В рубриката "Има ли мегдан" на предаването "Графити по въздуха" гостува Пенка Минчева, която вече 15 години се занимава с организационната дейност на "Процес - пространство".
Тя е родом от Карлово, живяла е в Швеция, а сега поделя времето си между Берлин и България, по-конкретно село Дъбене, където успява да си почине, да се концентрира и да събере сили за следващ проект.
Има ли съвременното изкуство критична маса от почитатели, за да се превърне във важен фактор? Има, но те не са голям кръг, отговаря Минчева. „В България фокусът не е дотолкова отнесен към съвременното изкуство и като че ли традиционното изкуство има повече популярност.“
За младите обаче, главно занимаващи се с артистични дейности, съвременното изкуство е провокация и им действа зареждащо, смята Пенка Минчева. Тя дава пример със студентски групи и преподаватели, участвали в досегашните издания на фестивала.
Галя Йотова е хроникьорът, който фотографира събитията от самото създаване на фестивала. Тази година ще бъде само негов гост.
Тя участва в проект, озаглавен „За буквите – между Пловдив и Матера“, в който основен акцент е кирилицата.
„Искаме да популяризираме не само в Матера, Италия, но и в България името и делото на Яков Крайков – първият български печатар, който отпечатва на кирилица 4 книги в собствената си печатница във Венеция. През 1566 година излиза първата му книга“, разказа Йотова.
За една от работилниците в партньорският град на Европейска столица на културата 2019 - Матера, са били подготвени страници от книгите на Яков Крайков, с които гостите да направят отпечатъци. Представянето на проекта е било точно на 11 май – в Деня на Кирил и Методий, обясни Галя Йотова.
Фестивалът „Процес - Пространство“ ми даде страшно много, признава Йотова, която за себе си дели творческото си битие на „преди и след“ фестивала.
Двете гледни точки към съвременното изкуство и има ли мегдан то у нас чуйте в звуковия файл.На 21 декември ансамбъл КласикАрт кани почитателите си на празничен концерт - Коледа с КласикАрт. Специално участие в него ще има забележителната българска акордеонистка Вероника Тодорова, която е и автор на една от пиесите в програмата. На сцената с тях ще бъдат още: Детски филхармоничен хор, Балетно студио “Джулия Ромеова”, деца художници от “Артис”..
Провокацията има граници , заяви пред БНР певецът Иво Димчев - един от най-популярните български алтернативни изпълнители. Той е известен не само с артистичните си изяви, но и с подкрепата на ЛГБТ общността и борбата срещу дискриминацията. Той е хореограф, художник, режисьор, автор на спектакли, текстове и песни. " Когато отнемаш удоволствието,..
На 21 декември в зала "България" от 19:00 часа Смесеният хор и Симфоничният оркестър на БНР ще изпратят 2024 година по специален начин - с музика между класиката и джаза. Диригентът Владимир Кираджиев - уважаван музикант и преподавател във Виена - избира операта "Порги и Бес" от Джордж Гершуин за поредното си гостуване на радиосъставите в София. За тях..
За осма поредна година фондация "Йордан Камджалов" организира отбелязването на рождения ден на забележителния български композитор и архитект Димитър Ненов - 19 декември. Новата българска музикална традиция на тази дата в София да бъде изпълнявана неговата впечатляваща оратория "Коледа" от оркестър "Генезис" и хора към Музикална лаборатория за Човека..
Една от най-талантливите наши млади цигуларки - Лора Маркова, носителка на специалния приз "Олга Камбурова" 2019 на предаването "Алегро виваче", ще дебютира като солистка на Софийската филхармония в четвъртък, 19 декември, в зала "България" от 19:00 ч. Тя ще поднесе на публиката емблематичния Концерт за цигулка и оркестър от Пьотр Илич Чайковски..
Тази събота, последно за тази година, камерен ансамбъл "Силуети" и Сити Марк Арт Център в София ще представят своя спектакъл-концерт "Шарената книжка". Това представление е специално подготвено за бебета и най-малки деца, както и за техните родители. Те ще могат да чуят класически пиеси от Моцарт, Шуберт, Брамс, Сен-Санс, Корсаков, Прокофиев,..
С албума си "Призми", който издадоха преди година и половина, One Day Less дадоха категорична заявка за енергията, стила и начина, по който решават да изразяват себе си. Неслучайно се определят така - "Ние сме алтърнатив рок банда, създадена през 2020-та. Мечтаем, дори когато спим! Пишем историята си и я споделяме с вас." Силно вдъхновени от..
Млади хора от село Столник, община Елин Пелин обикалят къщите в селото на Коледа. Коледарската група е от единадесет млади момчета ...
Светлите Рождественски празници посрещат и осемте жени с умствена изостаналост в защитеното жилище в Горна Оряховица. Заедно са в делник и в..
В плевенското село Малчика се намира най-старият в България католически храм "Св. Анна". Догодина ще се навършат 170 години от освещаването му...