руският лидер наблюдава учение на ядрените сили по суша, море и въздух с цел проверка на тяхната готовност и командна структура. При руските въздушни..

публикувано на 22.10.25 в 15:42

На първо четене: НС прие закон, с който се въвежда "такса водомер" (ОБНОВЕНА)

Парламентът прие на първо четене внесения от Министерския съвет Закон за водоснабдяването и канализацията, с който се въвежда т.нар. "такса водомер" чрез нов модел за ценообразуване. "За" гласуваха 118 депутати, 74 - "против" и 6 - "въздържал се". Моделът ще включва не само потребеното количество, но и достъпа до услугата.  Законопроектът..

обновено на 22.10.25 в 15:29

Исканията на младите лекари за заплащането ще бъдат удовлетворени, съобщи Костадин Ангелов

На коалиционния съвет, който тече в момента, а и на който се обсъжда проектобюджетът за следващата година, е взето решение – представените искания на младите лекари като ниво на заплащане да бъдат удовлетворени. Намерени са и средства за това, чрез бюджета на здравната каса. Увеличение ще има и за медицинските сестри. Това съобщи по време на..

публикувано на 22.10.25 в 15:07