Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Според заключение от проучване на програма „Достъп до информация“

Несъвършенства на антикорупционния закон ограничават прозрачността на институциите

| обновено на 19.04.19 в 14:21
Гергана Жулева
Снимка: БГНЕС

Програма „Достъп до информация“ отчита по-голяма прозрачност на институциите. Това каза пред БНР изпълнителният директор Гергана Жулева.

Днес организацията представи резултатите от годишното проучване на интернет страниците на множество институции, рейтингите на активната прозрачност, картата на финансовата и бюджетната прозрачност и интегритета на общините.

Жулева посочи, че почти по всички индикатори има подобрение на публикуването:

„Тази година виждаме много близки точки между различните институции. Има две институции на второ място. Точките на общините са толкова близки, че първите пет имат съвсем малка разлика в оценяването и в рейтинга. Централните органи на изпълнителната власт се подреждат така – на първо място е Министерски съвет, министерствата на финансите, на образованието, на околната среда. От държавните агенции на първо място се класира Държавна агенция „Електронно управление“. От общините на първо място е Търговище, с почти същите точки са Белоградчик, Челопеч, Девня, Банско“.

Предложена е за обществено обсъждане една наредба, която ще даде правомощия на Агенция „Електронно управление“ да прави задължителни модели за страниците, което ще улесни включително и потребителите на тези страници, съобщи Жулева. Тя отбеляза, че процесът на достъп до информация не се състои само в активното публикуване, но и в това как се отговаря на заявленията:

„В хода на проучването подаваме електронни заявления и там резултатите тази година са значително по-добри от миналата година, а и предишните. 92% от 564 са отговорили на електронното заявление. Това, което виждаме като проблем, е да бъдат регистрирани електронните заявления и заявителят да бъде уведомен за това. Иначе той не може да следи сроковете за отговаряне, в неизвестност е дали са получили неговото заявление и т.н. Този проблем е свързан със стартирането на платформата за достъп до информация. Тя е готова, но не е стартирана още“.

Заради новия антикорупционен закон по-малко институции публикуват списъците със служителите си, които трябва да подадат декларации за конфликт на интереси и самите декларации, е друг извод от проучването, представено от Стефан Ангелов:

„Само 70% или 392 от органите са публикували своите списъци със служители, подали декларации по закона. 55% или 311 организации са публикували самите декларации“.

Адвокат Александър Кашъмов допълни, че намалението спрямо миналата година на публикуваните списъци и декларации произтича от несъвършенствата на антикорупционния закон:

„Преди комисията за предотвратяване конфликт на интереси имаше някакви, макар и не много ясни, функции по отношение на уеднаквяване на практиките и някакъв контрол по отношение на териториалните практики по публикуване на декларации, докато с новия закон тази връзка е напълно прекъсната и комисията няма такива правомощия. Виждаме и практическите резултати от това“. 

Интервюто на Таня Величкова с Гергана Жулева за предаването ''Преди всички'' на програма ''Хоризонт'' можете да чуете от звуковия файл.

Репортажа на Марта Младенова за предаването "Хоризонт за вас" можете да чуете от звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Ружа Игнатова

САЩ обявяват 5 млн. долара награда за информация за Ружа Игнатова

Американското правителство обявява нова награда от 5 млн. долара за информация, която би довела до ареста на криптокралицата Ружа Игнатова, а българската прокуратура се готви да ѝ повдигне задочно обвинение за финансови измами. Това обявиха в съвместно изявление посланикът на Съединените щати у нас Кенет Мертен и временно изпълняващият..

публикувано на 26.06.24 в 14:50
Мохамед Халаф

Мохамед Халаф: Не изключвам да има още една война в Близкия изток

Не изключвам да има още една война в Близкия изток. Тази прогноза направи пред БНР журналистът Мохамед Халаф и добави, че  ако Израел атакува "Хизбула", САЩ няма как да не се включат в тази война . " Всичко зависи от това дали Иран е готов да създаде нова война в региона, или цели да покаже на ЕС и на САЩ, че трябва да преговарят сериозно с него..

публикувано на 26.06.24 в 14:32

Вилис Цуров: Марк Рюте има способността да посредничи и преговаря, поема НАТО в сложен период

Марк Рюте, новият генерален секретар на НАТО, има способността да посредничи, да преговаря, убеждава , коментира избора на холандеца полк. Вилис Цуров, председател на УС на Съюза на офицерите от резерва „Атлантис“, в интервю пред БНР. „Очаквахме той да бъде избран за генерален секретар на НАТО още когато беше предложен, тъй като е много..

публикувано на 26.06.24 в 14:21
Атанас Атанасов в НС, 26 юни 2024 г.

Спор в НС: Опитвал ли се е Атанас Атанасов да вербува офицери от военното разузнаване?

Офицери от служба "Военно разузнаване" са докладвали пред директора ѝ бригаден генерал Венелин Венев, че лидерът на ДСБ Атанас Атанасов в качеството си на председател на ПГ на ПП-ДБ в 49-ия парламент се е опитал да ги "вербува". Разговорите с разузнавачи от службата от негово име е водил Веселин Марков - съветникът на тогавашния премиер Николай..

публикувано на 26.06.24 в 14:14
Юлиян Петров

КТ "Подкрепа" ще иска 150% увеличение на учителските заплати

КТ "Подкрепа" ще настоява пред следващото редовно правителство и парламента за увеличение със 150% на учителските заплати. Синдикатът настоява в срок от 5 г. парите за образование да нараснат до 6 на сто от брутния вътрешен продукт. Това обяви председателят на синдикат "Образование" Юлиян Петров в Ловеч, където се провежда Национален съвет на..

публикувано на 26.06.24 в 13:54
Илияна Цанова

Илияна Цанова: Има сериозен риск България да загуби средства по ПВУ

Има сериозен риск България да загуби средства от Плана за възстановяване и устойчивост, предупреди в интервю за БНР Илияна Цанова- зам.-генерален директор на направление "Бюджет" в Европейската комисия. По думите ѝ честата смяна на правителства и липсата на приемственост е сред водещите причини за сериозното забавяне. България трябва да направи определени..

публикувано на 26.06.24 в 13:47

ЕЦБ: Инфлацията в България остава доста над референтната ѝ стойност в еврозоната

Инфлацията в България остава доста над референтната ѝ стойност в еврозоната, докато бюджетният дефицит и държавният дълг са под референтните нива. Българското законодателство е съвместимо с Договорите и Устава на Европейската система на централните банки (ESCB), както се изисква съгласно член 131 от Договора, при спазване на условията и..

публикувано на 26.06.24 в 13:42