Великотърновката Илка Иванчева три години се върти в омагьосан кръг, търсейки справедливост за имота си, който е със статут на паметник на културата. С помощта на Община Велико Търново през 2015 година тя реновирала къщата си, но на следващата година при самосрутването на съседния имот, който също е културна ценност, върху къщата на Иванчева са нанесени сериозни щети и последвала принудителна мярка от Министерството на културата да събори имота си.
Илка Иванчева потърси програма „Хоризонт“ за проблема си, по който едновременно има прокурорска проверка и съдебно дело.
680 са имотите, обявени за културни ценности във Велико Търново. Състоянието им не е добро, посочи арх. Донка Колева от общинската дирекция „Култура и туризъм“:
„Повечето сгради, може би, около 60% от сградния фонд на Стария град е в недобро физическо състояние. Просто деградира и е необходимо преизгражданото на тези сгради, което, донякъде е в конфликтна ситуация с идеята за опазване на културното наследство, тъй като реконструкцията не винаги се приема като най-добрия начин на съхраняване“.
Една от рисковите сгради в историческата и духовна столица на България е имотът - паметник на културата на 62-годишната Илка Иванчева. Двуетажната къща на ул. „Велчо Джамджията“ е пред срутване.
„След фасадна реставрация, по инициатива на Общината през 2015 година къщата получи нова фасада, нова дървена дограма, ръчна изработка, нови капители, изработени от университетски художник доктор на изкуствата. 2016 година се самосрути съседната къща. От кадастъра ми отговориха, че тя е собственост на инженер Зеленков и на още един бизнесмен Ивайло Димитров. Когато падна съседната къща, нищо не се случи. Когато разчистиха отломките на падналата къща, те изрязаха едни носещи греди, не укрепиха, не изчистиха партерния етаж. Стената се разцепи от лицевата страна. Разцепи се и се наруши конструкцията“.
И започнала сагата на имота, който е деклариран като недвижима културна ценност от значение „ансамбъл“, а днес е в рисково състояние.
„За тези три години нещата се извъртяха – от претенции на Министерството на културата към съседите ми те да укрепят сградата, претенциите се насочиха към мене. Веднъж след като съм похарчила четирицифрена сума, за да стане сградата приятна за гледане, тя беше и в идеално конструктивно състояние, сега пише, че не съм я поддържала“.
В началото на 2018 година арх. Милен Маринов, регионален инспектор при Инспектората за опазване на културното наследство към Министерството на културата, издава принудителна административна мярка. С нея се прави разпореждане в едномесечен срок Илка Иванчева да демонтира покрива и втория жилищен етаж на имота и да постави плътна защитна ограда от към улицата, а в срок от три месеца да направи архитектурно заснемане на сградата и инвестиционен проект за възстановяване на недвижимата културна ценност, които да бъдат съгласувани с Института за недвижимото културно наследство. Според арх. Милен Маринов имотът на Илка Иванчева е в аварийно състояние и вината не е само на съседите бизнесмени, чиято къща се самосрути:
„Правени са преустройства и не може да се твърди, че само вината е на комшиите. Да, оттам започна, но преди това е заложен проблемът, защото гредите, всичките дървени конструкции, даже тя има една стена, която директно е изградена върху гредореда, което не е позволено. Няколко тона тежи тази стена. Освен това отгоре, от покрива тече. Не дай си боже да падне там на главната улица и да убие някой човек“.
Илка Иванчева твърди, че административната мярка на арх. Маринов от миналата година, според която трябва да събори опасния си имот, е получила в началото на този месец. За юни е насрочено дело във Великотърновския административен съд. Най-вероятно разпореждането ще бъде отменено заради сгрешен кадастрален номер на имота, призна арх. Маринов и посочи:
„Ако издам втора мярка и не предприеме никакви действия, ще задължа Община Велико Търново да събори къщата или да я обезопаси, като си търси по съдебен ред средствата от собствениците“.
Илка Иванчева е категорична, че съседите ѝ бизнесмени са виновни за състоянието на имота ѝ и държавата, и Общината не би следвало да имат претенции към нея:
„Някой прави нещо, някой някаква щета нанася и не носи отговорност за това. Защото в закона пишело, че поддръжката на паметниците на културата са отговорност на собствениците. Но преди това в един по-мащабен закон, какъвто е Законът за устройство на територията, един вид се казва: „Чупи, купи“ – който причини щета, я отстранява до нивото, което е било преди увреждането“.
През 2016 година Илка Иванчева завежда жалба срещу своите съседи за увреди на имота ѝ в Районната прокуратура във Велико Търново. Жалбата е отхвърлена, това прави и Окръжната прокуратура. През март 2017 година Апелативната прокуратура отменя отказите на по-долните две прокуратури и връща жалбата за ново разглеждане. Едва в началото на тази година Районната прокуратура отново възобнови проверката.
Бизнесменът Тодор Зеленков, собственик на самосрутилия се втория етаж на съседния на Иванчева имот, е категоричен, че не дължи обезщетение на съседката си и отказва коментар:
„Какво обезщетяване, никакво обезщетяване не може да има. Нямам никакъв коментар, затова, защото нищо не съм нанесъл. Като има разследване, да проверят и да установят“.
Докато приключат прокурорските проверки и съдебните дела, надеждата е къщата паметник на културата на ул. „Велчо Джамджията“ да не стане поредната, попълнила списъка на самосрутилите се сгради паметници на културата в историческата и духовна столица на България.
Репортажа по темата можете да чуете в звуковия файл.
Европейският парламент прие резолюция, в която осъжда парламентарните избори в Грузия на 26 октомври и настоява за повторното им провеждане в рамките на една година при засилено международно наблюдение и независима изборна администрация. Евродепутатите ги определят като "нито свободни, нито честни" и като "поредната проява на продължаващото..
Доста е кръвожадно обществото ни в днешно време и това е проекция от цялостния начин на живота, които водим. В едно по-спокойно общество такива драстични очаквания няма, с уговорка за най-тежките престъпления. Това каза Десислава Петрова, заместник градски прокурор на София, хоноруван асистент в академията на МВР и преподавател във Военна..
Парламентът отново не успя да избере председател. Депутатите със седми пореден опит за избор на председател на НС Кандидатът на ГЕРБ-СДС Рая Назарян получи 69 гласа "за", 161 против. Петър Петров от "Възраждане" получи подкрепа от 46 депутати, против бяха 130, 62-ма се въздържаха. За кандидатурата на БСП - доц. Наталия Киселова,..
Почти 11 процента се очаква да е поскъпването на природния газ през декември и цената му да достигне 76 лева за мегаватчас без такси и налози. "Булгаргаз": Природният газ ще поскъпне с почти 11 процента през декември По време на общественото обсъждане в Комисията за енергийно и водно регулиране изпълнителният директор на "Булгаргаз" Веселин..
В края на септември пенсионерите в България са били 2 047 000, като близо 46% от тях са с минимални пенсии, сочат данните на НОИ. Най-новите данни на НОИ за пенсиите през първите девет месеца на тази година показват, че до 580,57 лв. включително, колкото е минималната за стаж и възраст, получават 811 000 от пенсионерите у нас, или 40 на сто от..
С 8 стотинки се повишава цената на водата в Монтана от 1 януари 2025 година. Предложението е на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР), което днес се подлага на обществено обсъждане Цената на питейната вода за град Монтана да стане 5,05 лв. за кубик от 1 януари поиска КЕВР. Досега жителите на областния център плащаха по 4,97..
Тежък метал в питейната вода в ломското село Долно Линево установи Регионалната здравна инспекция в Монтана. Отклонението е по съдържание на манган Отклонението по показател манган е засечено във водна проба взета от домакинство в Долно Линево. В селото живеят към 180 души. При норма 50 милиграма на литър са отчетени 59, което е недопустимо да..
" Ако приемем, че съдебната система е един камион с ябълки, в него има едно буре гнили ябълки - хора, податливи на корупция, които се ползват от..
В Плевен откриват Празника на пчелните продукти. Пчелари от областта ще предложат в специалните шатри пред зала "Катя Попова" мед, пчелни продукти,..
И шестият опит да бъде избран председател на 51-вото Народно събрание се провали. Нито един от предложените четирима кандидати не успя да събере..