Книгата „В памет на паметта“ ще бъде представена днес от 18.30 часа в Националния дворец на културата. Автор е Мария Степанова - руска писателска, поет и журналист. Степанова е сред най-отличаваните съвременни руски поети. Поезията ѝ е преведена на повечето европейски езици.
Тя е главен редактор на руското интернет издание за изкуство и култура Colta.ru. Завършила е Московския литературен институт "Максим Горки". Паралелно, с излизането на "В памет на паметта" в Германия, Мария Степанова е поканена от Хумболтовия университет на Берлин за гост-лектор през учебната 2018/19 година с цикъл лекции за (pе)конструкция на миналото с фокус върху книгата й.
„На мен ми се струва, че миналото е много силно свързано с идеята за бъдещето и тази връзка е много специална. Колкото по-проблемно се оказва бъдещето, колкото по-тежко е нашето настояще, толкова повече проекции и надежди инвестираме ние в посока на миналото. И в последните години това престана да бъде проблем на културата. И все повече се превръща в част от политическата ситуация“, каза Мария Степанова в предаването „Хоризонт до обед“.
„Мисля, че ние присъстваме в момента на началото на това, което можем да наречем граждански войни за паметта. Отношението към миналото, отношението към паметта може да разделя не само отделните държави, но дори и хора, които са от едно и също семейство.“
„Много любопитно обстоятелство е, че през последните няколко десетилетия все повече се обръщаме от историята към паметта. И разбира се огромната разлика между историята и паметта е, че историята е повече или по-малко обективна или се опитва да бъде такава, докато паметта няма как да бъде, защото колкото хора има на този свят, толкова различни версии има за събитията. Ето как тези различни версии започват да се сблъскват една с друга, влизат във война по между си и така ние разбираме, че миналото не е някаква реалност, а нещо от което може да се създава художествена литература.“
„И все повече се връщат едни стилистични конструкции - не само в Русия, и в Германия например начинът, по който говорят хората от „Алтернатива за Германия“ това са стилистични конструкции в говоренето, които са характерни по-скоро за 30-те години на XX век, а не за нашето настояще. Някакви думи, идиоми, конструкции, които на нас ни са се стрували изчезнали, безвъзвратно изгубени. Например словосъчетанието „враг на народа“, което Тръмп използва доста често, или пък по време на предизборната агитация на „Алтернатива за Германия“ хората от тази партия използваха много активно думата „хаймат“- отечество. Една версия на думата родина, която е доста особена и която доскоро хората не я използваха.“
„Ще кажа, че в известен смисъл българските читатели са и моята надежда за бъдещето. Когато твоята книга е преведена на един нов, на още един език, се отваря внезапно някаква врата и зад тази врата има коридор, който е огрян от слънце. И аз много искам за моята книга точно такова бъдеще“, каза руската писателка Мария Степанова.
Повече можете да чуете в звуковия файл.
Актьорът Константин Икономов от Сатиричния театър е гост в поредицата "Магията на театъра" . Той има ярко присъствие на сцената и впечатлява със своите превъплъщения в различните образи. Константин Икономов завършва НАТФИЗ „Кръстьо Сарафов“ през 2005 год. в класа на проф. Пламен Марков . След това работи в театъра в Стара Загора. А по-късно на..
Деси Добрева е специален гост в "Нощен хоризонт" и представя предстоящото турне "Гиздава". Седем концерта в седемте най-големи градове в страната, с благотворителна цел - в подкрепа на деца таланти. Певицата, заедно с Лудо Младо Бенд и Нешка Робева, стартира мащабното турне, което ще обиколи България и ще зарадва почитателите на българския..
18-годишната Росица Денчева, състезател на Тенис клуб "Плевен 90", ще представи родния си град и България на турнира "Уимбълдън". На специална среща тя получи почетен плакет и поздравления от кмета на Община Плевен д-р Валентин Христов и неговия заместник Калоян Къдрийски. Наскоро тенисистката впечатли спортния свят с отличното си..
Сърцето на днешната гостенка в рубриката ни "Горещи сърца" тупти с ритъма на въпросите, които постоянно си задава. Признава, че любимият ѝ въпрос е "Защо?", а намирането на отговорите му всеки ден и при всички обстоятелства помага да се усъвършенстваш, да се развиваш и да вървиш напред. Страстта ѝ да стига "до корена", да изследва причините, да..
От 10 - ти юли започва поредното издание на един много красив бутиков фестивал, който от 2010 година се провежа в архитектурния резерват Арбанаси. Фестивалът за класическа камерна музика - Arbanassi Summer Music събира за няколко дни музиканти от Западна Европа с български инструменталисти. Създатели на фестивала са музикалното семейство..
В "Родина зад граница" ви срещаме с музикалния педагог Пенка Петросович . Преподавателската ѝ кариера започва в Музикалното училище в родния ѝ град Бургас . През 1998 година учителката напуска България и заедно със своето семейство емигрира в САЩ. Отвъд океана всичко започва отначало . Пътят е дълъг и труден, но с постоянство и години..
Книгата с лирика "Светостта на болката" излиза по повод 20-годишнината от кончината на Николай Колев-Поета . Вижда бял свят благодарение усилията на Людмила Тодорова, дъщеря на поета, на безвъзмездния труд на редактора - Свежа Дачева , и с помощта на дарения и моралната подкрепа на още неколцина душ и, сред които проф. Пенка Радева - за..
Във Варна беше създадено Координационен център "Зоопатрули", с цел противодействие на насилието над животните. В кварталите на града ще има..
Полицаи, служители на горското стопанство и пожарникари от Ловеч проверяват сигнал, подаден снощи малко след 23 ч. на тел. 112., че е забелязан..