Българският лекарски съюз получи мандат да преговори със Здравната каса за по-високи цени на клиничните пътеки в различни области. На извънреден събор в Обзор бяха направени и промени в устава на организацията.
С електронно гласуване се одобриха промени в Устава на БЛС. Според промените се премахва Акредитационният съвет, а медицинските обучения вече ще се извършват по договор от БЛС и медицинските университети. Най-важното решение на извънредното заседание обаче е свързано с преговорите, които ще започнат между БЛС и НЗОК за увеличаване цените на клиничните пътеки в рамките на отпуснатите 50 милиона лева от резерва на Здравната каса.
"Новите цени ще влязат в сила от първи юни", поясни председателят на Лекарския съюз доктор Иван Маджаров. "Приоритетно ще бъдат повишени цените в педиатрията, но се предвиждат по-високи цени и в детската хирургия и в пулмологията. Освен това в рамките на резерва след анализ ще се обмисли и възможност за минимално повишаване на цените за преглед", каза още доктор Маджаров.
„Край на урните и опашките при избор на нови ръководства в БЛС“, коментира д-р Иван Маджаров. Сред приетите промени в Устава са отпадането на Акредитационния съвет, който беше създаден в края на 2012 г. Запазва се сегашното заплащане и структура на ръководство на Съюза от председател, двама зам-председатели и главен секретар. Не се прие предложението заемащите платени длъжности в УС на БЛС да нямат право да заемат и длъжност управител на общински и частни ДКЦ и Медицински центрове. Според приетите промени в Устава БЛС вече ще издава печатен и/или електронен орган.
Членовете на Съюза са на извънреден събор в Обзор. На него за първи път след 2012 г. бяха направени и промени в Устава на организацията, като за първи път гласуването беше машинно и позволи бързина и експедитивност при вота.
С 221 гласа „за“ делегатите на събора упълномощиха представители на УС на БЛС да преподпишат анекс към НРД (Националния рамков договор) за 2018 г. Гласувана беше и декларация за устойчива и реална политика в здравеопазването, съобщават от Българския лекарски съюз.
В декларацията се казва:
„Ние, българските лекари, с тревога следим поредицата от протести в страната. БЛС се солидаризира с изказаните от нашите колеги – педиатри от Специализираната болница по детски болести "Проф. д-р Иван Митев" проблеми. Те могат и трябва да бъдат решени чрез повишаване на цените на КП в болничната помощ и чрез повишаване на цените на медицинските дейности и капитацията в извънболничната. По най-бързия начин трябва да се договори увеличение на недофинансираните клинични пътеки за лечение на деца, бременни и в областта на пулмологията. Необходими са мерки, които да създадат устойчива и реална политика“.
Ето защо БЛС настоява в спешен порядък да бъдат предприети следните действия:
1. Да отпаднат лимитите за броя легла по клиники в Педиатрията. Ограничението да е общо за броя легла за педиатричните болници и отделения.
2. БЛС настоява за увеличаване на цените на педиатричните клинични пътеки от 1-во до 3-то ниво още в рамките на сега действащия анекс към НРД 2018, като за тази цел се използва резервът на НЗОК.
3. Въвеждане на потребителска такса за преглед на дете, която да бъде поета от държавата.
4. Да се отпуснат допълнителни средства в размер на 6% от резерва на НЗОК, които да се използват за доболнична помощ още в рамките на сега действащия анекс към НРД 2018.
5. Изплащане на т.нар. „надлимитна дейност“ на болниците на стойност 153 млн. лв. с икономии, реализирани от бюджета за болничната помощ за 2019 г.
6. Достойно заплащане за всички работещи в здравния сектор, което да се реализира чрез реално остойностяване на труда на медицинските специалисти.
Първата трипартийна коалиция в Австрия след Втората световна война положи клетва пред федералния президент Александър Ван дер Белен. В новото австрийско правителство участват Народната партия, социалдеморкатите и либералите "Неос". То включва 21 членове, канцлер, вицеканцлер, 12 министри и 7 държавни секретари. Народната партия поема..
Председателката на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен оповести отсрочка от три години за европейските производители на автомобили за покриване на изискванията за намаляване на вредните емисии и няма да се налага те да плащат глоби. Веднага след нейните коментари акциите на "Фолксваген", БМВ и "Мерцедес-Бенц" се вдигнаха, съобщи "Ройтерс".
"Северен поток 2“ не е проект от общ интерес", заяви говорителката на Европейската комисия Ана-Кайса Итконен. Тя каза това по повод на съобщенията, че САЩ преговарят тайно в Швейцария за доставки на руски газ за Германия. Според германския вестник "Билд“ на няколко пъти до Швейцария е пътувал специалният посланик на президента Тръмп Ричард..
В Регионалния исторически музей в Пазарджик се съхраняват лични вещи на десетки участници в Руско-турската освободителна война. След освобождаването на София, градът се оказва ключов за заключителното руско настъпление по направлението Пазарджик-Пловдив-Одрин. В тези драматични събития опожареният при османското отстъпление Пазарджик се..
С над 25 милиона лева от Оперативната програма "Околна среда“ Свищов ще има нов довеждащ водопровод. С 9-километровото съоръжение се очаква да бъде решен проблемът с водозахранването на крайдунавския град от село Вардим. Градът има неизползваем нов водопровод от 2010 година, за който има висящо производство. Старият довеждащ водопровод е..
Община Пордим е най-малката община в област Плевен. Намира се на около 20 км от областния град. Това чудно красиво кътче от страната ни пази много история, свързана с Освобождението на България. Ако попаднете в Пордим ще бъдете впечатлени от един огромен макет на телефонен апарат. Какво напомня и за какви събития, свързани с Плевенската епопея..
Днес, когато България празнува своята свобода, Художествената галерия в Силистра отбелязва двойно тържество – националния празник и 53 години от своето създаване. За тази специална годишнина е подготвена изложба, която представя творби на художници, свързали съдбата си с крайдунавския град. Живопис, графика, скулптура – изложбата събира..
" КС е представил едни данни, а манипулациите в България са много по-големи. Тези данни дали ще бъдат признати от "Информационно обслужване", или отново..
Неизвестни факти от руските военни архиви сочат, че през 1878 година Кърджали е освободен след тежко сражение, разказва за БНР Станчо Станчев,..
Цялото интервю на Снежана Иванова с Радан Кънев в предаването "Неделя 150" чуйте в звуковия файл.