Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Режисьорът Радослав Илиев търси младите зрители с филма си „Студената война“

Радослав Илиев
Снимка: Ани Петрова

Документалният филм "Студената война" ще бъде показан тази вечер в кино „Одеон“. 

„Студената война“ е документален разказ за 40-годишната борба за надмощие между западния свят и социалистическия лагер. Това е последният филм започнат по идея и сценарий приживе от Иван Георгиев-Гец. Режисьорът Радослав Илиев продължава амбициозния проект заедно с Ивайло Пенчев и след шест месеца проучвания и усилена работа филмът е готов. 

Той засяга основни процеси за Студената война, но и българския контекст на противопоставянето, обясни Илиев в предаването "Преди всички".

ма няколко емблематични случая. Това например е 55-а година, първото в историята на авиацията сваляне на пътнически самолет, израелски пътнически самолет над Петрич от българските военни, което създава голям проблем. Разбира се,  емблематичен случай - Георги Марков, който по-малко е засегнат поради факта, че за него се знае повече, и, разбира се, най-емблематичен случай - това е покушението срещу папата и българската следа, но трябва веднага да добавя, че България няма нищо общо", разказа режисьорът Радослав Илиев.

"Аз повече се изненадах, че Студената война не започва с построяването на Берлинската стена, а целият този процес започва още преди, някъде около 43-а година. Две години преди въобще да свърши войната големите сили вече са разпределили Европа и каквото и да се е случило след това, ние нямаме никакво участие и нищо не можем да направим."

"Има неща, например както споменах за израелския самолет, 50 години след този случай все още е много трудно да вземеш документи, някои от тях все още са засекретени", сподели още за работата си по филма Радослав Илиев.  

Режисьорът очаква към филма „Студената война“ да проявят интерес по-младите хора: "За съжаление, все повече случаи имам на хора, които не познават някакви емблематични имена въобще за световната история. Преди година се запознах с едно момиче, което не знаеше кой е Ленин."

Повече чуйте в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

За философията да си учител по философия

"Защо трябва да учим философия?" е въпросът, който най-често чува Владислав Тодоров. Той преподава предмета "Философски цикъл" в елитна врачанска гимназия. Основната идея в работата му е да насърчава учениците си да изразяват мнение, да споделят, да питат, да търсят отговори за всичко, което ги вълнува - от първото влюбване до проблемите на днешния..

публикувано на 18.05.25 в 06:41

Търсене на адреналин с камера в ръка: журналистът Николай Барулов

Журналстът Николай Барулов описва своята работа като "далеч от консерватизма на класическата телевизия". Той е фриланс режисьор и видео журналист с над 20 годишна кариера в телевизията. В професионалния си път минава и през кореспондент във Великобритания.  Николай Барулов дойде в Автономията за да разкаже за тръпката, която ускорява пулса..

публикувано на 13.05.25 в 19:55
Катя Близнакова

Катя Близнакова, изпяла "Лиляно моме" разказва за своите ангели хранители и музиката

Певицата Катя Близнакова, която преди години изпя народната песен "Лиляно, моме" - песента, която се превърна в нейна емблема и стана любима на поколения българи - тази усмихната и пламенна певица гостува на "Нощен хоризонт" . Тя споделя за музиката и песните си, за срещите ѝ с публиката, за колекцията ѝ от ангели - пазители , както и за..

публикувано на 12.05.25 в 10:02
Жаклин Прейс с цигулката

Жаклин Прейс: Ходете по-често на класически концерти

Жаклин Прейс е талантлива млада българска цигуларка , която от 7 години е част от Белгийския национален оркестър . От 2018 година нашата сънародничка живее в Брюксел, но периодично се връща и в България, когато има покани за участия в концерти. В работата си като оркестрант Жаклин се среща със солисти и диригенти от цял свят , сред..

публикувано на 12.05.25 в 08:51
Наталия Цекова - актриса

Наталия Цекова: Хората знаят, че само през образованието се достига до мечтите

Наталия Цекова е актриса с горещо сърце. Тя е от хората, които вдъхновяват и даряват криле на другите, за да могат да летят върху мечтите си. Наталия Цекова сбъдва детската си мечта да играе на сцена. Когато е била на 10 години, е решила, че ще стане актриса. Призвана е за това. Вярва, че е родена, за да бъде актриса. "Определено беше..

публикувано на 11.05.25 в 06:00
Иван Въжаров

Спортният журналист Иван Въжаров подготвя шампиони по бридж

Иван Въжаров е майстор на спортния бридж, играе този олимпийски спорт повече от 40 години. Той е треньор на млади бриджьори - шампиони. Създател е на кръстословици. Участвал е във викторини и в "Минута е много". Дълго време е бил спортен журналист. Като студент в първи курс се е запалил по спортния бридж. Стига до младежкия..

публикувано на 05.05.25 в 12:04

В Международния ден на джаза – самопризнания за вечното притегляне към любимата музика

"Тук са вманиачени по традициите и миналото и всичко е наопаки. Навсякъде другаде да свириш на китара ще е твой плюс. А тук китара…?! Управителите настръхват. "Твърде модерно е, на туристите няма да им хареса." Миналата есен си купих една стара джазова кухарка с кръгъл отвор, дето ще речеш, че е точно като..

публикувано на 30.04.25 в 08:05