Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Тръмп обяви за "голям напредък" в преговорите с Русия, но без да даде никакви подробности

Президентите Доналд Тръмп и Владимир Путин в Анкъридж, Аляска - 15 август 2025 г.
Снимка: ЕПА/БГНЕС

За "голям напредък" в преговорите с Русия съобщи американският президент Доналд Тръмп в своята социална мрежа Truth Social, без да дава подробности. А неговият специален пратеник Стив Уиткоф обяви пред CNN, че Русия е направила "някои отстъпки" по искането си за завладяването на пет украински области.


"Руснаците направиха някои отстъпки по отношение на украинската територия", каза Стив Уиткоф, специалният пратеник на американския президент Тръмп. Според него в Аляска е постигнато споразумение за "стабилни гаранции за сигурност", които Уиткоф определи като "променящи играта", но не даде повече подробности преди утрешната среща във Вашингтон.

В нея, освен украинският президент Володимир Зеленски ще участват и председателката на ЕК Урсула фон дер Лайен, президентите на Франция и Финландия - Еманюел Макрон и Александър Стуб, британският премиер Киър Стармър, германският канцлер Фридрих Мерц и италианската министър-председателка Джорджа Мелони, както и генералният секретар на НАТО Марк Рюте. Основна тема на разговорите ще бъдат гаранциите за сигурност на Украйна след края на войната, обяви германският канцлер Фридрих Мерц.

"Добрата новина е, че Америка е готова да участва в такива гаранции за сигурност и не оставя това само на европейците. Но разбира се, европейците също трябва да поемем своята отговорност, за да гарантираме сигурността на Украйна в дългосрочен план - от моя гледна точка това се разбира от само себе си", заяви Мерц.

След разговори в Брюксел с украинския президент Володимир Зеленски председателката на ЕК Урсула фон дер Лайен приветства готовността на президента Тръмп за подкрепата за гаранции за сигурността, вдъхновени от чл. 5 от договора за НАТО.

"Приветстваме готовността на президента Тръмп за подкрепата за гаранции за сигурността в стил чл. 5 от договора за НАТО. Коалицията на желаещите - част от нея е ЕС - е готова да поеме своя дял. Знаем, че европейската сигурност е преди всичко наша задача. В същото време продължаваме да подкрепяме Украйна по пътю.я й към членство в ЕС, а то само по себе си е гаранция за сигурност".

"В същото време продължаваме да подкрепяме Украйна по пътя ѝ към членство в ЕС, а то само по себе си е гаранция за сигурност", допълни Фон дер Лайен.

Преди да се включат във видеоконференцията в рамките на "Коалицията на желаещите" в подоготовка за срещата утре в Белия дом, пред медиите в Брюксел Фон дер Лайен и Зеленски потвърдиха, че насилственото променяне на граници е неприемливо. Така те отговориха на спекулациите на руския президент Путин от срещата му с Доналд Тръмп в Аляска, че ще замрази фронтовите линии в Херсонска и Запорожка област срещу пълен контрол върху Донбас.

"Путин за 12 години не успя да го завладее", посочи днес Зеленски и добави:

"Искаме сериозни преговори, които могат да се водят въз основа на сегашната фронтова линия. Тази позиция се подкрепя от ЕС".

"Териториалният въпрос е от изключителна важност и затова би трябвало да се обсъжда единствено от лидерите - на Украйна и Русия, и на тристранна среща с президента на Съединените щати. За сега Русия не дава сигнали, че е готова на такава тристранна среща и затова европейските санкции трябва да бъдат засилени", подчерта украинският президент.

Фон дер Лайен съобщи, че санкциите срещу Русия ще бъдат засилени, а следващият - 19-ти пакет, ще бъде приет в началото на септември.

За санкции намекна и американският държавен секретар Марко Рубио, в случай, че Русия не се съгласи на сделка.


По публикацията работи: Явор Римски


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Храм

Вярващи от цялата страна на литургия за празника на Св.Мина в Кюстендил

На 11 ноември православната църква почита Свети Мина - закрилник на семейството. Той е покровител на семейството, закрилник на хората, поели на дълъг път, пазител на бездомните и сираците, на народните лечители и знахари. Закриля жените и им помага да заченат, скрепява браковете. Вярващи от цялата страна пристигнаха за литургията, която се..

публикувано на 11.11.25 в 09:21
Георги Проданов

Георги Проданов: Стресът около бюджета е заради недоверието в правителството

Ключовият проблем около предложението и дебата за бюджета за следващата година е свързан с доверието в управлението, доверието в коалицията - оттам на практика идват всички съмнения . Това мнение изказа пред БНР политологът Георги Проданов. "Най-вече заради това, че е предвиден голям дефицит, с увеличаване на дълга, съответно със..

публикувано на 11.11.25 в 09:14

Комисията за прякото участие на гражданите с изнесено заседание в Перник за детското насилие

Комисията за прякото участие на гражданите, жалбите и взаимодействието с гражданското общество в Народното събрание ще проведе днес изнесено заседание в Перник, посветено на темата за детското насилие. След организираната през септември националната кръгла маса по инициатива на председателя на комисията Росица Кирова, народните представители..

публикувано на 11.11.25 в 08:03
Мариян Събев

Мариян Събев: Сигурността и демокрацията са двете страни на една и съща монета

" Сигурността и демокрацията са двете страни на една и съща монета. Без върховенство на правото и отчетност няма как да има възпиране ". Това коментира пред БНР Мариян Събев от Центъра за изследване на демокрацията, които днес организират конференция на тема "Диалог за отбрана и демокрация - Крепост на свободата". По отношение на..

публикувано на 11.11.25 в 07:57

В Окръжен съд – Русе гледат делото срещу младежа, врязал се в заведение и убил трима в Разград

За 10 часа днес в Окръжен съд - Русе е насрочено разпоредителното заседание по делото срещу 19-годишния младеж, който през юли се вряза с автомобила си в заведение в Разград и причини смъртта на трима души. На извършителя бе наложена мярка "Домашен арест" и това предизвика реакция на близките на загиналите. Отводи по делото за..

публикувано на 11.11.25 в 07:53
Сградата на израелския Кнесет

Израел въвежда смъртно наказание за терористи

Израелският парламент прие снощи на първо четене законопроект за въвеждане на "смъртно наказание за терористи". Междувременно двама палестинци бяха убити, след като се приближили към израелски войници в Газа. Законопроектът за "смъртно наказание за терористи" беше приет с мнозинство от 39 гласа "за" срещу 16 "против". Той е създаден..

публикувано на 11.11.25 в 07:46

US Сенатът гласува окончателно законопроектите за продължаване на финансирането на правителството

Американският Сенат гласува окончателно компромисния пакет от законопроекти, които ще позволят да бъде продължено финансирането на правителството и така ще бъде сложен край на продължилото рекордно дълго спиране на дейността му. До разрешаване на продължилата над 40 дни криза с финансирането на американското правителство се стигна, след като..

публикувано на 11.11.25 в 07:35