Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Спад в оптимистичните очаквания за световен икономически растеж

Спад в оптимистичните очаквания за световния икономически растеж показва годишното проучване на водеща консултантска компания, проведено и сред представители на бизнеса у нас. 

Навсякъде по света бизнес лидерите споделят по-трезви нагласи за бъдещето. 42% от участниците в проучването очакват световната икономика да расте, но с 10% по-малко в сравнение с миналата година. 

За първи път, откакто се провежда проучването в България, посочилите, че икономическият растеж през годината ще се увеличи, са по-малко в процентно отношение от тези в глобален мащаб и от тези в Централна и Източна Европа. Едва 36% са оптимистите у нас при 70% през миналата година. 

В същото време българските бизнес лидери са значително по-уверени във възможностите, организациите им да реализират ръст в приходите си в сравнение със своите колеги в чужбина. 60% у нас при средно 35% в света и в Европа. 

Фокус за българските бизнес лидери е също използването на технологиите в организациите като източник на растеж. Все повече от тях възприемат изкуствения интелект като ключов за бизнеса. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

Тревожно висок остава броят на случаите на сексуално насилие срещу деца и младежи в Германия

В Германия броят на случаите на сексуално насилие срещу деца и младежи остава тревожно висок. Според най-новия доклад на Федералната криминална служба през 2024 година полицията е регистрирала близо 18 хиляди жертви. Повечето жертви на сексуално насилие в Германия са деца, предимно момичета. В повече от половината случаи извършителят е бил..

публикувано на 21.08.25 в 20:05
Снимката е илюстративна

Очаква се значително забавяне в доставката на пратки за САЩ, съобщават от "Български пощи"

Във връзка с нови изисквания от страна на администрацията на САЩ ще има значително забавяне в доставката на пратки за Америка, съобщават от "Български пощи". Възможно е връщане на пратки и необходимост от повторното им изпращане. Завишени са и изискванията към предварителните електронни данни за митническа декларация, изпращани към..

публикувано на 21.08.25 в 19:36
Зам.-министърът на транспорта Димитър Недялков (вляво) обясни мерките за сигурност при превалутирането в село Бели извор.

Полиция ще помага за охраната на пощите при обмяната на левове в евро

На места към охраната на пощенските клонове, които ще обменят левове в евро,  ще се присъединят и полицаи, каза Димитър Недялков, заместник-министър на транспорта. Във врачанското село Бели извор той участва в първата среща от съвместната информационна кампания на "Български пощи" и местните власти за въвеждането на новата валута...

публикувано на 21.08.25 в 19:33

Прокуратурата ще иска постоянен арест за пияния шофьор, катастрофирал на детска площадка в София

Прокуратурата ще иска постоянен арест за пияния шофьор, който тази нощ – след гонка с полицията, катастрофира на детска площадка в столичния кв. "Христо Смирненски". Освен с обвинение за шофиране след употреба на алкохол, той има и обвинение за закана за убийство към жена, която води скитнически начин на живот. Именно заради заплахите към..

публикувано на 21.08.25 в 19:06
Извънредно заседание на Комисията по околната среда и водите в Народното събрание

Създават Национален борд по водите за справяне с кризата с безводието

До две седмици ще бъде създаден Национален борд по водите, който ще координира действията на институциите за преодоляване на водната криза. Това е една от спешните мерки, които народните представители от Парламентарната комисия по околната среда и водите, прие на днешното си извънредно заседание. С 12 гласа "за", един "против" и трима въздържали..

публикувано на 21.08.25 в 19:05

Израелските военни обявиха, че е започнала втората фаза на операцията срещу "Хамас" в Газа

Израелското военно командване обяви, че е започнала втората фаза на операция "Колесниците на Гидеон", целяща унищожаване на терористичната групировка "Хамас" в ивицата Газа. Призивите на местното палестинско население, на роднините на все още неосвободените заложници и на международните организации Израел да се откаже да превзема град Газа..

публикувано на 21.08.25 в 18:41
Снимката е илюстративна

В Ямбол продължава кампанията за безплатно изследване за СПИН и вирусни хепатити B и C

В Ямбол до края на август продължава кампанията за безплатно изследване за СПИН и вирусните хепатити B и C. До момента са взети проби от над 220 лица на различна възраст. За да бъдат обхванати по- широк кръг от хора, служителите на Регионалната здравна инспекция изпращат мобилни екипи във фирми, институции и търговски обекти, както и в..

публикувано на 21.08.25 в 18:29