Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Боряна Найденова: Пеенето и дирижирането в църква не е просто музициране, а участие в богослужението

Хор при храм "Св. Св .Кирил и Методий" с диригент Боряна Найденова.
Снимка: insacris.com

„Пеенето и дирижирането в църква не е просто музициране, интерпретиране на музикални произведения, а участие в богослужението, което има особени правила и е подчинено на църковния канон. Изпълняват се музикални композиции върху религиозни текстове, които би следвало да бъдат разбирани от диригента и от певците в хора. Това е много сериозна и много дълбока материя. В продължение на много години, човек осъзнава колко е сериозно пристъпването и боравенето с нея“. Това каза за БНР Боряна Найденова, която ръководи смесения хор „Петър Динев“ и ансамбъл „Инсакрис“ при храма „Свети Свети Кирил и Методий“ в София. Тя сподели, че е завършила „Хорово дирижиране“ в Музикалната академия и още в гимназиалните си години е имала желание да бъде хоров диригент, но дирижирането на църковен е било голямата изненада в живота ѝ. Найденова обаче не смята, че младите хора, които преминават през хора, стават по-добри:

„Смятам, че те, идвайки в хора, те вече са добри хора. Не мога да кажа, че точно пеенето в хора ги е направило по-добри, но те развиват нещо в себе си, в своя духовен свят. При всички положения това ги обогатява, смирява, дава им някакво усещане за духовна близост не само помежду ни, но и с всички тези хора, които идват на неделните литургии. Макар и непряк, контактът им с тях, те усещат тяхното отношение по реакцията им след литургия. Всичко това не може да не въздейства, особено на един млад човек с чиста душа, а те са такива“.

Цялата богослужебна музика е силно функционална, категорична е Найденова:

„Всички текстове, които се пеят на богослужения през цялата година, отговарят на литургичния момент, който в конкретния ден се почита. На църковните песнопения основната им функция е да съдействат на църковните служители, на духовниците в храма, да постигнат, заедно с всички участници в литургията, определено състояние - разбиране и съпричастие към това, което се случва в момента, което се чества“.

В църковното песнопение има и други параметри на съвършенство, а не само „технически неща“, като това всички да пеят едновременно, с една и съща форма на устата и да изговарят звуците по един и същи начин:

„Изпитвала съм мигове на усещане за съвършенство и това са миговете, в които кожата ти настръхва заради това, че ти усещаш, че си влязъл в едни и същи вибрации с всичките си хористи. Тогава си сигурен, че на всички кожата е настръхнала! Това са миговете на съвършенство. Също форма на съвършенство е, когато по време на изпълнение съставът е изпаднал по някаква причина в затруднена ситуация и всеки член на екипа се е мобилизирал максимално, за да спаси, каквото може да се спаси, независимо от грешката“.

Вибрациите на Великден са нещо неописуемо и за хористите това е любимата литургия в целия богослужебен цикъл:

„Тази литургия е през нощта. Тогава има особена мистичност в излъчването на всеки от участващите в хора, в пеенето. Нощното осветление на храма е съвсем различно. Това е момент на някакво невероятно тайнствено свещенодействие. Много пъти сме го усещали“.

Интервюто с Боряна Найденова можете да чуете в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Враца отново е домакин на литературен фестивал

Враца отново ще бъде книжен град. Предстоящият литературен фестивал в града ще бъде открит тази вечер и ще продължи до събота. Шестото му издание отново ще предложи срещи с популярни писатели и книжен базар. Ще се състои и семинар, посветен на четенето, в който ще участват библиотекари и учители. Ще има и работилница по калиграфия. Фестивалът..

публикувано на 26.09.24 в 06:45

"Открий своя спорт" в Плевен

Масова спортна проява за деца и родители под надслов "Открий своя спорт" предстои в Плевен.  В нея ще се включат 30 спортни клуба от 18 вида спорт - баскетбол, карате, бокс, борба, шахмат, футбол, волейбол, плуване, лека атлетика, спортна акробатика, тенис на корт и други.  От 18.00 часа в Градската градина всички желаещи могат да участват в..

публикувано на 26.09.24 в 06:41

Планова техническа профилактика на предаватели

На 26 септември от 9 до 17 часа ще бъде извършена планова техническа профилактика на предавателите на ултракъси вълни: ГАБРОВО 4 на честота  103.2  MHz и  КАРНОБАТ 4 на честота 95 MHz, излъчващи програма „Хоризонт“. Възможни са прекъсвания на сигнала. Може да слушате програмата на БНР през интернет сайта binar.bg.

публикувано на 26.09.24 в 06:00
Президентът на Република Кипър Никос Христодулидис говори пред Общото събрание на ООН в централата на организацията в Ню Йорк

Сблъсък по Кипърския въпрос от трибуната на Общото събрание на ООН

Трибуната на Общото събрание на ООН в Ню Йорк стана поле на остър сблъсък по Кипърския въпрос. В речта си в сряда вечерта президентът на Кипър Никос Христодулидис нарече твърденията на турския президент Реджеп Тайип Ердоган за съществуването на две отделни държави на острова „ревизионистични“ и „незаконни по отношение на международното право“...

публикувано на 26.09.24 в 04:23

Нова американска военна помощ за Украйна на стойност 375 млн. долара

САЩ отпуснаха нов пакет военна помощ за Украйна на обща стойност 375 милиона долара в навечерието на срещата между президента Джо Байдън и украинския президент Володимир – Зеленски. Новият пакет военна помощ, обявен от държавния секретар Антъни Блинкън  включва неуточнен брой авиационни касетъчни бомби, муниции за ракетните установки „Хаймарс“,..

публикувано на 26.09.24 в 04:04

Учени и политици обсъждат в Кипър противодействието на климатичните промени

От днес Кипър е домакин на тридневна международна научна конференция за „Климатичната криза в Източното Средиземноморие и Близкия изток“.  Икономическите и социалните политики за противодействие на климатичните изменения ще обсъждат водещи учени, политически и граждански лидери от страната и чужбина.  Конференцията се провежда в рамките на..

публикувано на 26.09.24 в 03:56
Спасители стоят върху развалините на сграда, разрушена при израелски въздушен удар в южното село Акбиех, Ливан, 24 септември 2024 г.

Ливан вече е във война, заяви здравният министър

„Ливан вече е във война", заяви министърът на здравеопазването на страната в интервю за Скай нюз, като оповести, че близо половин милион души са били разселени поради въздушните удари на Израел.  В интервюто за Скай нюз д-р Фирас Абиад каза, че Израел се стреми да създаде „състояние на паника и терор“ сред ливанските цивилни и да „провокира масово..

публикувано на 26.09.24 в 02:26