Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ясен Георгиев: Българската икономика става все по-конкурентоспособна

Липсата на работна сила и корупцията са основен проблем на германския бизнес у нас

| обновено на 18.04.19 в 19:01
Снимка: предоставена от ГБИТК

Липсата на работна сила и корупцията са основен проблем на германския бизнес у нас, показват резултатите от традиционната анкета за оценката на предприемаческата среда, която германските инвеститори ежегодно правят в България. 

Германско-българската индустриално-търговска камара (ГБИТК) представи резултатите от традиционната анкета за годишната оценка на бизнес средата според германските компании у нас.

Проучването е позитивно. Повечето германски инвеститори очакват състоянието на компаниите им да се подобри. Планират още инвестиции, удовлетворени са от икономическата среда и политическата стабилност.

Проблем за германските инвеститори остават:

“Борбата с корупцията и престъпността. 62% от анкетираните казват, че са необходими повече усилия в тази област, 54% са недоволни от непрозрачността на обществените поръчки“, казва Митко Василев – главен управител на Камарата.

Германският бизнес ни нарежда и на последно място сред страните от Централна и Източна Европа по качество на академичното образование.

Въпреки това търговията отбелязва качествен растеж, твърди Ясен Георгиев от Института по икономическа политика:

“През 2001 година близо 50% от износа на България към Федералната република се съставя от текстил и текстилната промишленост, докато машините тогава имат дял от 15%. Според последните данни делът на шивашката индустрия се е свил на 8,5% от износа на България, докато делът на машините се е увеличил до 20% – изключително положителен факт“.

Бяха представени и два специализирани анализа за развитието на двустранната търговия от 2001 г. – на търговските отношения и на инвестициите. Документите са изготвени от Института за икономическа политика и Института за пазарна икономика. Първият изследва последните две десетилетия, а вторият – времето от 1990 година насам.

Традиционната анкета, в която германските фирми оценяват средата за правене на бизнес у нас, е проведена през февруари сред компаниите-членки на Камарата.

Резултатите ще бъдат сравнени с тези на 15-те германски външнотърговски камери в Централна и Източна Европа, където се провеждат паралелни аналогични проучвания.

На събитието присъстваха и представители на германските фирми у нас.

В предаването "Преди всички" Ясен Георгиев – изпълнителен директор на Института за икономическа политика, който е един от докладчиците на събитието, подчерта, че достойните търговски отношения с Германия са изключително важни за страната ни.

„В нашия анализ наблюдаваме, че през последните години България успява твърдо да подобри представянето си в областта на двустранните търговски отношения. През 2018 г. отчитаме за трети път в рамките на последните 2 десетилетия положително търговско салдо за България. С това България все повече започва да прилича на страните от Централна Европа, които имат положителна външна търговия с Германия. Това до голяма степен се дължи и на немските инвестиции, които са направени в България“.

Георгиев отчете, че българският износ за Германия вече изпреварва германския внос у нас. Първоначалните данни за 2018 г. показват, че България е изнесла стоки и услуги за 4,3 млрд. евро към Германия, а Германия е внесла в България стоки и услуги за под 4 млрд. евро.

Според Георгиев българската икономика става все по-конкурентоспособна.  

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Макрон приветства строителите и дарителите, допринесли за възстановяването на катедралата "Нотр Дам"

Седмица преди да отвори врати възстановената от пожара парижка катедрала "Нотр Дам", френският президент Еманюел Макрон приветства в специална реч хилядите строители и дарители, допринесли за възстановяването ѝ. Предстоящото откриване на "Нотр Дам" ще бъде "шок на надеждата, по-силен от този от пожара" преди пет години. Това обеща френският..

публикувано на 29.11.24 в 17:17

НСИ: 24 485 лева средна годишна работна заплата за миналата година

Средната годишна работна заплата през 2023 г. е 24 485 лева, като тя се увеличава с 15,3% в сравнение с 2022 г., информираха от Националния статистически институт.  През миналата година наетите в страната достигат 2,3 млн. души, което е с малко над 24 хиляди души повече спрямо предходната година.  Икономическата дейност с най-високо трудово..

публикувано на 29.11.24 в 16:55

ЕК даде 6 месеца на България за необходимите реформи по ПВУ, за да не загуби 653 млн. евро

България има половин година, за да извърши необходимите реформи, иначе ще бъде лишена от 653 милиона евро, които трябва да получи по второто плащане по Механизма за възстановяване и устойчивост. Това съобщиха от Комисията . Причините са неизпълнение на 8 основни цели и една подцел. Според Комисията, страната ни не е изпълнила изисквания..

публикувано на 29.11.24 в 16:44

Близо 200 хил. украинци са намерили временния си дом в България от началото на войната

Над три милиона и половина украинци са пристигнали или са преминали през България от началото на войната до сега, а близо 200 000 души са намерили тук временния си дом. Това обяви Ана Тертична от посолството на Украйна у нас, която участва в организирана от Центъра за изследване на демокрацията кръгла маса за връзката между дезинформацията и насилието над..

публикувано на 29.11.24 в 16:36

Маслото и олиото са стоките, които най-много са поскъпнали през годината

Маслото и олиото са стоките, които най-много са поскъпнали през годината. Между 3 и 5 лв. за литър олио ще се движи цената на дребно до новата реколта. Стойността на малката потребителска кошница, в която влизат 27 основни продукти, не се променя в сравнение с 2023 г., съобщи за БНР Владимир Иванов, председател на Държавната комисия по..

публикувано на 29.11.24 в 16:20
Пламен Сивов

Пламен Сивов: При нас политическото е школа за по-звучно крещене. Идеята за смислен дебат няма място

"При нас политическото е школа за по-звучно крещене. Идеята за същински и смислен дебат  все още няма място" . Това заяви пред БНР Пламен Сивов, фондация "Покров Богородичен". "Това, което наблюдаваме в парламента, е проекция на собствената ни немощ като общност".  Остават ни два пътя – на пълния разпад и на смирението, посочи още той.  Вторачили..

публикувано на 29.11.24 в 15:45

Във Велинград очакват резултатите от повторните проби за чума по овцете

Във Велинград се очаква се днес да бъдат оповестени резултатите от повторните проби, които бяха взети от поставените под карантина над 1700 овце. Напрежение възникна при опита на БАБХ да вземат нови проби за чума по овцете Ако пробите потвърдят наличието на чума, в началото на следващата седмица ще се пристъпи към принудителното..

публикувано на 29.11.24 в 15:39