Когато някой иска да направи нещо по-добро за народа си, не бива да бъде укоряван, ДДС е крайъгълен камък на всяка европейска система, заяви пред БНР икономистът Румен Гълъбинов.
В предаването „12+3“ на програма „Хоризонт“ той подчерта, че с нивото на ДДС се влияе на икономическия растеж.
„ДДС оказва влияние върху разпределението на богатството в едно общество. Като искаме да увеличим растежа и от там приходите, намаляваме ДДС или въвеждаме диференцирана ставка.“
В България е от изключителна важност да се намали ДДС, смята Гълъбинов. Според регламентите на ЕС има възможност да се свали до разрешените 15%, вместо сегашните 20%, подчерта той.
В Гърция предвиждат и 13-а пенсия за хората с ниски доходи.
„У нас до кога няма да има 13-а пенсия? Даваме едни смешни 40 лева за Коледа и Великден!“
След като в средата на годината има натрупани 2,5 милиарда лева излишък, нищо не пречи да бъде въведен този механизъм за най-бедните, посочи икономистът. Той намира сегашния момент за най-подходящ да се работи проактивно с данъчната политика за спиране на тенденцията на намаляване на растежа.
Гълъбинов призова и за намаляване на данък дивидент за бизнеса от 5% на 3% и „дори да освободим от този данък стратегическите инвеститори за определен срок“.
„Данъчната политика е силен лост за развитието на икономиката - ако държавата има желание и може да го направи“, добави той.
Цялото интервю с икономиста Румен Гълъбинов чуйте в звуковия файл.
Русия не може да наложи вето върху пътя на Украйна към ЕС и НАТО, нито може да има ограничения върху украинските въоръжени сили за сътрудничеството им с трети страни. Украйна ще реши за територията си, а международните граници не могат да се променят със сила. Разнопосочни реакции сред срещата на върха в Аляска, европейци излизат с декларация..
Категорично положителни са първоначалните реакции в Русия след срещата между американския президент Доналд Тръмп и руския държавен глава Владимир Путин в Аляска. "Срещата доказа, че преговори са възможни без предварителни условия и едновременно с продължаването на "специалната военна операция", написа в "Телеграм" бившият руски президент Дмитрий..
Президентът на САЩ Доналд Тръмп съобщи след срещата си на върха с руския си колега Владимир Путин, че ще приеме в Овалния кабинет на Белия дом в понеделник следобед украинския президент Володимир Зеленски, предаде Ройтерс. "Ако всичко се получи, ще насрочим среща с президента Путин", заяви Тръмп. След срещата на върха САЩ-Русия: Значителен..
Ураганът "Ерин", който се формира в Атлантическия океан, се засили до трета категория, докато е в зоната на Карибите, предаде Асошиейтед прес, като се позова на американския Национален център за ураганите. Стихията се намира на 275 километра североизточно от Англия с ветрове със скорост от 195 километра в час. Ураганът се придвижва..
"Предполагам, че Путин се връща в Москва много щастлив", коментира за Скай нюз британският професор Марк Галеоти, историк и полотолог, сътрудник на Кралския институт на обединените служби – най-старият мозъчен тръст за отбрана и сигурност в света. След срещата на върха в Аляска: Без сделка за Украйна, Тръмп и Путин определиха разговорите като..
Реакциите след срещата между президентите на САЩ и Русия в Аляска са разнопосочни. След срещата на върха в Аляска: Без сделка за Украйна, Тръмп и Путин определиха разговорите като продуктивни След срещата на върха САЩ-Русия: Значителен напредък, но още без окончателна договореност Премиерът на Унгария Виктор Орбан написа във Фейсбук, че..
Украинският президент Володимир Зеленски потвърди, че планира да се срещне с американския държавен глава Доналд Тръмп във Вашингтон в понеделник. Зеленски също обяви, че е имал дълъг разговор по телефона с Тръмп, към който са се присъединили и европейски лидери и генералният секретар на НАТО Марк Рюте. В разговорите са участвали френският президент..
Срещата в Аляска е своеобразен подарък към Тръмп, който ще бъде легитимиран като посредник и стратег на този изход от войната, а същевременно и..
Лекари, медицински сестри и персонал от Държавната психиатрична болница в Ловеч са подложени на натиск и тормоз от директора на лечебното заведение..
Вирусът се разпространява с шеметна бързина. Една четвърт от породата вакла маришка овца в страната вече е унищожена , като 66% от популацията в..