Това са част от въпросите, които зададохме на активни младежи в навечерието на евровота.
Видеопроектът на Програма „Хоризонт“ „Младите гласуват“ разкрива техния информиран и критичен поглед към Европа, визията им накъде трябва да върви тя и с какви послания може да спечели гласа на младите.
„Беше ми изключително интересно да общувам с толкова много умни, интелигентни, образовани млади хора, които имат и силата, и инициативата да променят нещо“, каза редакторът в „Хоризонт“ Иван Русланов, който засне повечето от епизодите.
„Смятам, че са изключително интересни, всеки един от тях. Докато ги подбирах и предлагах на екипа ни, с който работихме, попаднах на хора, които не просто гледат на Европа и Европейския съюз като институции като на някакво поле за кариерно развитие, а като на общ дом, където всички могат да дойдат и да се обединят около някои важни каузи. Имахме образ, който искаше да подкрепи кампаниите против пластмасите, имахме невероятен млад човек – политолог, който каза, че е бягал от училище, за да гледа парламентарния контрол…“
Младите хора в поредицата ни знаеха за какво ще отидат да гласуват и то не просто на теория. Искаха да видят след това практическите резултати за всички нас, подчерта Иван Русланов.
„Това, което аз наблюдавам и мен ме изненада е, че едни от най-гледаните ни интервюта от тази видеопоредица бяха на тези млади хора, които говореха повече за младежките инициативи. Единият от тях смята, че младежките права и интереси не са достатъчно защитени в Европейския съюз и затова трябва да се гласува. Другият млад човек – момиче студент в „Международни отношения“ пък смята обратното: че ЕС все повече мисли за младите и ние като такива трябва да гласуваме на изборите“, разказа редакторът Ивелина Георгиева.
Въпреки че повечето от тях нямат навършени 25 години, те познават европейските институции в дълбочина, допълни Иван Русланов. „Те говореха за проблемите, за Брекзит, за бюрокрацията и даваха решения, които могат да се чуят и във видеата. С най-важното послание: „Не бива да подценяваме младите, просто защото нямат опит. Трябва да ги обучим, да бъдат научени и да им се даде шанс“.
Още за поредицата слушайте в звуковия файл и вижте на специалния ни сайт Евроизбори 2019.Относно матурата по математика след 12-и клас Боян Захариев, директор дирекция "Образование" в "Отворено общество", изказа мнението си: " Важно е за какво се ползват определени изпити. Те могат да се ползват за няколко неща. Едното е ако са необходими на някого напред във времето - подобен изпит е важен за работодатели или за кандидатстване за..
България има да направи големи, едри и бързи стъпки към своята културна интеграция в ЕС. Това мнение изказа пред БНР Асен Асенов, създател на поредица от международни фестивали, сред които и "One dance festival". " Страната ни може би е най-неинтегрираната държава-членка в европейската екосистема на културните индустрии. Ние не успяваме да..
Две години след опустошителното земетресение в Турция всички усилия са насочени основно към възстановяване на жилищата на пострадалите. Знамената в Турция на 6-и февруари бяха свалени наполовина в памет на загиналите над 53 хиляди души. За оцелелите все още не е ясно кога ще има възстановяване на живота такъв, какъвто е бил преди. Две..
Доналд Тръмп и Володимир Зеленски ще се срещнат идната седмица. Поне такова очакване изрази американският президент вчера. Тази среща може да се окаже съдбоносна за Украйна. От нея, най-малкото, ще зависи с каква нагласа Тръмп ще отиде на многократно вече анонсирания разговор очи в очи с Путин. Допреди броени дни украинците все още чакаха..
След бедствието на века, както самите турски власти определиха земетресението, поразило страната пред две години, усилията днес са насочени към възстановяване и към нова глава в тази история, озаглавена "солидарността на века". По строежите, изградени с държавно финансиране, се работи по 24 часа в денонощието, твърдят местните и национални и..
"Ситуацията беше страшна, апокалиптична. Атмосфера на смърт се усещаше навсякъде". Това са спомените на Нора Чолакова, кореспондент на БТА в Турция, след като на 6 февруари 2023 г. южната ни съседка беше поразена от трус с магнитуд 7,7 по Рихтер. Бедствието е едно от най-опустошителите земетресения в историята на Турция – загиналите са над 53..
Община Поморие оттегли предложението си за подмяна на 63 стари дървета в центъра на града с нови. Седмица след първата среща с жителите на Поморие, на която беше представена идеята, заради създалото се напрежение Общината организира втора среща. Снощи, в новото читалище на града, кметът Иван Алексиев предложи един демократичен подход за..
Според Закона за противодействие на корупцията всички лица, заемащи публични длъжности, трябва да подават декларации, в които да описват имотното и..
Бюджетът трябва да бъде балансиран и истински, няма да настояваме за 3% дефицит и не смятаме, че ако не сме готови за еврозоната, трябва да влизаме в..