Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Иван Брегов: Трябва да се спре безконтролното задържане на информация за престъпления и злоупотреби

Петя Георгиева и Иван Брегов в студиото на "Хоризонт"
Снимка: Таня Величкова

„Антикорупционната комисия се е превърнала в политическа бухалка за неудобните на властта. Това се установи още на ниво приемане на закона“. Това заяви пред БНР Иван Брегов от Института за пазарна икономика. В предаването „Преди всички“ той посочи, че няма как тази комисия да разследва изпълнителната власт, след като нейното ръководство се избира от най-силната парламентарна група. По думите му в закона не е разписано как да се разследва председателят или заместникът му.

„В последните 10 години се клонират едни и същи неработещи механизми, които да имат тежък политически контрол. Те да събират солидна информация за политическата класа и в момента, в който трябва да се направи важна корупционна политическа договорка, да се строи някакъв обществено значим обект или да се направи инвестиция в публичен сектор и трябва да се откраднат едни пари – тази информация бива използвана. Години наред прокуратурата работеше с предварителните проверки по този начин – събира една информация и когато някой трябва да бъде изнуден политически, това се изкарваше наяве. КПКОНПИ на този етап прави горе-долу същото – от декларираното от лицата, ако се установи несъответствие, си запазва мълчание и в удобен момент лицето бива притискано, за да извърши каквото е необходимо“.

КПКОНПИ има проблем да види редица въпроси, категоричен е Брегов и добави: „Големият въпрос е защо не ги е видяла досега. Комисията имаше правомощието и все още го има да изследва имуществото на висшите държавни чиновници. Ежегодният преглед на тези декларации досега трябваше да изведе на преден план абсолютно всички казуси по „Апартаментгейт“, обхванали както съдебната, така и изпълнителната власт, да изкара наяве редица други зависимости, които все още стоят под повърхността. Цялото обезпечение и създаване на мегаоргана имаше тази цел. Защо КПКОНПИ се активизира, след като един журналистически сайт изкара наяве тези факти от нашата действителност“.

За да заработят отново и по-добре инспекторатите, трябва да има правила, по които да се прави проверката, подчерта той и добави: „Т.нар. методология, която сега е пусната за обществено обсъждане. Вътре обаче има редица несъвършенства, които не казват как да се случат тези проверки“.

Според Петя Георгиева от ИПИ съществува риск този механизъм за оценка на корупционния риск да стане нещо формално и проформа:

„Цялата система за управление на риска трябва да е налична в една организация, съгласно законодателството. Корупционният риск е само една част от целия този процес. Проблемът с методиката, която КПКОНПИ предлага, е, че тя не е част от цялостния процес по управление на риска и съответно изисква действия от администрацията, които в повечето случаи просто са излишни или не са интегрирани в процеса на управление“.

Иван Брегов допълни, че всички процеси в администрацията и откъде се пропуква системата, са известни. По думите му обаче трябва да се създаде пътека, за да бъдат нормативно удостоверявани и ако има необходимата политическа воля, това установяване да води до резултати. Методиката не е лош инструмент, но е лошо организирана на този етап, смята той. Според него инспекторатите в администрациите не работят добре:

„Те работят с обратния знак. Ако има някой съвестен държавен чиновник, който е установил проблем и го докладва нагоре по веригата, той веднага бива отстранен или по някакъв начин заобиколен, защото ще наруши огромната корупционна среда, при която работи администрацията“.

Всяка година до 20 февруари тези инспекторати трябва да са направили анализ за предходната година: „Като се изпращат по-нагоре и като стават публични тези доклади, да се установява къде има пробойни. На този етап обаче не виждам добре посочени индикатори на корупцията, които методиката да проследява“.

Петя Георгиева не очаква съществен резултат. Оставките не са резултат от борбата с корупцията, категорична е тя.

Европейският мониторинг беше порочно употребен миналата година, смята Иван Брегов и обясни: „Последният доклад беше един политически подарък за политически коректното поведение на партньорите в ЕНП. Сега вече доверието в този механизъм е охлабено вътре в самата съдебна власт, дори в част от експертите, които изготвят доклада, защото според политическото настроение се променя неговият тон“.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.  




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна.

Затвориха училища в Солун заради деца със стрептококова инфекция

Затвориха училища в Солун след няколко случая на заразени деца със стрептококова инфекция. Заразените ученици са изолирани в болница, съобщават от здравното министерство. Сградите на училищата, които се намират в квартал Евкарпия на Солун, се дезинфекцират. Извършват се тестове на всички ученици, на родителите и на преподавателите. Към тези училища..

публикувано на 23.05.25 в 14:16
Доналд Тръмп

Тръмп обяви, че е извършена "голяма" размяна на военнопленици между Украйна и Русия

Президентът на САЩ Доналд Тръмп обяви, че е извършена "голяма", по думите му, размяна на военнопленици между Украйна и Русия.  Вероятно става дума за размяната на по хиляда души, която беше договорена на проведените по-рано този месец в Истанбул първи от три години насам преки руско-украински разговори. "Поздравявам и двете страни за тези..

публикувано на 23.05.25 в 14:06

Библиотекари, музейни работници и артисти от Ловеч на протест за по-високи заплати

Работещи в Регионалната библиотека в Ловеч излязоха на протест с искане за увеличение на трудовите им възнаграждения с 30%. Към тях се присъединиха и от Регионалния исторически музей в града, а и от Драматичния театър. Протестиращите посочиха, че средната работна заплата в библиотеката е 1400 лева: "Заявяваме категоричното си несъгласие..

публикувано на 23.05.25 в 13:59

Гръцки медии: Атина изпраща 8 самолета F-16 за мисията на НАТО за охрана на страните около Украйна и Русия

Гърция ще се включи в мисията на НАТО за охрана на въздушното пространство на страните в близост до Украйна и Русия, твърдят гръцки медии. Атина ще изпрати осем самолета F-16, които ще са базирани във военновъздушна база на НАТО до град Констанца на черноморското крайбрежие.  Те ще патрулират заедно с румънски изтребители и такива от други..

публикувано на 23.05.25 в 13:50

Описват незаконни постройки на язовир "Огоста" край Монтана

Описват незаконни постройки на язовир "Огоста" край Монтана. В чашката на водоема са се обособили малки селища. Комисията е назначена със заповед на областния управител Калин Хайтов. Експерти от областна и общинска администрации, Напоителни системи, Басейнова дирекция - Плевен, РДНСК, РИОСВ, ИАРА и полицията от днес започнаха обход на бреговете..

публикувано на 23.05.25 в 13:48

Всички овце и кози от Събора край Лясковец отиват към кланицата в Свищов

Всички овце и кози, които ще бъдат изложени на Събора на овцевъдите в края на идната седмица край Лясковец, след края на събитието ще бъдат транспортирани към кланицата на месокомбината в Свищов.  Разпореждането е на Агенцията по безопасност на храните, заради сложната епизоотична обстановка в Европейския съюз и съседните ни държави. Това е..

публикувано на 23.05.25 в 13:24

Миграцията към Великобритания намалява, идват опасенията за недостиг на работници

Миграцията към Великобритания е намаляла почти наполовина през миналата година, което обаче предизвиква опасения за недостиг на работници в някои ключови сектори. "Индипендънт" коментира, че спадът се дължи на намаляването на работници и студенти от страни извън ЕС. Около 431 хил. и повече хора са пристигнали в Обединеното кралство, отколкото..

публикувано на 23.05.25 в 13:23