На 16 май хеликоптер, чийто допълнителен полет беше платен от приятели на Боян, прелетя за последно до най-високия лагер под върха.
"Последният полет с вертолета - качихме се на близо 7600 метра височина и прелетяхме над пътеката на около 30 метра от горе до долу. Със собствените си очи за последен път прегледахме целия път и видяхме, че няма следи от Боян. Кацнахме и тогава решихме, че просто от тук нататък надежда няма, но с едно чувство, че пък всичко възможно, което можеше да бъде направено, за да се опитаме да го намерим, беше направено", спомня си днес Кирил Петков, който участва в издирването.
"И това, че при последния полет видяхме маршрута със собствените си очи отгоре до долу, ни даде едно чувство, че не е могло в тази ситуация, при тази планина, резултатът да бъде друг, на базата на някакво по-голямо старание или на повече средства, или на по-голяма организация", обясни Кирил Петков в предаването "Преди всички".
"Сближихме се много бързо с някои от алпинистите, участвали в издирването, със собственика на хеликоптерната компания. Получавам от време на време по някое съобщение във Фейсбук, особено от човека от хеликоптерната компания, който накрая и той се разплака".
Всички искаха да получат някакво успокоение, че има надежда и това продължи дни наред, за мен бяха денонощия, разказа редакторът в новините на "Хоризонт" Таня Иванова, която следеше в детайли спасителната операция.
"Прегледахме всичко, каквото може да се прегледа, по няколко пъти, снимките ги прегледахме раздробени до пиксели, на различни леъри, мисля, че нищо не успяхме да изпуснем. Не сме си изяснили, вероятно никога няма да си изясним", разказа Деян Петков, който беше част от екипа на Боян Петров.
"За нас вероятностите са две: или се е качил на върха и е паднал от другата страна, или е паднал от северната страна. Почти изключваме лавина или пропадане в дупка. За мен и хората, които бяхме около Боян най-интересно е дали той е бил на върха, което може да се разбере единствено ако му намерим фотоапарата. Теоретично не е невъзможно, ако някой следващ алпинист минава по този маршрут, който е странично от традиционния, ние ще се свързваме с всеки един и ще подсказваме да се оглеждат", каза още Деян Петков.
Най-трудният момент за него е бил две-три седмици след приключването на издирвателната акция. "Когато човек вече е имал време да осмисли какво се случва и да остане по-надълго със себе си, без емоции, защото по време на самото издирване е много адреналин. Също е трудно есенно и пролетно време, като дойде време за експедиция, защото това обикновено беше времето, в което се подготвяхме за тръгване нанякъде, а сега изведнъж няма какво да се прави по това време..."
"Нашата страст е такава, че всички тези инциденти не могат да я прекъснат. Боян и всички тези приятели, които загубихме през годините, са с нас през цялото време", споделя Деян. Той е категоричен, че случаят с изчезването на Боян под Шиша Пангма е докоснал както хора, които не разбират от алпинизъм, така и професионалистите, които се сблъскват по-често с подобна загуба.
"Боян е един от хората, които са оставили най-много следа явно в мислите на своите колеги. Първо - постиженията му, които очевидно впечатляват всички. Второ - той просто беше такъв човек, който с всички си имаше думата".
Кирил Петков пък изтъкна, че сега е важно да продължим да се борим за каузите, които Боян подкрепяше.
В интервю на Таня Иванова през 2010 година Боян Петров споделя:
"Като се отдадеш на алпинизъм, страда личният живот, с ръка на сърцето го казвам. Длъжник съм им, на семейството съм длъжник, но понякога върховете така ме обземат... Те те обсебват като идея, която ти се загнездва и ти докато не я приключиш, духът ти не е спокоен."
"Тя е много тънка границата на риска горе, за която ти вече знаеш, че там е смъртта. Ти се движиш точно на ръба понякога."
Повече по темата чуйте в звуковия файл.
Вътреболнична инфекция с бактерията клебсиела пневмония отнема живота на 39-годишен мъж. Това се случва след бъбречна трансплантация в университетската болница "Александровска". За случая стана ясно от жалба на майката на Петър Стоянов – Симона Стоянова – до здравния министър. В нея се твърди, че ИА "Медицински надзор" умишлено..
Gen Z взема кредити по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях. Това каза пред БНР Лилия Димитрова, председател на Асоциацията за управление на вземания. Тя подчерта необходимостта от по-голяма финансова грамотност. Димитрова обърна внимание върху въпроса един кредитополучател колко успоредни кредита има , не само на каква..
Три рейтингови агенции повишиха кредитния рейтинг на България в седмицата, в която получихме зелена светлина за въвеждане на единната европейска валута от 1 януари догодина. Scope Ratings даде на страната ни рейтинг от А- (А минус) в местна и чуждестранна валута, с което за първи път влязохме в най-високата скала от инвестиционния клас...
Над пет километра е отсечката от Е-79, която минава през Кресна, а след влизането на България в Шенген и особено в сезона на лятото потокът от леки автомобили и камиони се е увеличил два пъти. Изграждането на последния участък от АМ "Струма", както и обходен път западно от Кресна ще отнеме поне пет години. Мерки за облекчаване на..
Не смятам, че има нещо, което може да осуети влизането ни в еврозоната. Това обясни пред БНР Любомир Каримански, член на УС на БНБ. "Вече е взето финалното решение. Предстои тежка работа , която трябва да бъде свършена до първи януари 2026 година, пък и след това. Но не би трябва да си поставяме като сериозен приоритет и цел за..
Наематели на общински жилища протестират пред Столичната община заради обсъждането на нови правила за настаняване. Ако влязат в сила новите правила за настаняване, има реална опасност те да останат на улицата. Предлага се да се въведат срочни договори до 5 години . Вносителите на текстовете от "Спаси София" са категорични, че крайно нуждаещи се,..
Студенти от Юридическия факултет на Софийския университет "Св. Климент Охридски" планират протест от 18.00 ч. пред сградата на СУ срещу повишените такси за платено обучение за следващата академична година. При някои такси е заложен троен ръст. Вчера на среща със студентите министър Красимир Вълчев е уверил, че Народното събрание ще..
" Не знам колко струват колите. Те не са наши . Дадени са от човек, който също е ощетен от това управление и каза, че понеже продава бизнеса си, продава..
В "Нощен Хоризонт" гости по темата за отпуските на учителите, как почиват през лятото учителите - това коментират Дора Терзиева - старши учител в ДГ..
Обществената поръчка за десет нови автобуса до Витоша е провалена. Явили са се двама участници, като единият е бил отстранен по формални причини...