Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Издателката Борислава Борисова:

Книгата трябва да има за детето добавена стойност - и като текст, и като илюстрация

Излезе поредица, посветена на известни личности, преобразили света

Борислава Борисова
Снимка: БНР

Това, че илюстрациите „греят“, е едно от водещите неща при избора на заглавия. Търсим балансиран текст и богата илюстрация, защото времената са много наситени на всякакви цветни стимули за децата, а трябва все пак да ги държим близо до книгите“ – това каза в предаването „Закуска на тревата“ Борислава Борисова, основател на издателство „Таймлайнс“.

Тя обясни, че нейното художествено и педагогическо образование й дават „друг поглед към книгите“. Опитът й като графичен дизайнер също си казва думата при избора на заглавия.

„Не само да са с малко добавена стойност като текст, но да са богати и стойностни като илюстрация, за да могат да държат вниманието, да са качествени и да имат желание децата да запазят тези книги и в бъдеще, да ги препрочитат и да се връщат към тях отново.“

Борислава вижда мисията си чрез книгите, които представя, да накара децата да вярват повече в своите идеи, креативност и мечти. Заради това и една от поредиците – „Кратки пътеводители в биографии забележителни“, е посветена на известни личности, белязали световната история и култура.

Снимка: БНР„Биографични поредици за хора, постигнали с много усилия, в тежки времена, това, в което са вярвали, към което са се стремили и което, благодарение на тяхното постоянство, е довело до промяна в историята на човечеството, промяна за всички нас“, отбеляза издателката.

Според Борислава Борисова постоянството, с което големите личности преследват своите идеи, може да бъде полезен пример за днешните деца, които бързо губят концентрация.

Тя разпознава отговорността на днешните родители да поддържат интереса на децата към четенето. Много родители според нея се подвеждат да подадат електронно устройство на детето, което гарантира сигурен интерес. 

Докато книгата иска малко повече лично отношение, малко повече време, прекарано с децата, за да може да събудите това любопитство у тях.“

Борислава Борисова се позова на изследвания, че хора, на които е било четено, докато са били малки, продължават да следват този модел със собствените си деца.  

Тя вярва в интуитивния подход към дадена книга, когато посяга към нея. „Факт е, че от години не спирам да чета детска литература, защото това наистина ме увлича, купувам изключително много книги и чета – и с детето си, и без него“, сподели Борислава Борисова.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Лицата на Брюксел в романа на Ирина Папанчева "Брюксел, разголен"

Романът на Ирина Папанчева "Брюксел, разголен" е сред заглавията в лятната кампания "1 град, 19 книги" на обществените библиотеки в Брюксел.  Българката живее в Белгия и има шест романа, детска книга, пише и разкази. За първото си пътуване до столицата тя си спомня: "То беше през февруари 2003 г., когато отидох на стаж в Европейския..

публикувано на 22.07.25 в 14:38
Гергана Дилова в Африка

Гергана Дилова пътува до Африка с различни каузи

Преподава италиански език, танцува балет, занимават я проблеми с околната среда, различни изкуства са част от живота й.   Това е Гергана Дилова, с която ви срещаме отново след поредното й пътуване в Африка. Този път то е различно, защото не става дума само за пътешествие, а за кауза. Там тя се чувства свободна и помага на икономиката, на..

публикувано на 20.07.25 в 06:26
Теди Кацарова

Теди Кацарова: В живота навсякъде има позитивност, въпросът е да не влизаме в ниските вибрации на негативизма

"Най-важното за мен е , както на мен са ми подали ръка преди време,  някой да повярва в теб ! Да ти каже, че можеш да успееш, че можеш да го направиш, да ти даде този първоначален тласък, който да ти даде тази увереност, че ти може да успееш .  Това е особено важно за децата . На "Цветен Камертон" се изявяват толкова талантливи деца.  Жалко е,..

публикувано на 17.07.25 в 09:57
 Жозе Луиш Пейшото

Португалският писател Жозе Луиш Пейшото: Писането е постоянно предизвикателство

Португалският писател Жозе Луиш Пейшото става известен с романа си "Ни един поглед" . Една история за скромни хора с библейски имена, в която творесъществува, но Творецът отсъства. Определят Жозе като едно от най-изненадващите открития на Португалската литература . Жозе бе гост и в България, за да представи историята си, ето какво разказа за БНР и..

публикувано на 14.07.25 в 21:05
 Петър Станимиров

Петър Станимиров за това как се живее като художник

Художникът Петър Станимиров е специален гост на "Нощен Хоризонт" .   За себе си казва - " Животът ми е посветен на илюстрацията и комиксите , а любимата ми награда е ГРАВИТОН от 1998 година, мотото на която е "За добро въображение и доброта на въображението". Като дете нашият гост е бил невинна душа, която гони вятъра и иска, като..

публикувано на 13.07.25 в 19:00
Катя Зографова по време на Литературна разходка в София

Катя Зографова по стъпките на Вазовия стих "корони ази не възпявам" в "Нови хроники на Вазовия род"

На 9 юли се навършиха 175 години от рождението на Патриарха на българската литература – Иван Вазов.  Пуснаха сребърна монета за 175 години от рождението на Иван Вазов В Берковица продължават инициативите за 175-ата годишнина от рождението на Вазов "Душеспасително е делото на патриарха, за да оцелее българския дух, да имаме..

публикувано на 13.07.25 в 08:10