Книгата „В памет на паметта“ ще бъде представена днес от 18.30 часа в Националния дворец на културата. Автор е Мария Степанова - руска писателска, поет и журналист. Степанова е сред най-отличаваните съвременни руски поети. Поезията ѝ е преведена на повечето европейски езици.
Тя е главен редактор на руското интернет издание за изкуство и култура Colta.ru. Завършила е Московския литературен институт "Максим Горки". Паралелно, с излизането на "В памет на паметта" в Германия, Мария Степанова е поканена от Хумболтовия университет на Берлин за гост-лектор през учебната 2018/19 година с цикъл лекции за (pе)конструкция на миналото с фокус върху книгата й.
„На мен ми се струва, че миналото е много силно свързано с идеята за бъдещето и тази връзка е много специална. Колкото по-проблемно се оказва бъдещето, колкото по-тежко е нашето настояще, толкова повече проекции и надежди инвестираме ние в посока на миналото. И в последните години това престана да бъде проблем на културата. И все повече се превръща в част от политическата ситуация“, каза Мария Степанова в предаването „Хоризонт до обед“.
„Мисля, че ние присъстваме в момента на началото на това, което можем да наречем граждански войни за паметта. Отношението към миналото, отношението към паметта може да разделя не само отделните държави, но дори и хора, които са от едно и също семейство.“
„Много любопитно обстоятелство е, че през последните няколко десетилетия все повече се обръщаме от историята към паметта. И разбира се огромната разлика между историята и паметта е, че историята е повече или по-малко обективна или се опитва да бъде такава, докато паметта няма как да бъде, защото колкото хора има на този свят, толкова различни версии има за събитията. Ето как тези различни версии започват да се сблъскват една с друга, влизат във война по между си и така ние разбираме, че миналото не е някаква реалност, а нещо от което може да се създава художествена литература.“
„И все повече се връщат едни стилистични конструкции - не само в Русия, и в Германия например начинът, по който говорят хората от „Алтернатива за Германия“ това са стилистични конструкции в говоренето, които са характерни по-скоро за 30-те години на XX век, а не за нашето настояще. Някакви думи, идиоми, конструкции, които на нас ни са се стрували изчезнали, безвъзвратно изгубени. Например словосъчетанието „враг на народа“, което Тръмп използва доста често, или пък по време на предизборната агитация на „Алтернатива за Германия“ хората от тази партия използваха много активно думата „хаймат“- отечество. Една версия на думата родина, която е доста особена и която доскоро хората не я използваха.“
„Ще кажа, че в известен смисъл българските читатели са и моята надежда за бъдещето. Когато твоята книга е преведена на един нов, на още един език, се отваря внезапно някаква врата и зад тази врата има коридор, който е огрян от слънце. И аз много искам за моята книга точно такова бъдеще“, каза руската писателка Мария Степанова.
Повече можете да чуете в звуковия файл.
Историята на "Изотопия" в памет на Красимир Куртев от "Акага" чуйте в звуковия файл. Снимки в публикацията: Facebook-страницата на "Акага"
През 2021 г. за първи път фондация "Лъчезар Цоцорков" провежда кампанията "Окрили доброто", която отличава скрити герои от цялата страна. За четирите години досега отличените скрити герои са над 230. "Проф. Лъчезар Цоцорков – патрон на фондацията, е един от най-големите български дарители и меценат на културата . С капанията "Окрили..
Насоки и идеи, стъпки и упражнения, които да ни помогнат по пътя за реализацията на нашите мечти, даде в интервю за предаването "Нощен Хоризонт" Анастасия Карнаух - журналист, предприемач и собственик на онлайн бизнеси, както и създател на групата "50 цели за 2025" , в която близки и далечни на нея хора се учат да "целеполагат", т.е. да..
"Нова година - нов късмет!", но в днешно време май е по-коректно да се каже "Нова година - нов цвят от Пантон!", тъй като избраният от тях нюанс Мока Мус буквално ще виждаме в близките над 300 дни навсякъде около нас, включително по дрехите, по аксесоари и дори по домовете ни. Как и нашият дом бюджетно да е в крак с актуалните цветови..
Самото му име загатва интересна фамилна история и автобиография - Аугусто Ечевери Чуковски има колумбийска, френска, българска и беларуска кръв, но се чувства изключително свързан с културата на Полша, защото детството му преминава там. Преподава полски език в Софийския университет, а освен това е и музикант. Как празнуват в Полша и Колумбия,..
Културата на Южна Америка присъства в живота и празниците на семейството на Мануела Панаретова . Тя е испанист, преводач, преподавател по испански и италиански език, а личният ѝ живот е свързан с Чили, където живее по време на брака си с чилиец. Как отбелязват Коледа и Нова година в нейната фамилия и как съчетават българската и чилийската..
Таня Лий e българка, а съпругът ѝ Джегук Лий е от Южна Корея. След като се запознават благодарение на общ познат от корейската общност в България, първоначално ги събират разговорите за Съединените щати и любовта им към тази държава отвъд Океана. Сега вече като семейство Таня, Джегук и синът им Дамин съчетават в ежедневието и празниците си..
Това е идеалното центристко правителство, за което Бойко Борисов трябва да бъде поздравен. Много голямо събитие става в страната. Така..
Има реален риск министрите да не са лоялни към партиите, които са ги излъчили, а към определени центрове, които стоят зад тях - олигархични или..
Ако КС се произнесе със становище, че не са открити достатъчно гласове, които да позволят на "Величие" да влезе в парламента, партията ще се обърне към..