Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Борисов и Ципрас направиха първа копка на газовия интерконектор, подписаха се върху пилотната тръба

| обновено на 22.05.19 в 16:02
4
Двамата премиери подписаха пилотната тръба на газопровода.
Снимка: Пресцентър на МС

„С интерконектора България - Гърция даваме пълна и реална диверсификация на доставките на газ“. Това заяви министър-председателят Бойко Борисов на церемония в Кирково, където с премиера на Гърция Алексис Ципрас дадоха начало на изграждането на междусистемната газова връзка между двете страни. Борисов подчерта, че междусистемната газова връзка ще има ключова роля за целия регион и за Европа.

„Много делегации се върнаха от Азербайджан, само че газта не може да се носи в джоб, чанта, сак. Наслушахме се на приказки. Е, ние поработихме и сега даваме старт“, посочи премиерът Борисов. Той заяви, че само преди дни е инспектирал и връзката, която се прави от българо-турската до българо-сръбската граница, и допълни, че страната ни ще се възползва от различните източници на газ и ще избира най-изгодната цена.

Алексис Ципрас подчерта важността на проекта. Той посочи, че подобни връзки спомагат за мира и стабилността както в региона на Балканите, така и в Европа:

„Това са проекти, които укрепват геополитическата роля на Гърция и България. През последните години Гърция, България, Румъния и Сърбия работихме по перспективата за един пръстен на свързаност в региона“. Ципрас посочи, че голяма част от доставките по тази връзка ще бъдат от Азербайджан чрез Трансадриатическия газопровод.

„Този проект може да бъде разклонен към Сърбия и към Румъния“, добави гръцкият премиер и акцентира върху възможностите за свързаност между Балканите с Източното Средиземноморие.

Церемонията по първата копка се извърши на международния път за Гърция, на няколко километра от прохода Маказа. Там пристигнаха представители на българското и на гръцкото правителство, на Европейската комисия, на проектната компания, както и заместник-посланикът на САЩ у нас.

Посланикът на САЩ в България Ерик Рубин приветства началото на изграждането на интерконектора между България и Гърция. В съобщение на посолството на САЩ церемонията се определя като „знак за големия ангажимент, който българската и гръцката страна поемат към изграждането на газовия интерконектор“. Посланик Рубин отбелязва, че проектът е обещание за енергийна диверсификация и по-голяма енергийна сигурност не само за България, но и за целия регион.

Борисов и Ципрас кацнаха с хеликоптери на стадиона в Кирково, където Борисов посрещна Ципрас, като го запозна с региона и подчерта, че в него в мир живеят християни и мюсюлмани. Двамата обсъдиха и сътрудничеството между двете страни в различни области.

Газ през интерконектора тръгва през 2020 година


Газ трябва да започне да се пренася и търгува през втората половина на следващата година. Това каза в интервю за „Хоризонт“ енергийният министър Теменужка Петкова:

„Този проект трябва да бъде и финансово стабилен, тъй като той се реализира на територията на две държави, трябва да бъдат договорени и финансовите параметри, така че да бъде устойчив във времето. Оттук нататък първото, което трябва да бъде направено, за да се пристъпи към подписване на окончателните договори с компаниите, които са резервирали капацитет, е, българският и гръцкият регулатор да одобрят тръжния кодекс. В момента сме отправили молба към двата регулатора за максимално скъсяване на тези срокове, така, че до края на месец юли ние да сме приключили с този процес по подписването на окончателните споразумения“.

182 км е дължината на газопровода, капацитетът е от 3 до 5 млрд. куб. м газ годишно

Газопроводът между Гърция и България е с дължина 182 км, от които около 150 км на българска територия. Той ще свързва националните газопреносни системи на двете страни, като входната точка е в района на Комотини, а изходната край Стара Загора. Тръбата ще преминава в близост до граничния пункт Маказа - Нимфея и ще следва трасето на международния път.

Газопроводът е един от приоритетните проекти за сигурност и конкурентоспособност на енергийния пазар в ЕС. Той е изключително важен и за това, че осигурява разнообразие на източниците и доставките на газ за България и региона на Югоизточна Европа. Чрез него България ще получава азербайджански природен газ от Трансадриатическия газопровод, както и през терминала на Александруполис за втечнен природен газ от САЩ, Катар, Алжир, Израел, Египет и други.

Интерконекторът е с капацитет от 3 до 5 млрд. куб. м газ годишно. Очаква се реалното строителство на газопровода да започне през юни и да завърши през 2020 година, когато България планира да започне преноса на първите количества синьо гориво. Общата стойност на проекта е 220 млн. евро.

Вече са известни строителят и доставчикът на тръбите. От последния има обжалване на процедурата за избор, но според запознати, това няма да спре изпълнението на проекта.

В Кирково са скептични за ползите от газа

На газопровода се надяват и жителите на община Кирково, но според кмета Шинаси Сюлейман за тях надали ще има преки ползи:

„Аз се съмнявам, че ще се даде възможност на обикновен наш жител да се намеси при изграждането. Вероятно ще има и участъци, където много тесни специалисти ще бъдат наети, било то заваряване или пък наемане на по-малка, не едрогабаритна техника“.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

Свързани новини

Теменужка Петкова

Теменужка Петкова: Догодина трябва да започне преносът на газ през интерконектора Гърция-България

През втората половина на следващата година трябва да започне да се пренася и търгува газ през интерконектора, каза пред БНР енергийният министър Теменужка Петкова. Тя даде интервю за предаването „Преди всички“ на програма „Хоризонт“ преди..

публикувано на 22.05.19 в 10:05
ВИЖТЕ ОЩЕ
Проф. Красимир Калинов

Проф. Красимир Калинов: Няма как да бъдат различени фалшифицираните бюлетини, за да не ги броим

Една фалшифицирана бюлетина, пъхната в купчинката с другите, няма как да бъде различена и затова да не я броим. Това каза пред БНР  проф. Красимир Калинов - един от експертите, които ще извършат повторното преброяване по решение на Конституционния..

публикувано на 01.12.24 в 10:47

Събитията от седмицата - избор на председател на НС, чума по овцете, Шенген

Пълен блокаж, колкото повече дърпаш конците, толкова повече възела се затяга. И трите поредни опита - 6-и, 7-и и 8-и - да се избере председателят на 51-ото НС не успяха. Бурни емоции, обвинения в зависимости, разединение, наказани за неподчинение на..

публикувано на 01.12.24 в 10:33

Кирил Вътев: Недоверието в институциите е повсеместно и пагубно

"Недоверието в институциите е повсеместно. Това е пагубно за една държава", заяви пред БНР бившият министър на земеделието Кирил Вътев относно проблема с чумата по овцете и последвалите протести на фермери. "Всяка страна в ЕС има референтна..

публикувано на 01.12.24 в 10:19
Андрей Ковачев

Андрей Ковачев: С дипломатически ходове РСМ не може да промени преговорната рамка за ЕС

"Надявам се Народното събрание да намери време, за да допълни Закона за българското гражданство - да има церемония по връчването и публичен регистър на всички, които са получили българско гражданство, както и да има възможност за отнемането му ,..

публикувано на 01.12.24 в 10:13

Започват проверки за опасни играчки и коледни светлини

Държавната агенция за метрологичен и технически надзор ще проверява през декември търговците на играчки, коледни светлини и фойерверки за неизправни и опасни стоки. Кампанията ще продължи до края на годината, разкрита е и специална телефонна линия за..

публикувано на 01.12.24 в 09:52

Министерството на транспорта подкрепя проекта летище "София" да носи името на Васил Левски

Министерството на транспорта и съобщенията подкрепи проекта летище "София" да носи името на най-светлата историческа личност за България Васил Левски, предложен от Българската академия на науките. Служебният министър на транспорта Красимира Стоянова не се..

публикувано на 01.12.24 в 09:19
Заместник-кметът на София по направление ''Зелена система, екология и земеползване

Нискоемисионната зона за автомобили в София влиза в сила

Нискоемисионната зона за автомобили в София влиза в сила от днес с разширен обхват, който налага ограничаване на движението на моторни превозни средства от първа и от втора екогрупа. Забраната за влизане в центъра на столицата цели да се подобри чистотата..

публикувано на 01.12.24 в 09:08