Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Празнични мероприятия в 800 града на Русия по случай Първи май

| обновено на 01.05.19 в 14:48
Снимка: Васко Михайлов

Очаква се до три милиона души да се включат в организираните в цяла Русия празнични мероприятия по случай Първи май – Ден на пролетта и труда. Митинги и шествия са планирани в близо 800 руски града, съобщиха от Федерацията на независимите профсъюзи. 

Първомайското шествие в Москва започна на Червения площад под наслов „За справедлива икономика в интерес на трудовите хора“. В първите редици на колоната бяха кметът на столицата Сергей Собянин, ръководителят на Федерацията на независимите профсъюзи на Русия и председателят на Московската федерация на профсъюзите.

По данни на организаторите в шествието са се включили около сто хиляди души, сред които работещи в различни сфери, ветерани на труда, студенти, както и депутати от управляващата партия „Единна Русия“.

Комунистическата партия, Левият фронт и Съюзът на съветските офицери организираха в центъра на Москва алтернативно шествие под наслов „Марш на народния гняв“. Участниците се обявиха против антисоциалната политика на властта, повишаването на пенсионната възраст и повишаването на цените. Те поискаха оставка на правителството и президента и смяна на социално-икономическия курс на развитие на Русия.

Около 2000 души се включиха в първомайски протест срещу властта в Санкт Петербург, скандирайки слогани срещу президента Владимир Путин. Полицията задържа над 30 души.

В акцията участваха привърженици на опозиционера Алексей Навални. 

Отделно шествие във втория по големина руски град бе организирано и от управляващата партия „Единна Русия“. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Християн Мицкоски

Премиерът на РСМ призова за спазване на правата на "македонския народ в Западна България"

Премиерът на Северна Македония Християн Мицкоски определи като "червена линия" за Скопие спазването на правата на цитирам "македонския народ в Западна България, който да има свой представител в съвета за малцинствата към българското правителство". Претенцията към София Мицковски обяви по време на тържество в Прилеп по повод Деня на народното въстание -..

публикувано на 11.10.25 в 22:55

Почина холивудската легенда Даян Кийтън

На 79-годишна възраст почина холивудската легенда Даян Кийтън. Носителката на „Оскар“ оставя след себе си наследство в киното, което е белязало няколко поколения. Актьорската ѝ кариера започва на сцената на Бродуей през 60-те години, когато участва в постановката на Hair. Само година след дебюта си през 1968-а Кийтън получава номинация за наградата..

публикувано на 11.10.25 в 22:46
Изглед от Атина

В Гърция затягат контрола върху отдаване на имоти

В Гърция затегнаха контрола върху отдаване на имоти. Глобяват за нерегистриран имот в регистъра.  Под строг контрол се поставят собствениците на жилища, отдавани за краткосрочен наем. Независимият орган за публични приходи извършва проверки като изтри от рекламните сайтове хиляди предложения за кратно наемане на жилище. Според гръцките власти целта е..

публикувано на 11.10.25 в 22:38

Оранжев код за силни дъждове е обявен в части от Испания

Оранжев код за силни дъждове е обявен във Валенсия, южната част на каталонската провинция Тарагона и Балеарските острови. Бурята „Алис“ предизвика частични наводнения в райони на Мурсия и Аликанте. В Мурсия реките и деретата постепенно се връщат в коритата си и няма риск от наводнения след обилните валежи. На места са паднали близо 180 литра на..

публикувано на 11.10.25 в 22:28
Кметът на Дупница Първан Дангов

Родители са недоволни от качеството на храната в дупнишките училища

Родители са недоволни от качеството на храната за децата в дупнишките училища - над 10 сигнала са подадени в Общината, касаещи студени, недобре приготвени храни или в недостатъчно количество. Това съобщи на пресконференция кметът на града Първан Дангов. Имало оплаквания и на проемния ден на градоначалника и доста коментари в социалните мрежи...

публикувано на 11.10.25 в 22:08

Ден на отворените врати в АЕЦ "Козлодуй"

Стотици граждани от цялата страна посетиха АЕЦ "Козлодуй” в деня на отворените врати в централата видяха къде се произвежда над една трета от електроенергията в България. В информационния център бяха показани тематични филми и бяха осигурени печатни материали за дейността на атомната централа.  Посетителите имаха възможност да разгледат командните и..

публикувано на 11.10.25 в 20:21

Протест на военнослужещи в Атина

Военни от цялата страна пристигнаха в Атина и участват в голяма протестна демонстрация пред министерството на отбраната. Те протестират срещу проектозакона за мащабна реформа на въоръжените сили. Премиерът Мицотакис коментира предложените мерки, като каза, че са насочени в  "абсолютно правилна насока“. Променя се заплащането на военните..

публикувано на 11.10.25 в 19:00