Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Електрическият Орфей в центъра на Пловдив събира трип-хоп, пост-пънк и балкански ритми

Хърватката ŠećeЯ за безплатното улично изкуство и своите търсения в експеримента

хърватската музикантка ŠećeЯ в центъра на Пловдив
Снимка: Ирина Недева


Следобедна среща на открито предлага априлското издание на Electric Orpheus, в програмата на Пловдив – Европейска столица на културата. На 20 април, пред artnewscafe (в пешеходната част на ул. „Отец Паисий“), още от 16:00 часа и с вход свободен, гостите на Пловдив могат да усетят типичния за града ритъм на живот, както и да се насладят на две концертни изпълнения и два диджей сета.
ArtNewsCafe
Програмата започва с изпълнение на живо на латино-джаз триото Los Aquarius (пиано-бас-барабани) с авторски композиции от Pepe Sanchezz /Светльо Стоилов (пиано) и латино класики. Следват дневната диджей селекция на Tapwater и приятели и второ концертно изпълнение - романтичен поп, смесен с трип-хоп и пост-пънк от хърватката ŠećeЯ. Завършващи са сетовете на Sayulke и Denitza/Good vibes. Непринудена атмосфера, свободен достъп, богата музикална програма и дневен тип представяне на артистите  - очаква ни един незабравим съботен следобед в Пловдив.
Трип-хоп и пост-пънк така определят музиката, която прави хърватката ŠećeЯ. сама тя казва, че името й заиграва с думата захар - захарче. Попитахме я дали мисли за Европейската столица на културата или просто търси истинската радост от музиката… и смята ли, че е важно музиката да е свободно достъпна, на улицата

Наистина е важно, ако не беше така нямаше да съм тук. Това е чудесна възможност да свиря за трети път в Пловдив на път за Истанбул. А що се отнася до общото название Електрическият Орфей - то е подходящо защото слага цялата тази висока култура свързана с древограчсаката митология върху зелята. Прземява я. Където й е мястото, а освен това е доста куул име за фестивал. Ще свиря моя авторска музика, този път не акустично и този път ще бъде повече електрическо звученето но не твърде много защото гласът ми остава.

Следващата година хърватския град Риека ще е Европейска столица на културата. Сега и Пловдив и Електрическият Орфей е част от това. Попитах хърватската музикантка това има ли значение за нея.

Аз не правя такава връзка. Изобщо не мисля за това. Интересно е че съвпада тази година, и че сега е Пловдив, а другата година ще е Риека в моята страна, Хърватия. Но какво толкова- знаете- европейски проект, голяма работа... много пари- мен не ме интересуват много гези неща. Хубаво е че е за култура, но ние знаем какво се случва когато има много пари в играта. Не искам да се фокусирам в такива неща, предпочетам това което е между хората и е за хората.

Хърватката Secer - една от музикантките от Електрическия Орфей  в Пловдив на път за Истанбул пред Артнюзкафе…




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Из празничните истории: Любовта е това, което е на сърцето

„Дали любовта е „сляпа“ или е от „пръв поглед“ – това могат да кажат хората, които виждат. За нас любовта е това, което е на сърцето и на душата“. Така незрящият актьор Андриян Асенов описа любовта в предаването „Любими празнични истории“. Заедно с него беше любимата му Радостина Павлова, преподавател по пеене и пиано, също незряща...

публикувано на 06.01.25 в 11:26
Бойко Ламбовски

Бойко Ламбовски: Може би на земния свят не му е съдено да бъде божествен

Kак празниците осмислят живота ни , как ни свързват с традицията и ни дават сили да вървим напред? С поета Бойко Ламбовски разказваме за връзката между духовното и материалното , за литературата като прозорец към душата и как в творчеството можем да намерим утеха и вдъхновение. Бойко Ламбовски е поет, преводач и есеист, човек, който с думите си..

публикувано на 06.01.25 в 10:50

Актьорът Георги Ангелов: Когато нещо е направено със сърце и любов, зрителят го приема

"За всеки влак си има пътник, но когато нещо е истинско, когато е направено със сърце и любов, зрителят го приема ". Това каза пред БНР един от най-обичаните актьори в Плевен Георги Ангелов. "С годините театърът се е променял. Всяко поколение носи своето ново. Всяко поколение, което идва, носи новите изразни средства, новото..

публикувано на 06.01.25 в 10:16

На 24 януари е премиерата на новия български игрален филм "Клас 90"

На 24 януари е премиерата на новия български игрален филм „Клас 90“. Наскоро излезе и трейлърът на лентата, в която участват все известни наши актьори.  Съученици, дипломирани от гимназията през 1990 г., празнуват годишнина от завършването си в малък хотел в планината.  Очакваният купон, на който да си спомнят младостта, за много от тях се..

публикувано на 05.01.25 в 07:49

Диригентът Георги Милтиядов изпраща успешна 2024 година

Музиката е неговият живот от четири годишен. Композитор, аранжор, пианист, певец, той е и един от най-известните диригенти днес у нас. Това е Георги Милтиядов , когото публиката винаги дълго аплодира на сцената. Всяка среща с неговото творчество е вълнуваща и се превръща в музикален празник.   През годините сме свикнали да го виждаме на..

публикувано на 05.01.25 в 06:42

Езиковата живопис в поезията на Христо Смирненски

Светла Тошева е литературовед, посветила много оригинална статията за поезията на Христо Смирненски. Заглавието е " Живописната палитра в поезията на Христо Смирненски" в седми том от " Известия н На Националния литературен музей". Гледната точка на госпожа Тошева, а и на други имена в литературата,цитирани от нея, е, че лириката на Смирненски се..

публикувано на 05.01.25 в 05:40
Маргарита Иванова и Гергана Хрисчева

Журналисти от различни медии с нов Сборник - "Око на времето"

Творчеството е проявата на висшето в човека, начинът му да предаде своето виждане за света, да го направи по-красив и да го сподели с другите. Затова и Маслоу в пирамидата на човешките потребности поставя творчеството като най-високото стъпало в нуждите на личността. Творчеството е различен начин да се свържеш с другите, да им покажеш част..

публикувано на 04.01.25 в 12:08