Освен че се наложи като зимен курорт и фестивален център с международна разпознаваемост, през последните години в Банско успешно се развиват фермерството и биопроизводството. Стадата от крави, овце и кози няма да видите по улиците, както беше преди години и това си имаше своя чар. Модерните ферми са извън курорта, а планинските пасища все още са достатъчни за увеличаващия се интерес към животновъдството.
Колкото и парадоксално да звучи, пътят на качествените месни и млечни продукти до вътрешния пазар, хотелите и ресторантите е проблемен, а износът - блокиран от неконкурентна държавна политика и ветеринарни забрани. Но фермерите не се отказват и най-важното – осъзнават, че трябва да се обединят в нов тип кооперации.
Той е един от най-успешните фермери у нас. Може и да не се занимава с това, тъй като фамилията има и увеселителни заведения, спечелили призове за най-качествени клубове в Европа и САЩ. Но Йордан Еринин от Банско знае от баба си и дядо си, че кравата и конят са спасявали семейството от глад и по време на война. И затова не се отказва. Работата не го плаши. Липсата на правила и ясна политика в животновъдството обаче му тежи.
Днес в голямата и модерна ферма на Йордан има двеста елитни животни. В началото е бил само меракът.
„2010 година купих 20 крави с 20 теленца. Започнах постепенно да ги увеличавам. Бях с една порода, която не се реализираше на пазара. Смених породата, в последствие взех и млечни животни. Започнахме да произвеждаме и мляко, и месо. Повече от мерак го правим“, сподели той.
Никак не е лесно, но той знае какво иска и е убеден, че си струва.
„Искам да продължавам да създавам и да се развиваме. Искам като отида в Германия, Италия, Франция – там е много развито животновъдството, искам и ние да станем така“.
Пазарът е най-тежкият проблем на фермерите. Както вътрешният, така и външните. Тук се усеща и най-сериозният дефицит на държавност, споделя Йордан Еринин.
„Имаме за съседка Турция, която е огромен пазар, ние не можем да захраним един квартал на Истанбул… Ако ни се отвори пазарът, ще бъдем много добре“, казва той и посочва, че пазарът е затворен заради болести на територията на България .
Според него българските производители трябва да се наложат месото си на пазара у нас.
„За момента се внася много – испанско, бразилско, мексиканско… Не мисля, че ще е по-добре, защото там се използва ГМО за храна, а нашите продукти са чисти
Без истинско обединение на животновъдите, които да отстояват интереса си и без коопериране, българското месо, мляко и млечни продукти нямат шанс да пробият на висококонкурентните пазари.
„Месодайните асоциации – те са две в България, сега се опитваме да направим браншова организация, която да ни защитава интересите пред правителството“.
Според Йордан Еринин ще е добре, ако има коопериране между производителите.
„Например, бях в Австрия, мандрата, която е там, е на всички фермери – около 1500 човека, занимаващи се с производство на мляко. Сложили са ръководен екип, който им търси и намира пазари. И това е модел от 130 години, който е работещ. Трябва към такива неща да се стремим.“
„Малко ще е трудно, но занапред може и да стане това нещо. Тук някак си още си нямаме доверие един на друг. Но това трябва да се случва – кооперативи, заедно да търсим пазари, заедно да пробиваме“, каза Йордан Еринин.
Репортажа може да чуете от звуковия файл.
Тази вечер е традиционният благотворителен спектакъл "Българската Коледа" под патронажа на президента и неговата съпруга. Благотворителната инициатива се провежда за 22-ра поредна година. Концертът започва в 20.00 часа в Народния театър "Иван Вазов" и ще бъде излъчен пряко в ефира на Българското национално радио, bTV и bTV радио...
Румъния ще закрие над 30 сухопътни гранични пунктове от 1 януари след пълното си присъединяване към Шенгенското пространство, съобщава телевизия Диджи 24, като се позовава на румънското Министерство на вътрешните работи, предаде БТА. Граничните полицаи ще могат да правят случайни проверки в досегашната зона на митницата и в зелената зона -..
В пет общини от Ловешка област все още има много населени места без ток заради аварии, предизвикани от обилния снеговалеж през последното денонощие. Има и затворени пътища. Заради авари в електропреносната мрежа без ток останаха населени места в общините Ловеч, Троян, Априлци, Тетевен и Угърчин. Най-тежко е положението в Троянско, където..
Британският крал Чарлз Трети благодари на медиците, които са се грижили за него и за снаха му Кейт, след като и двамата се подложиха на лечение от рак през настоящата година. Тези благодарности монархът изрази в традиционното си коледно послание към сънародниците, предадоха световните агенции. "Искам да изразя специални сърдечни благодарности..
България е все още трета в световната класация по кибератаки. Това означава, че в страната ни има много "заразени" компютри , казва киберекспертът Ясен Танев. Светът се готви за скок в квантово криптираната комуникация, сочи още той. Технологични слабости и слабостите на хората са причината за пробивите в киберсигурността през 2024-та..
Нов параклис е издигнат в Момчиловци. С храма, посветен на Св. Василий Велики, параклисите край родопското село стават 30. Откриването и освещаването на параклиса предстои на 1 януари – Васильовден. Инициатор за строителството и ктитор на храма е Васил Радичев от Момчиловци. Той изпълнява свое обещание, дадено преди близо 30 години да..
Кауза "Божик"- така са нарекли благотворителната инициатива хората от санданското село Спатово и техните приятели от фондация "Леб и вино" , чиято мисия е опазване на народната традиция и в частност на сградата на читалището в селото. За втора поредна година на 26 декември , вторият ден на Коледа, те организират истински празник в центъра на..
Млади хора от село Столник, община Елин Пелин обикалят къщите в селото на Коледа. Коледарската група е от единадесет млади момчета ...
В плевенското село Малчика се намира най-старият в България католически храм "Св. Анна". Догодина ще се навършат 170 години от освещаването му...
Светлите Рождественски празници посрещат и осемте жени с умствена изостаналост в защитеното жилище в Горна Оряховица. Заедно са в делник и в..